Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտն աճել է երկնիշ ցուցանիշով
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2020-ին, չնայած համավարակին և պատերազմին, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ընկերությունների շրջանառությունն աճել է 20.6 տոկոսով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը՝ ամփոփելով 2020-ի ցուցանիշները:
Նախարարը նախ հիշեցրեց, որ կորոնավիրուսը և պատերազմը նախորդ տարի որոշակիորեն  խոչընդոտել են ծրագրերի իրականացմանը: «Սակայն 2020-ին Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիական ոլորտն աճել է երկնիշ ցուցանիշներով: Ընկերությունների շրջանառությունն աճել է 20.6 տոկոսով և կազմել շուրջ 198 մլրդ դրամ (ներառված են բացառապես բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ընկերությունները և ներառված չեն կապի օպերատորները)»,-ասաց Արշակյանը:
Ոլորտում ներգրավված աշխատակիցների թիվն աճել է 22 տոկոսով՝ հասնելով 18 հազար 747-ի: Ակտիվ ընկերությունների թիվը նույնպես աճ է արձանագրել: Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում գործունեություն ծավալող 1228 ակտիվ ընկերություն է առկա, 2020-ին 192 նոր ընկերություններ ստացել են հավաստագրեր և կօգտվեն հարկային արտոնություններից, որոնք սահմանված են բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության քաղաքականությամբ և օրենքով:
«Հայկական ծագում ունեցող ստարտափերն այն ընկերություններն են, որոնք Հայաստանում ունեն իրենց գիտահետազոտական կենտրոնները, և այստեղ է ստեղծվել մտքի արդյունքը. 2020-ին շուրջ 50 մլն դոլարի ներդրումներ են ներգրավել՝ հիմնականում արտասահմանից: Սա նշանակում է, որ Հայաստանում ստեղծվել են գիտատար պրոդուկտներ և ընկերություններ, որոնք կարողացել են այնպիսի արդյունքներ ցուցաբերել, որ հետաքրքիր են դարձել վենչուրային ներդրողների, այլ ներդրողների համար: Եվ իրենց այդ գիտելիքահեն պրոդուկտների միջոցով կարողացել են ներգրավել շուրջ 50 մլն դոլարի ներդրումներ»,-ասաց Արշակյանն ու հույս հայտնեց, որ առաջիկայում այդ թվերը կավելանան:
Հարկերը նախորդ տարվա նկատմամբ աճել են 14 տոկոսով, գերազանցում են 41 մլրդ դրամը:  Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտով հետաքրքրվածների համար նախարարը նաև ոլորտում աշխատավարձերի մասին մանրամասներ հայտնեց: Մաքուր աշխատավարձը՝ առանց հարկերի, 2019-ին միջինը 543 հազար 982 դրամ է կազմել, իսկ 2020-ին՝ գերազանցել է 580 հազար դրամը: Արշակյանը բարձրագույն կրթություն ստանալու ցանկություն ունեցողներին կոչ արեց դիմել ինժեներական ուղղությունների համար՝ վստահեցնելով, որ ոլորտը ակտիվորեն աճում է, Հայաստանը պոտենցիալ ունի:

Сфера высокотехнологичной промышленности Армении выросла на двузначный показатель
В 2020 году, несмотря на эпидемию и войну, в Армении оборот высокотехнологичных компаний увеличился на 20,6%. Как сообщает «Арменпресс», об этом сказал министр высокотехнологической промышленности Армении Акоп Аршакян, подводя итоги 2020 года.
Министр напомнил, что COVID-19 в прошлом году помешал реализации программ. “Однако в 2020 году сектор высоких технологий в Армении вырос в двузначны числах. Оборот компаний увеличился на 20,6%, составив около 198 млрд драмов (включены только компании высокотехнологичной отрасли, без операторов связи)”, - сказал Аршакян.
Количество занятых в отрасли увеличилось на 22%, достигнув 18 747 человек. Также увеличилось и количество действующих компаний. В Армении 1 228 действующих компаний, работающих в сфере высоких технологий, в 2020 году 192 новые компании, получившие сертификаты, будут пользоваться налоговыми льготами, которые определены политикой министерства и законом.
“Армянские стартапы - это компании, у которых есть свои исследовательские центры в Армении. В 2020 году они привлекли около 50 миллионов долларов инвестиций, в основном из-за рубежа. Это означает, что в Армении созданы научные продукты и компании, которые смогли показать результаты, которые стали интересными для венчурных и других инвесторов. И с помощью своих продуктов, основанных на знаниях, они смогли привлечь инвестиции в размере около 50 миллионов долларов”, - сказал Аршакян и выразил надежду, что в ближайшем будущем эти цифры увеличатся.
Налоги по сравнению с прошлым годом выросли на 14%, превысив 41 млрд драмов. Для тех, кто интересуется высокотехнологичной отраслью, министр также представил подробную информацию об оплате в этом секторе. Заработная плата без учета налогов в 2019 году составляла в среднем 543 982 драм, в 2020 году превысила 580 000 драмов. Аршакян призвал тех, кто хочет получить высшее образование, поступать на инженерные специальности, заверив, что сфера активно развивается, у Армении есть потенциал.