Թեհրանում կորոնավիրուսով վարակված անձանց համար հիվանդանոցային տեղերը սպառվել են
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Իրանի Թեհրան նահանգում այլևս չկան հիվանդանոցային մահճակալներ կորոնավիրուսով վարակված հիվանդների համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, այս մասին հայտնել է նահանգապետ Անուշիրավան Մոհսենի Բանդպեյը:
«Կորոնավիրուսով վարակվածների համար նախատեսված հիվանդանոցային մահճակալների թիվը Թեհրանի նահանգում 6 691 է, և այսօրվա դրությամբ դրանք բոլորը զբաղված են»,- ասել է նահանգապետը:
Նրա խոսքով՝ առաջնահերթ կարևոր է այժմ մահճակալների քանակի մեծացումը:
Իրանում կորոնավիրուսի վարակի տարածումը մեծ տեմպեր է ստացել: Ապրիլի 12-ին օրական ամենաբարձր ցուցանիշն է գրանցվել ՝ 23 հազար 311 դեպք:
Պաշտոնական տվյալներով՝ մինչ օրս երկրում կորոնավիրուսով վարակվել է 2 մլն 93 հազար 452 մարդ, մահացել է 64 հազար 764-ը:
Ապրիլի 3-ին ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոուհանին հայտարարել էր, որ երկրի մի շարք նահանգներում սկսվել է կորոնավիրուսի տարածման չորրորդ ալիքը: Իրանի քաղաքների մեծ մասում մասնակի կարանտինի ռեժիմ է հայտարարված:

В Тегеране закончились больничные койки для зараженных коронавирусом
Все больничные койки в Тегеране для нуждающихся в госпитализации пациентов, зараженных коронавирусом, в настоящий момент заняты. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил в понедельник губернатор провинции Тегеран Анушираван Мохсени Бандпей.
"Количество больничных коек для зараженных коронавирусом в провинции Тегеран составляет 6 691, и на сегодняшний момент все они заняты", - цитирует его агентство ISNA. По словам губернатора, "первое, что необходимо сделать - это увеличить количество больничных коек".
С конца марта в Иране стабильно растет показатель числа инфицированных коронавирусом за 24 часа. 12 апреля в стране выявлен максимальный с начала пандемии суточный прирост заразившихся COVID-19 - 23 311. Согласно официальной статистике, по состоянию на 12 апреля общее число инфицированных в Иране достигло 2 093 452, а количество летальных исходов - 64 764. Всего в республике выздоровели 1 720 084 человека.
3 апреля президент страны Хасан Роухани заявил, что в ряде провинций республики началась четвертая волна эпидемии. В субботу власти объявили о введении режима частичного карантина в большинстве городов страны.