Անկարայում հայկական գերեզմանատան վրա խանութներ են կառուցում. Փայլանին թույլ չեն տվել մտնել տարածք
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության հայ պատգամավոր Գարո Փայլանին մարտի 16-ին թույլ չեն տվել մուտք գործել Անկարայի Ուլուս թաղամասում գտնվող տարածք, որտեղ Թուրքիայի կառավարության բնակարանաշինության զարգացման վարչությունը (TOKİ)  շինարարություն է իրականացնում պատմական հայկական գերեզմանատան վրա: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Bianet-ը:
Առաջինը Թուրքիայի ճարտարապետների պալատի Անկարայի մասնաճյուղն էր մարտի 10-ին ահազանգել այն մասին, որ մայրաքաղաքի պատմական Ուլուս թաղամասում խանութներ են կառուցելու պատմական հայկական գերեզմանատան վրա: Մասնաճյուղի տարածած հաղորդագրության մեջ մասնավորապես նշվում էր. «Գիտական աղբյուրներում ասվում է, որ այս տարածքը եղել է հայկական և կաթոլիկ գերեզմանատուն: Անօրինական փորման աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել են մարդկային ոսկորներ, որոնք Անատոլիական քաղաքակրթությունների թանգարանի կողմից տարվել են ուսումնասիրման: Չնայած այս ամենին՝ այս տարածքում շինարարության շարունակումը մեծ անարգանք է անատոլիական հողերում բազմամշակութայնության նկատմամբ: Սա բարբարոսություն է, մարդու իրավունքների ոտնահարում»:
Թուրքիայի մեջլիսի հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը հարցը բարձրացրել էր մեջլիսում: Նա հարցում էր արել Շրջակա միջավայրի և քաղաքաշինության նախարար Մուրադ Քուրումին՝ նշելով, որ թեպետ շինարարության ժամանակ այդ տարածքում հայտնաբերվել են մարդկային ոսկորներ, սակայն շինարարական աշխատանքները չեն կասեցվել: Պատգամավորը հետաքրքրվել էր, թե ինչու չի դադարեցվում շինարարությունը, արդյոք TOKİ-ն տեղյակ է, որ այդպիսով ոչնչացնում է Անկարայի մշակութային հարստությունն ու քաղաքային հիշողությունը, և ինչու է բետոն լցվում հայերի ոսկորների ու մշակութային հարստության վրա: Նախարար Մուրադ Քուրումը դեռևս չի արձագանքել Փայլանի հարցմանը:
Մարտի 16-ին հայ պատգամավորը Թուրքիայի ճարտարապետների պալատի Անկարայի մասնաճյուղի նախագահի և մի խումբ այլ անձանց հետ ցանկացել է տեղում ծանոթանալ իրականացվող շինաշխատանքներին, սակայն նրանց թույլ չեն տվել մուտք գործել տարածք: Արդյունքում Փայլանը ստիպված է եղել արգելապատնեշների մոտ հանդես գալ հայտարարությամբ՝ ասելով. «Այս վայրը հայերի գերեզմանատունն է եղել: Այս հողերում ապրող հայերը արտաքսվել են այստեղից: Անարգանքի են ենթարկվել ոչ միայն ապրողները, այլև մահացածները: Այստեղ ապրած հայ ժողովուրդն իր սիրելիներին աղոթքներով թողել է հանգչելու այստեղ՝ շիրմաքարեր դնելով: Իսկ հիմա շիրիմների վրա բետոն է լցվում: Ո՞ր խիղճը կարող է ընդունել սա»:
Զարմանք արտահայտելով այն փաստի առնչությամբ, որ իրենց արգելվում է մուտք գործել տարածք՝ Փայլանը նշել է, որ այդտեղ անօրինական շինարարություն է իրականացվում, քանի որ չկան համապատասխան թույլտվություններ: «Ես պահանջում եմ, որ րոպե առաջ կանգնեցվի այս անօրինական շինարարությունը, կասեցվի հայ ժողովրդի շիրիմներին բետոն լցնելը: Խորհրդարանն ու քաղաքացիական հասարակությունը և առաջին հերթին Անկարայի բնակչությունը պետք է կանգնեցնեն հայկական գերեզմանի վրա բետոն լցնելը: Անկարայի ժողովուրդը արժանի չէ նման անարգանքի»,- հայտարարել է Փայլանը:

На территории армянского кладбища в Анкаре строят магазины: Пайлана не впустили туда
16 марта Гаро Пайлан, член прокурдской Народно-демократической партии армянского происхождения, не смог въехать в район Улус в Анкаре, где Департамент жилищного строительства (TOKİ) турецкого правительства затеял строительство на территории исторического армянского кладбища. Как передает Арменпресс, об этом сообщает “Bianet”.
Филиал Турецкой палаты архитекторов Анкары 10 марта объявил, что на территории исторического армянского кладбища в историческом районе столицы Улус будут построены магазины. В сообщении особо упоминалось: “В научных источниках говорится, что на этом месте было армянское католическое кладбище. При нелегальных раскопках здесь были обнаружены человеческие кости, которые были исследованы Музеем анатолийских цивилизаций. Несмотря на все это, строительство в этом районе продолжается, что является оскорблением для мультикультурализма на анатолийских землях. Это варварство, нарушение прав человека”.
Гаро Пайлан, депутат турецкого Парламента, поднял этот вопрос в Парламенте. Он спросил министра окружающей среды и городского развития Мурада Курума, что, хотя во время строительства в этом районе были обнаружены человеческие кости, почему строительные работы не были остановлены. Осознает ли TOKİ, что разрушает культурное богатство и городскую память Анкары, и почему кости и культурное богатство армян заливается бетоном. Министр Мурад Курум пока не ответил на запрос Пайлана.
16 марта Гаро Пайлан вместе с председателем Филиала Турецкой палаты архитекторов Анкары и группой других лиц, хотел на месте ознакомиться со строительными работами, но не был допущен на территорию. В результате Пайлан был вынужден сделать заявление: “Это место было кладбищем армян. Армяне, проживающие на этих землях, были депортированы отсюда. Оскорбляли живых, оскорбляют и мертвых. Жившие здесь армяне, возложив надгробия, с молитвами оставили почивать здесь своих родных людей. А теперь их могилы заливаются бетоном. Какая же совесть может допускать такое?”.
Выразив удивление по поводу того, что им не разрешают въезд на территорию, Пайлан отметил, что там ведется незаконное строительство, так как нет соответствующих разрешений. “Я требую прекратить это незаконное строительство, прекратить бетонировать могилы армянского народа. Парламент и гражданское общество, и в первую очередь жители Анкары, должны остановить  бетонирование могил армян. Народ Анкары не заслуживает такого оскорбления”, - сказал Пайлан.