ԳԱԱ նախագահը գիտության զարգացման համար մատնանշեց լուծում պահանջող խնդիրները
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը գիտության զարգացման համար կարևորեց մի շարք խնդիրներին լուծում տալը՝ այդ թվում անհրաժեշտ ֆինանսավորման, համապատասխան կադրային ներուժի ապահովման և այլն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նա նման տեսակետ հայտնեց «Գիտությունը՝ որպես անվտանգության եւ զարգացման հենասյուն»  թեմայով խորհրդարանական լսումներում:
Նա նշեց, որ հաշվի առնելով 2020-ին տեղի ունեցած աղետալի երևույթները,  պետք է փոխել կյանքի ընթացքը: «Ապրել նորովի, չկրկնել նախկինում թույլ տված սխալները: Դա հնարավոր է միայն գիտության զարգացման միջոցով: Ապագա գլոբալ մարտահրավերներին դիմակայելու պայմանը զարգացած գիտություն ունենալն է: 2020-ի 44-օրյա պատերազմը շատ մեկնաբանններ անվանում են 5-րդ սերնդի պատերազմ: Այս պատերազմում մեր զոհերի, կորուստների թվի 90 տոկոսը պայմանավորված էր թշնամու տեխնոլոգիական առավելությամբ»,- ասաց Մարտիրոսյանը:
Նա լսել է, որ Թուրքիայում «Բայրաքթարներ» ստեղծելու համար ծախսել են մոտ 270 մլն դոլար: «Այդ 270 միլիոն-ը մեր գիտությանը 10 տարվա ընթացքում հատկացված միջոցներն են»,-նշեց ԳԱԱ նախագահը:
Մարտիրոսյանն առանձնացրեց այն խնդիրները, որոնց լուծումը, ըստ իրեն, կբերեն գիտության զարգացմանը, տեխնոլոգիաների զարգացմանը, ինչը հնարավորություն կտա ունենալ զարգացած տնտեսություն, պաշտպանության ավելի բարձր մակարդակ: «Զարգացած գիտություն ունենալը պահանջում է հետևյալ կարևոր խնդիրների լուծումը. անհրաժեշտ ֆինանսավորում, համապատասխան կադրային ներուժ, բարձր մակարդակի միջազգային համագործակցություն և, վերջապես, գիտական բարձր մակարդակին համապատասխանող պետական պատվեր»,-ասաց նա:
Մարտիրոսյանի խոսքով՝ երկար տարիներ գիտությանը հատկացվող միջոցները կազմում են ՀՆԱ-ի 0.25 տոկոսը: Ըստ նրա՝ այս միջոցներով ոչ թե ֆինանասվորվել է գիտությունը, այլ այդ միջոցները տրամադրվել են՝ ընդամենը պահպանելու այն գիտական կազմակերպությունները, որոնք խորհրդային շրջանում զբաղվում էին գիտությամբ:

Президент Национальной академии наук Республики Армения Радик Мартиросян отметил важность решения ряда проблем для развития науки, в том числе необходимое финансирование, обеспечение соответствующего кадрового потенциала и др.
Как передает «Арменпресс», такое мнение он высказал в ходе парламентских слушаний на тему “Наука, как основа безопасности и развития”.
Он отметил, что с учетом катастрофических событий, произошедших в 2020 году, необходимо изменить течение жизни. “Начать жить снова, не повторять ошибок прошлого. Это возможно будет лишь благодаря развитию науки. Условием для решения будущих глобальных проблем является наличие передовой науки. 44-дневная война 2020 года - это то, что многие комментаторы называют войной 5-го поколения. 90% наших потерь в этой войне были вызваны технологическим преимуществом врага”, - сказал Мартиросян. Ему известно, что на создание байрактаров в Турции было потрачено около 270 миллионов долларов. “Эти 270 миллионов - это средства, выделенные нашей науке на 10 лет”, - сказал президент Национальной академии наук.
Мартиросян выделил проблемы, решение которых, по его словам, приведет к развитию науки, развитию технологий, что даст возможность иметь развитую экономику, более высокий уровень защиты. “Наличие передовой науки требует решения следующих важных проблем: необходимое финансирование, соответствующий кадровый потенциал, международное сотрудничество на высоком уровне и, наконец, госзаказ, соответствующий высокому уровню науки”, - сказал он.
По словам Мартиросяна, средства, выделяемые на науку на протяжении многих лет, составляют 0,25% ВВП. По его словам, эти средства использовались не для финансирования науки, а лишь для сохранения тех научных организаций, которые занимались наукой в советское время.