Արամ Ա կաթողիկոսն Անթիլիասում մատուցել է Հիսուս Քրիստոսի հրաշափառ Հարության տոնի պատարագ և պատգամ հղել
ԱՆԹԻԼԻԱՍ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. ՄԵծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսն ապրիլի 4-ին Անթիլիասում մատուցել է Հիսուս Քրիստոսի հրաշափառ Հարության տոնի  Սուրբ և Անմահ Պատարագ և իր պատգամը հղել տոնի կապակցությամբ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունից։
Հաղորդագրության մեջ ասված է. «Կիրակի, 4 Ապրիլ 2021-ին, Անթիլիասի Մայրավանքի շրջափակին մէջ, Քրիստոսի Հրաշափառ Սուրբ Յարութեան տօնին առիթով, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Վեհափառ Հայրապետը մատուցեց Ս. եւ Անմահ Պատարագ։ Վեհափառ Հայրապետին իբրեւ առընթերակայ Ս. Խորանին վրայ ներկայ էին Գերշ. Տ. Շահան Արք. Սարգիսեան եւ Գերշ. Տ. Մակար Եպս. Աշգարեան, ինչպէս նաեւ միաբան հայրեր ու սարկաւագներ։ Պատարագի երգեցողութիւնը կատարուեցաւ Դպրեվանքի «Արմաշ» երգչախումբին կողմէ։
Օրուան իր պատգամին մէջ Վեհափառ Հայրապետը անդրադառնալով Աստուծոյ Որդւոյն յարութեան դէպքին՝ ըսաւ, որ «Յարութիւնը յաղթանակ մըն էր չարին, մեղքին ու մահուան դէմ, ու միաժամանակ՝ հրաւէր մարդուն իր կեանքը հաւատքով շաղախելու ու յոյսով գօտեպնդելու։ Քրիստոսի յարութիւնը հարկ է նկատել որպէս երաշխիք մարդու յարութեան ու հրաւէր՝ կեանքի տագնապները յարութեան հաւատքով ու յոյսով դիմագրաւելու։ Առաքեալը կ՚ըսէ՝ եթէ Քրիստոս յարութիւն առած չըլլար, մեր հաւատքը իր իմաստը պիտի կորսնցնէր։ Քրիստոսի յարութեան վրայ հիմնուած հաւատքը նաեւ աղբիւր է յոյսի։ Արդարեւ, դարեր շարունակ մարդիկ յուսացին Աստուծոյ Մեսիային գալստեան։ Քրիստոսի մարդեղութեամբ ու յարութեամբ այդ յոյսը իրականացաւ»։
Շարունակելով իր խօսքը, Նորին Սրբութիւնը ըսաւ. «Քրիստոսի յարութեան հաւատալ կը նշանակէ յոյսով ապրիլ, յոյսը դարձնել մեր կեանքին առանցքը ու ճամբան։ Քրիստոսի յարութեան հաւատալ կը նշանակէ յարութեան խորհուրդը ապրիլ մեր կեանքին մէջ։ Քրիստոսի յարութեան հաւատալ կը նշանակէ սպասել Քրիստոսի երկրորդ գալուստին։ Առանց յոյսի, սաղմոսին բառերով, մարդուն կեանքը կը վերածուի խոտի։ Քրիստոսով ապրիլ կը նշանակէ յոյսով ապրիլ, յոյսով զօրանալ»։
Անդրադառնալով ներկայ ժամանակներուն՝ Հայրապետը ըսաւ. «Կ՚ապրինք դժուար ժամանակներու մէջ։ Ծանր պայմաններով շրջապատուած ենք։  Մեր անհատական, ընտանեկան թէ հաւաքական կեանքին դիմաց ցցուած են հսկայ դժուարութիւններ։ Այս կացութեան դիմաց, մենք կոչուած ենք հեռու վանելու մեր կեանքէն մեզ դէպի պարտուողականութիւն, հեռացում ու յուսահատութիւն առաջնորդող հոգեվիճակներէ ու քայլերէ։ Հաւատքով շաղախուած յոյսն է մեր կեանքի ճամբան։ Ա՛յս է պատգամը Քրիստոսի յարութեան։ Ա՛յս է ճամբան քրիստոնեայ մարդուն»։
Ս. Պատարագի ընթացքին ներկաները ստացան Ս. Հաղորդութիւն եւ Քրիստոսի յարութեան հաւատքով վերանորոգեցին իրենց յոյսը»։

Католикос Арам I совершил  в Антилиасе богослужение по случаю  Воскресения Иисуса Христа
4 апреля Католикос Великого Дома Киликийского Арам I совершил  в Антилиасе богослужение по случаю праздника Чудотворного Воскресения Иисуса Христа, после  чего обратился к  пастве  с Пасхальной проповедью..
Об этом  Арменпресс сообщили из пресс-службы Католикосата Великого Дома Киликийского.
В сообщении говорится: «В воскресенье, 4 апреля 2021 года, у алтаря   Соборной церкви в  Антилиасе, по случаю праздника Чудотворного Воскресения Христова, Его Святейшество Католикос Великого Дома Киликийского Арам I  отслужил литургию. Присутствовали архиепископ Шахан Саркисян и епископ Макар Ашгарян, а также монастырские святые отцы и диаконы. Песнопения  исполнил монастырский хор Дпреванка «Армаш».
В своем послании дня Его Святейшество говорил о воскресении Сына Божьего: «Воскресение было победой над злом, грехом и смертью  и в то же время призвал Человека соединить свою жизнь с верой и опоясать ее надеждой. Воскресение Христа следует рассматривать как гарантию воскресения Человека и завет — противостоять жизненным тревогам с верой и надеждой на воскресение. Апостол говорит, что если бы Христос не воскрес, наша вера потеряла бы смысл. Вера, основанная на воскресении Христа, также является источником надежды. Действительно, веками люди надеялись на пришествие Мессии Божьего. Эта надежда исполнилась через человечность и воскресение Христа».
Продолжая свою речь, Его Святейшество сказал: "Верить в воскресение Христа означает жить надеждой, делая надежду стержнем и указующим путем нашей жизни. Верить в воскресение Христа означает жить и верить в таинство воскресения. Верить в воскресение Христа - значит ждать Второго пришествия Христа. Без надежды, говоря словами псалма, человеческая жизнь превращается в траву. А жить Христом - значит жить надеждой, укрепляться ыерой».
Обращаясь к настоящему времени, Патриарх сказал: «Мы живем в трудные времена. Нас окружают непростые условия. Огромные трудности встречаются в нашей личной, семейной или коллективной жизни. Перед лицом этих вызовов мы призваны отрешиться от психических состояний и шагов, которые приводят нас к поражению, отчуждению и отчаянию в нашей жизни. Надежда, смешанная с верой, - это путь нашей жизни. Это весть о воскресении Христа. Это путь христианина».