Արցախի ձեռագրական ժառանգություն. Մաշտոցի անվան Մատենադարանը պատրաստվում է ցուցադրության
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանը պատրաստվում է ցուցադրության, առաջիկա շաբաթ կներկայացվի Արցախի ձեռագրական ժառանգությունը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Մատենադարան-Գանձասար գիտամշակութային կենտրոնի տնօրեն Արամ Թորոսյանը նշեց, որ ներկայացվելու են Արցախում գրված ու այնտեղ պահվող ձեռագրերը, Շուշիում տպված գրքերը, արխիվային փաստաթղթեր, կաթողիկոսական գրություններ և այլն: Ընդհանուր շուրջ 80 տասնյակի հասնող ցուցանմուշ: Արամ Թորոսյանի խոսքով, Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանի Արցախի մասնաճյուղում 2015 թվականից ցուցադրվում էին 100-ից ավելի ձեռագիր մատյանները, որոնք գրչագրվել են, նկարազարդվել են Արցախում: Ներկայացվել էին նաև ձեռագրեր, որոնք գրվել են պատմական Հայաստանի այլ նահանգներում: Արցախը հայտնի էր ոչ միայն որպես ձեռագրաստեղծման, այլև ձեռագրերի պահպանության վայր:
«Պատերազմի օրերին, երբ ամբողջ աշխարհն ականատես եղավ, թե ինչպես է Ադրբեջանը խոցում մշակութային հաստատությունները, ինչպես օրինակ, Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցին, Մատենադարան-Գանձասար մշակութային կենտրոնը կազմակերպեց ցուցադրվող գանձերի տարհանումն Արցախից: Մենք տեղափոխեցինք Երևանի Մաշտոցյան Մատենադարան: Ուզում եմ ընդգծել, որ ամեն դեպքում՝ ժամանակավոր: Մենք դրանք անպայման վերադարձնելու ենք Արցախ, և ցուցադրությունը նորից լինելու է Գանձասարում: Մինչ այդ, տնօրինությունը որոշեց Արցախի գանձերը ցուցադրել Երևանի Մատենադարանում: Մոտ օրերս ցուցադրությունը կբացվի: Տևելու է այնքան, մինչև որոշենք այդ ցուցադրությունը վերադարձնել Արցախ, հավանաբար տարվա կեսին: Թեպետ հստակ չէ, պետք է մի շարք տեխնիկական, անվտանգության հարցեր ճշտել, որից հետո ցուցադրությունը կվերադարձվի Արցախ: Մատենադարան-Գանձասար գիտամշակութային կենտրոնն իր գործունեությունը պետք է շարունակի: Ասեմ, որ շենքը չէր վնասվել, աշխատակիցները ներկայանում են աշխատանքի, այնտեղ գործունեությունը շարունակվում է, պետական պահպանության ծառայությունը հսկողություն է սահմանում»,- ասաց Արամ Թորոսյանը:
Մատենադարանը հանդես է գալիս մեկ այլ ծրագրով ևս՝ նախատեսված արցախցի երեխաների համար: Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանը և «Մաշտոց» հայ մշակույթի պահպանման և զարգացման հիմնադրամը սկսում են մանրանկարչության դասընթաց արցախցի երեխաների համար: Ցանկացողները կարող են դիմել մինչև  փետրվարի 1-ը:

Exhibition displaying Artsakh’s manuscript heritage to open in Yerevan’s Matenadaran
YEREVAN, JANUARY 18, ARMENPRESS. Exhibition presenting the manuscript heritage of Artsakh will open in the Matenadaran - the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts, next week.
Director of the Matenadaran-Gandzasar scientific-cultural center Aram Torosyan told Armenpress that the manuscripts which were written and kept in Artsakh, the books published in Shushi, archival documents, catholicos writings, etc, will be displayed during the exhibition. There will be a total of 80 exhibits. Torosyan stated that over 100 manuscripts have been displayed in the Artsakh branch of Matenadaran since 2015.
“During the recent war when the whole world witnessed how Azerbaijan was targeting the cultural centers of Artsakh, such as the Ghazanchetsots Church in Shushi, the Matenadaran-Gandzasar cultural center has organized the evacuation of the exhibits from Artsakh. We transferred them to the Matenadaran in Yerevan. But I want to note that their transfer is temporary as we will definitely return them to Artsakh, and the exhibition will again take place in Gandzasar. Meanwhile, the directorate decided to display the treasures of Artsakh in the Matenadaran. The exhibition will open soon and will last until we decide to return it back to Artsakh, probably in the middle of the year. Although it’s not clear yet as there are some technical, security issues which should be clarified before the return. The Matenadaran-Gandzasar center must continue its activity. The building has not been damaged, the staffers are working, the state oversight service is conducting control”, Aram Torosyan said.