«Հայաստանի Հանրապետություն» թերթ. Պետդեպը հաստատում է Թուրքիայի մասնակցությունն Արցախյան պատերազմին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «ԱՄՆ պետդեպարտամենտը հրապարակել է «2020 թ. մարդու իրավունքների պաշտպանության զեկույցը», որի Հայաստանին վերաբերող բաժնում անդրադարձել է նաեւ անցած տարվա իրադարձություններին։ Մասնավորապես, Արցախյան 44-օրյա պատերազմի վերաբերյալ հատվածում նշված է, որ Ադրբեջանը Թուրքիայի աջակցությամբ կարողացել է իր վերահսկողությունը վերականգնել 4 շրջանների նկատմամբ, իսկ նոյեմբերի 9-ին կնքված հրադադարից հետո խաղաղ ճանապարհով Ադրբեջանին են անցել երեք լրացուցիչ տարածքներ։ Այստեղ կարեւոր է արձանագրել, որ փաստացի ԱՄՆ պետդեպարտամենտը հաստատում է պատերազմին Թուրքիայի մասնակցությունն ու աջակցությունը Ադրբեջանին, թեեւ չի հստակեցվում, թե ինչ բնույթի մասնակցության եւ աջակցության մասին է խոսք գնում։
Անդրադառնալով պատերազմի ընթացքին, զեկույցում նշվում է, որ «ինտենսիվ մարտերի ընթացքում ստացվել են հավաստի հաղորդումներ անօրինական սպանությունների մասին, որոնք ներառում են կարճատեւ մահապատիժներ եւ քաղաքացիական անձանց զոհեր», որոնց վերաբերյալ երկու կողմից էլ բողոքներ են ներկայացվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ)։ Ցավոք, զեկույցում վայրագությունների, խոշտանգումների եւ պատերազմական հանցագործությունների մասին արձանագրելիս ներկայացվում է, որ դրանք երկու կողմից էլ իրականացվել են»:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: Госдеп подтверждает участие Турции в Арцахской войне
“Госдепартамент США опубликовал “Отчет о защите прав человека. 2020”, в котором в разделе, посвященном Армении,  говорится и о событиях прошлого года. В частности, в разделе о 44-дневной войне в Арцахе сказано, что Азербайджан при поддержке Турции смог восстановить контроль над четырьмя регионами, а после подписания перемирия 9 ноября еще три территории мирным путем были переданы Азербайджану. Здесь важно отметить, что на самом деле Госдепартамент США подтверждает участие и поддержку Турции Азербайджана в войне, хотя и не уточняется, о каком именно участии и поддержке идет речь.
Относительно течения войны, в докладе говорится, “во время интенсивных боев были получены достоверные сообщения о незаконных убийствах, включая быстрые казни и жертвы среди гражданского населения”, по поводу которых были поданы иски в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ). К сожалению, сообщая о зверствах, пытках и военных преступлениях, в докладе говорится, что они совершались обеими сторонами”.