Գյումրիում ցուցադրվում են խորհրդային տարիների բնօրինակ կինոազդագրեր
ԳՅՈՒՄՐԻ, 29  ԱՊՐԻԼԻ    ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիի Ռուսական տան և «Ստիլ» պատկերասրահի նախաձեռնությամբ ապրիլի 28 –ին մեկնարկեց խորհրդային տարիների բնօրինակ կինոազդագրերի ցուցադրությունը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը նեկայացված է հիմնականում հիսունից-վաթսունական թվականներին ստեղծված 50 պաստառ: Ինչպես մեր  թղթակցի հետ զրույցում նշեց «Ստիլ» պատկերասրահի տնօրեն Արտուշ Մկրտչյանը,  կինոազդագրեր հավաքելու նախաձեռնությունն առաջացել է Լոնդոնում թանգարաններից մեկում ռուսական պաստառների ցուցադրությանը ծանոթանալուց հետո, որն էլ հետագայում դարձավ նմանատիպ ցուցադրության կազմակերպման գաղափար: «Նույնիսկ կինոաֆիշաններն են խոսում այդ տարիների  դժվարությունների, հայրենասիրության ու հաղթանակի մասին ու որպես խորհրդանիշ այդ տարիներից, վերջին պաստառը, որ մենք ամրացրեցինք պատին, «Նյուրնբերգյան դատավարությունն էր», պատերազմի մասին ֆիլմի, իսկ ամենահին կինոազդագիրը, որքան հիշում եմ 1957 թվականի արտադրության է»,-պատմում է Արտուշ Մկրտչյանը՝  նշելով  հավաքածուն ավելի մեծ է, ունի ավելի քան 700 կինոպաստառ:
Գյումրիում ՌԴ հյուպատոս Ռուսլան Կանդաուրովի համար պատերազմական տարիների կյանքը ներկայացնող ֆիլմերը շատ են՝«Մարտի են գնում միայն ծերունիները», «Բալլադ զինվորի մասին» և այլն, հյուպատոսը առանձացնել մեկը դժվարանում է, բայց վստահ  է՝ այդ տարիների ֆիլմերը հաջողված էին, քանի որ հենց դերասանների ծնողները, ավագ եղբայրները կամ էլ հենց իրենք Հայրենականի մասնակիցներ էին:

В Гюмри демонстрируются киноафиши фильмов советского периода
28 апреля по инициативе Русского Дома Гюмри и картинной галереи “Стиль” в Гюмри открылась экспозиция киноафиш фильмов советских лет. Как сообщает Арменпресс, представлено 50 афиш, созданных в основном в пятидесятые и шестидесятые годы. Как рассказал корреспонденту «Арменпресс» директор картинной галереи “Стиль” Артуш Мкртчян, идея собирать афиши фильмов возникла после просмотра экспозиции русских плакатов в одном из музеев Лондона, и это впоследствии стало идеей организации подобной выставки. “Ведь и афиши фильмов рассказывают о трудностях, о патриотизме и о победах тех лет, и, как символ тех лет, последней афишей, которую мы выставили, была афиша старого фильма о войне “Нюрнбергский процесс”. А самая старая афиша, которую я помню - это афиша фильма 1957 года”, - рассказал Артуш Мкртчян, отмечая, что коллекция намного больше, в ней более 700 афиш.
Руслан Кандауров, консул РФ в Гюмри, упомянул много фильмов, изображающих жизнь военных лет, таких как “В бой идут только старики”, “Баллада о солдате” и другие. Но выделить из них какой-либо он затруднился. Но он уверен, что все фильмы этих лет были хорошими, поскольку сами актеры, их родители, старшие братья  были участниками Отечественной войны.