Բուհերի դիմորդ սփյուռքահայերն ու օտարազգիները կարող են մասնակցել միասնական քննություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այն սփյուռքահայերը, օտարերկրացիները, որոնք ցանկանում են ընդունվել ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ, կարող են մասնակցել  միասնական քննություններին, որոնք անցկացվելու են ամռանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ապրիլի 28-ի մամուլի ասուլիսին հայտնեց ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքով՝ գոյություն ունի նաև սփյուռքահայ և օտարերկրացի դիմորդների համար գործող առանձին կարգ, որում կա 70 անվճար տեղ ազգությամբ հայ դիմորդների համար: «Գործում է նաև վճարովի առկա և հեռակա ուսուցման առանձին կարգը, որի ընթացակարգն ապահովում ենք, բայց գիտելիքի ստուգումն իրականացնում են ուսումնական հաստատությունները»,- նշեց փոխնախարարը:
Նախարարի տեղակալն ընդգծեց, որ, չնայած համավարակին, նախորդ տարի դիմորդների քանակի մեծ անկում չի եղել: Մարտիրոսյանը հույս հայտնեց, որ 2021-ին համավարակը կնահանջի, և դիմորդների թիվը կմեծանա:

Абитуриенты из диаспоры и иностранцы могут участвовать в единых экзаменах
Молодые люди из диаспоры, иностранцы, желающие поступить в высшие учебные заведения Армении, смогут участвовать в единых экзаменах, которые пройдут летом.
Как передает Арменпресс, об этом на пресс-конференции 28 апреля заявил заместитель министра НОКС Артур Мартиросян.
По его словам, для абитуриентов из диаспоры и для иностранцев действует отдельный порядок, в котором есть 70 бесплатных мест для абитуриентов армянской национальности. Есть также места для платного очного и заочного обучения, процедуру которого обеспечиваем мы, но проверку знаний осуществят учебные заведения”, - отметил замминистра.
Заместитель министра подчеркнул, что, несмотря на пандемию, в прошлом году не было особого уменьшения количества абитуриентов. Мартиросян выразил надежду, что в 2021 году пандемия пойдет на спад, и число абитуриентов увеличится.