«Նոր գիրք»-3/21. «Նոր գիրք» նախագծում՝ նոր հրատարակած չորս գրքեր
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է իր հեղինակային «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ամեն երկուշաբթի ընթերցողի դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի մասին, ծանոթանալ դասական գործերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին: Այս շաբաթ «Արմենպրես»-ն առանձնացրել է 2021 թվականին հրատարակված և հանրության դատին հանձնված տարբեր հրատարակչությունների չորս ուշագրավ գրքեր՝ չորս խորագրերի ներքո:
Անուշ Սարգսյան, «Անոն»
Անուշ Սարգսյանի «Անոն» ժողովածուի պատմվածքներն ու համանուն վիպակը կյանքը և մարդկանց առավելապես զգացական ու հոգեբանական հատույթում ընկալելու և վերլուծելու գեղարվեստական իրացումներ են: Հեղինակը ստեղծում է հիշվող ու գունեղ կերպարներ, որոնք, անկախ իրենց կյանքի դժվարություններից, կյանքին հաղթելու նպատակադրումն ունեն: Հիմնական հերոսները կանայք են, որոնք նույն ընտանիքի տարբեր սերունդներ են՝ ժամանակի սեփական զգացողությամբ։ Կյանքի դրամատիզմը նրանց հերոսացման չի մղում, բայց նրանցից յուրաքանչյուրը ակամա լուծում է իր խնդիրը՝ սխրանքի սեփական ճանապարհը գտնելով։ Խմբագիր՝ Արքմենիկ Նիկողոսյան: Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը:
Գուզել Յախինա, «Զուլեյխան բացում է աչքերը»
1930 թվական. Իոսիֆ Ստալինի կուլակաթափման ծրագիրը մեծ թափ է հավաքում Խորհրդային Միությունում: Զոհերի մեջ է թաթարների երիտասարդ մի ընտանիք: Ամուսինը սպանվում է, կինն աքսորվում է Սիբիր: Գյուղաբնակ Զուլեյխային հարյուրավոր աքսորյալների հետ բեռնավագոնով քշում են Սիբիր: Անտառաճանաչ գյուղացիները, մտավորականներն ու հանցագործները, մուսուլմաններն ու քրիստոնյաները, հեթանոսներն ու աթեիստները, ռուսները, թաթարները, գերմանացիները, չուվաշները՝ բոլորը հանդիպում են Անգար գետի ափին։ Նրանք անծայրածիր տայգայում ամեն օր պայքարում են խստաշունչ բնության ու անողոք պետության դեմ՝ պաշտպանելով ապրելու իրենց իրավունքը: Թարգմանիչ` Նաիրա Խաչատրյան խմբագիր`Մարգարիտ Սարգսյան: Գիրքը լույս է ընծայել Newmag - ը։
Բեատրիքս Փոթեր
«Պատմություններ Պետրիկ ճագարի, Բեղ Սամուելի, Ընկուզիկ սկյուռիկի եւ մյուսների մասին»
Բեաթրիքս Փոթերի մանրապատում զրույցներում հանդես են գալիս հրաշքով մարդացած կենդանիներ ու թռչուններ: Այստեղ խոսող գազանիկների մի ամբողջ շքերթ է, որ գլխավորում են Պետրիկ Ճագարը, Տիմոթեոս մկնիկը, Եմիմա բադը և այլք: Որոշ կերպարների անձնանուններ հայացվել են` անունների միջոցով զավեշտական տպավորություն ստեղծելու հեղինակային մտադրությունը պահպանելու նպատակով: Նկարազարդումը` Բեաթրիքս Փոթերի: Թարգմանությունն անգլերենից՝ Ալվարդ Ջիվանյանի: Գիրքը լույս է ընծայել «Զանգակ»-ը:
Սեթ Գոդին, «Սա է մարքեթինգը»
Սեթ Գոդինն առաջարկում է ոչ թե հնարքներ, այլ մարքեթինգի նոր՝ ավելի արտիստիկ ու խոր մոտեցումներ: Նա սովորեցնում է ոչ թե ուղղակի վաճառել, այլ ստեղծել արժեքներ, կապեր ու առաջ բերել խոր հոգեբանական ազդակներ ապրանքը ձեռք բերելու և լոյալությունը պահպանելու համար: Գիրքը կսովորեցնի, թե ինչպես խթանել ապրանքերը, ծառայություններն ու գաղափարները մի աշխարհում, որտեղ բոլորը զբաղված են ու ձեր ժամանակը չունեն: Ժամանակակից մարքեթինգը մրցավազք կամ պատերազմ չէ: Միջոց է, որը խելացի շուկայագետն օգտագործում է, որպեսզի մարդկանց տա այն, ինչ նրանց պետք է, ինչը կբարեփոխի նրանց կյանքը, կծնի նոր գաղափարներ: Ժամանակակից մարքեթինգը հասարակությանը ծառայելու և մշակույթը զարգացելու տարբերակ է: Թարգմանությունը՝ Աստղիկ Օսկանյանի։ Խմբագիր՝ Նունե Թորոսյան: Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը:
Համագործակցության համար հրատարակչությունները կարող են կապ հաստատել նախագծի հեղինակի հետ news.grigoryan@gmail.com էլեկտրոնային հասցեով

“Новая книга” - 3/21. В проекте "Новая книга" - четыре изданных книги
Информационное агентство «Арменпресс» представляет свой авторский проект “Новая книга”. Каждый понедельник Арменпресс будет знакомить читателей с новыми изданиями армянских издательств. Читатели получат информацию о новых книгах, будут встречаться с уже известными классическими произведениями и знакомиться с тенденциями современной литературы. На этой неделе Арменпресс по 4 категориям выделил четыре примечательных произведения, изданных разными издательствами в 2021 году, и уже переданными на суд читателей.
Ануш Саргсян, «Ано»
Повести сборника Ануш Саргсян «Ано» и одноименный роман - это художественные реализации восприятия и анализа жизни самым эмоциональным и психологическим образом. Автор создает запоминающихся и ярких персонажей, которые, несмотря на все жизненные невзгоды, стремятся побеждать. Главные герои книги - женщины, принадлежащие к разным поколениям одной семьи, со своим чувством времени. Драма жизни не толкает их на героизм, но каждая из них сама решает свою проблему, находя свой героический путь. Редактор: Аркменик Никогосян. Книга издана издательством “Антарес”.
Гузель Яхина, “Зулейха открывает глаза”
1930 год. План раскулачивания Иосифа Сталина в Советском Союзе набирает обороты. Среди жертв и молодая татарская семья. Муж убит, а жена сослана в Сибирь. Вместе с сотнями других людей крестьянку Зулейху также в грузовом вагоне сослали в Сибирь. Неграмотные крестьяне, интеллигенция и преступники, мусульмане и христиане, язычники и атеисты, русские, татары, немцы, чуваши – они все встречаются на берегу реки Ангары. Они ежедневно борются с суровой природой и с безжалостным государства, защищая свое право на жизнь. Перевела Наира Хачатрян. Редактор: Маргарит Саргсян.
Беатрикс Поттер
«Истории о Кролике Питере, о Синей Бороде, Сэмюэле, Ореховой белочке и о других»
В повествовании Беатрикс Поттер используются чудом очеловеченные животные и птицы. В ней целая галерея говорящих зверей во главе с Кроликом Питером, Мышонком Тимоти, Уточкой Эмимой и другими. Имена некоторых персонажей были изменены на армянский лад, чтобы сохранить намерение автора создать юмористическое впечатление через имена. Иллюстрации самой Беатрикс Поттер. Перевод с английского Алвард Дживанян. Книгу издал “Зангак”.
Сет Годин “Это маркетинг”
Сет Годин предлагает не уловки, а новые, более творческие и глубокие подходы к маркетингу. Он учит не просто продавать, а создавать ценности, связи и генерировать глубокие психологические импульсы для поддержания продукта и лояльности. Книга научит вас, как продвигать продукты, услуги и идеи в мире, где все заняты, а у вас нет времени. Современный маркетинг - это не гонка и не война. Это инструмент, который использует умный маркетолог, чтобы дать людям то, что им нужно, что изменит их жизнь, породит новые идеи. Современный маркетинг - это способ служить обществу и развивать эту культуру. Перевод Астхик Осканян. Редактор: Нуне Торосян. Книгу издал “Антарес”.
По вопросам сотрудничества издатели могут связываться с автором проекта по адресу news.grigoryan@gmail.com.