Իրանցի սիրված արձակագիրների գրքերի հայերեն թարգմանությունները ներկայացվել են Երևանում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի Իսլամական Հեղափոխության հաղթանակի 42-րդ տարեդարձին նվիրված «Այգաբացի տասնօրյակի» (դահեյե ֆաջրի) միջոցառումների շրջանակում Երևանում անցկացվել է «Պարսից ժամանակակից գրականության երեկո» խորագրով գրական հանդիպումը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ միջոցառումը տեղի է ունեցել փետրվարի 9-ին Ավետիք Իսահակյանի անվան կենտրոնական գրադարանում: Հանդիպմանը կայացել է ժամանակակից իրանցի արձակագիրներ Ֆարիբա Վաֆիի «Նույնիսկ երբ ծիծաղում ենք», «Իմ թռչունը» և Ֆարհադ Հասանզադեի «Զիբա՛, կանչիր ինձ» գրքերի շնորհանդեսը: Գրքերը թարգմանել է Գևորգ Ասատրյանը:
Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել գրադարանի տնօրեն Հասմիկ Կարապետյանը, ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. Աբբաս Բադախշան Զոհուրին:
Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանության մշակույթի կենտրոնի մշակույթի խորհրդական Սեյյեդ Հոսեյն Թաբաթաբային «Իսլամական հեղափոխությունից հետո ստեղծված Իրանի ժամանակակից գրականության ակնարկ» զեկույցի շրջանակում նշել է, որ բոլորին քաջ հայտնի են պարսից գրականության այնպիսի դասականների անունները ինչպիսիք են՝ Ֆիրդուսին, Սաադին, Հաֆեզը, սակայն Իրանի Իսլամական Հեղափոխության հաղթանակից հետո ստեղծված պարսից գրականությունն ըստ արժանվույն ներկայացված չէ: Նա ընդգծել է, որ ՀՀ-ում ԻԻՀ-ն դեսպանության մշակույթի կենտրոնի քայլերը միտված են պարսից ժամանակակից գրականության ճանաչելիության բացը լրացնելուն և թարգմանչական շարժմանը զարկ տալուն:
Թարգմանված գրքերի մասին խոսել են գրականագետ, դոցենտ Սերժ Սրապիոնյանը, ՀՀ Լեզվի տեսչության տնօրեն Դավիթ Գյուրջյանը, բանաստեղծ Արևշատ Ավագյանը, «Աղբյուր» մանկապատանեկան ամսագրի գլխավոր խմբագիր, դոցենտ Թադևոս Տոնոյանը, «Էդիթ Պրինտ» հրատարակչության տնօրեն Մկրտիչ Կարապետյանը: Տեսաուղերձով ներկաներին և թարգմանչին ողջունել են գրքերի հեղինակները, թարգմանված գրքերից հատվածներ են ընթերցել դերասանուհիներ Աիդա Ասատուրյանը և Մարիամ Հակոբյանը:
Միջոցառման ավարտին Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանության մշակույթի կենտրոնը թարգմանված գրքերի օրինակաները նվիրել է գրադարանի 18 մասնաճյուղի:
Նախաձեռնությունն իրականացրել է ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանության մշակույթի կենտրոնը՝ համագործակցելով Երևանի քաղաքապետարանի, Ավետիք Իսահակյանի անվան կենտրոնական գրադարանի հետ:

Презентация книг иранских прозаиков, переведенных на армянский язык
В рамках мероприятий, посвященных 42-й годовщине победы Исламской революции в Иране, в Ереване состоялась литературная встреча “Вечер современной персидской литературы”.
Как передает «Арменпресс», мероприятие состоялось 9 февраля в Центральной библиотеке им. Аветика Исаакяна. На встрече состоялась презентация книг современных иранских прозаиков Фарибы Вафи “Даже тогда, когда смеемся”, “Моя птица” и Фархада Хасанзаде “Зиба, позвони мне”. Книги перевел Гарник Асатрян.
С приветственным словом выступили директор библиотеки Асмик Карапетян, чрезвычайный и полномочный посол Исламской Республики Иран в Республике Арменя Аббас Бадахшан Зохури.
Советник по культуре центра культуры посольства Исламской Республики Иран в Армении Сейед Хосейн Табатабаи в рамках доклада “Очерк о современной литературе Ирана после Исламской революции” отметил, что всем хорошо известны имена таких классиков персидской литературы, как Фирдуси, Саади, Хафез, однако созданная после победы Исламской революции персидская литература не представлена по достоинству. Он отметил, что шаги центра культуры посольства ИРИ в Армении направлены на восполнение пробелов в узнаваемости современной персидской литературы и на стимулирование переводов
.О переведенных книгах говорили литературовед, доцент Серж Срапионян, директор Инспекционного органа по языку Давид Гюрджян, поэт Аревшат Авагян, главный редактор детско-юношеского журнала “Ахбюр”, доцент Тадевос Тоноян, директор издательства “Эдит принт” Мкртыч Карапетян. Присутствующих и переводчика видеобращениями приветствовали авторы книг, отрывки из переведенных книг зачитали актрисы Аида Асатурян и Мариам Акопян.
В конце мероприятия культурный центр Посольства Исламской Республики Иран в Армении подарил книги 18 филиалам библиотеки.
Инициатива была осуществлена центром культуры Посольства Исламской Республики Иран в Республике Армения в сотрудничестве с мэрией Еревана и Центральной библиотекой им. Аветика Исаакяна.