Միջազգային արդարադատությունը պետք է դատապարտի ցեղասպանության պատասխանատուներին. շվեյցարացի պատգամավոր
Միջազգային արդարադատությունը պետք է դատապարտի ցեղասպանության
պատասխանատուներին. շվեյցարացի պատգամավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեյցարիայի Դաշնային ժողովի Նահանգների խորհրդի (վերին պալատ) անդամ Սոմարուգա Կարլոն կարծում է, որ աշխարհը պետք է խիզախություն ունենա և բացարձակ առաջնահերթություն տա մարդկայնությանը՝ ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը: Սոմարուգան նման տեսակետ հայտնեց «Արմենպրես»-ի հարցերին ի պատասխան:
-Պարոն Սոմարուգա, Շվեյցարիայում ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, երկրում մարդիկ ի՞նչ կարծիքներ ունեն հարցի վերաբերյալ:
-Շվեյցարիայի Ազգային խորհուրդը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, մինչդեռ Նահանգների խորհուրդը և կառավարությունը դեռ պետք է ձեռնարկեն այս անհրաժեշտ քայլը: Շվեյցարիայի ժողովուրդը միշտ մեծ համերաշխություն է ցուցաբերել հայերի նկատմամբ: Համոզված եմ, որ Շվեյցարիայի ժողովրդի մեծամասնությունը ճանաչում է և հավանություն կտա Շվեյցարիայի կառավարության կողմից 1915 թվականին հայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության ճանաչմանը:
-Ըստ Ձեզ` ի՞նչն է խանգարում աշխարհի շատ երկրներին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
-Սրանք առաջին հերթին աշխարհաքաղաքական քննարկումներ են: Մենք պետք է խիզախություն ունենանք դուրս գալ դրանց սահմաններից և բացարձակ առաջնահերթություն տալ մարդկությանը:
-Հնարավոր համարու՞մ եք, որ Թուրքիան ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը՝ հաշվի առնելով այդ երկրի ագրեսիվ և ժխտողական քաղաքականությունը:
-Թուրքիայի կողմից ցեղասպանության ճանաչումը, անկասկած, հնարավոր է: Բայց դա արագ չի լինի: Պետության և նրա քաղաքացիների կողմից պետական հանցագործությունների ճանաչումը պահանջում է ընդունել պատմության վերանայման գործընթաց, ընդունել կատարվածը և վերջապես ներողություն խնդրել: Որպեսզի դա տեղի ունենա, պետք է ստեղծվի նման գործընթացի հիմք, և պետք է լինի քաղաքական կամք`քայլ առ քայլ առաջ շարժվելու համար: Դա հնարավոր է միայն ժողովրդավարության շրջանակներում՝ հարգելով խոսքի ազատությունը, փոքրամասնությունների իրավունքները: Ներկայումս Թուրքիայում ակնհայտորեն դա չկա:
- Ի՞նչ կարող է ակնկալել հայ ժողովուրդը արդար հատուցման տեսանկյունից:
-Էական տարրը ցեղասպանության անվիճելի ճանաչումն է և, անկասկած, Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդ Թուրքիայի կողմից ֆոնդի ստեղծումը`օգնելու զոհերի ժառանգներին, ովքեր այսօր կարիքի մեջ են, բայց առաջին հերթին վերականգնելու Թուրքիայում հայկական ժառանգության՝ մասնավորապես, նյութական և ոչ նյութական մշակութային արժեքները:
-Ըստ Ձեզ՝ Թուրքիայի կողմից ճանաչումն ու ներողությունը բավարա՞ր են պատմական արդարությունը վերականգնելու համար:
-Ինձ նման ոչ հայ մարդու համար անհնար է պատասխանել այդ հարցին: Բայց մի բան հաստատ է. հայ ժողովրդի տառապանքների, ինչպես ցեղասպանություն ապրած մյուս ժողովուրդների և բնակչության ցավի ճանաչումը, պետք է կենդանի մնա և անընդհատ հիշեցնի ապագա սերունդներին:
-Ձեր կարծիքով, Հայոց ցեղասպանությունից 106 տարի անց, ո՞րը պետք է լինի առաջադեմ մարդկության հիմնական խնդիրը նման հանցագործությունների ճանաչման, դատապարտման և կանխարգելման տեսանկյունից:
-Ցեղասպանությունը հնարավոր է միայն այն դեպքում, երբ մարդ արարածը կորցնում է իր մարդկայնությունը ուրիշի աչքում: Կրթությունը, տեղեկատվությունը կարևոր են անձանց և ժողովուրդների փոխըմբռնման համար, կանխում են այդ ապամարդկայնացումը: Բայց, իհարկե, անհրաժեշտ է դատապարտել և պայքարել ատելության խոսքի դեմ, և որ միջազգային և ազգային արդարադատությունը դատի և դատապարտի մարդկության դեմ գործած հանցագործությունների և ցեղասպանության պատասխանատուներին:
Օսմանյան կայսրության կողմից 1915թ. հայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը 20-րդ դարասկզբի մեծագույն ոճրագործությունն է: Աշխարհասփյուռ հայությունը նշում է Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցը: Ցեղասպանությունը ճանաչել և դատապարտել է մոտ երեք տասնյակ պետություն:

Международное правосудие должно осудить виновных в геноциде: швейцарский депутат
ЕРЕВАН, 24 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Сомаруга Карло, Член Совета Штатов Федерального собрания Швейцарии (верхняя палата) считает, что мир должен иметь смелость отдать безусловный приоритет человечеству в признании Геноцида армян. Такое мнение Сомаруга выразил в ответ на вопросы «Арменпресс».
- Г-н Сомаруга, в Швейцарии признан Геноцид армян, каково мнение жителей страны по этому поводу?
- Национальный совет Швейцарии признал Геноцид армян, а Совет США и правительство еще не предприняли этого необходимого шага. Народ Швейцарии всегда проявлял большую солидарность с армянами. Я убежден, что большинство швейцарцев признают и одобрят признание геноцида армян 1915 года швейцарским правительством.
- На ваш взгляд, что мешает многим странам признать Геноцид армян?
- В первую очередь, это геополитические дискуссии. Мы должны иметь смелость выйти за их рамки и отдать человечности абсолютный приоритет.
- Считаете ли вы возможным признание Турцией Геноцида армян с учетом агрессивной политики этой страны?
- Признание геноцида Турцией несомненно возможно. Но это будет не скоро. Признание преступлений государства государством и его гражданами требует принятия процесса анализа истории, принятия того, что произошло, и, наконец, извинений. Чтобы это произошло, должна быть создана основа для такого процесса, должна быть политическая воля, чтобы двигаться вперед шаг за шагом. Это возможно только в рамках демократии, уважения свободы слова и прав меньшинств. В настоящее время в Турции явно не так.
- Чего ожидать армянскому народу в плане справедливой компенсации?
- Существенным элементом является неоспоримое признание геноцида и, несомненно, создание фонда правопреемников Османской империи для помощи потомкам нуждающихся сегодня, но прежде всего для восстановления армянского наследия в Турции, в частности, материальные, нематериальные культурные ценности.
- Считаете ли вы, что признания и извинений Турции достаточно для восстановления исторической справедливости?
- На такой вопрос может ответить только армянин. Но одно можно сказать наверняка. Признание страданий армянского народа, а также боли населения других народов, переживших геноцид, необходимо сохранять и постоянно напоминать будущим поколениям.
- По вашему мнению, через 106 лет после Геноцида армян, какой должна быть главная задача прогрессивного человечества в признании, осуждении и предотвращении подобных преступлений?
- Геноцид возможен только тогда, когда человек теряет свою человечность в глазах других. Образование и информация необходимы для взаимопонимания людей и народов, они предотвращают эту дегуманизацию. Но, конечно, необходимо осуждать, бороться с языком вражды, чтобы международное и национальное правосудие судило, осуждало виновных в преступлениях против человечности и геноциде.
Совершенный Османской империей в 1915 году Геноцид армян - величайшее преступление начала 20 века. Армяне всего мира отмечают 106-ю годовщину Геноцида армян. Около 30 государств признали и осудили геноцид.