Հայկական Շուշին եղել և շարունակում է լինել հայոց ինքնության կարևոր հենասյուներից մեկը. Միրզոյանի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չնայած այն փաստին, որ Շուշին գտնվում է ադրբեջանական վերահսկողության ներքո, այն պիտի լինի հայկական վերածննդի կարևորագույն խորհրդանիշներից մեկը։  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Մայիսի 9-ի առիթով իր ուղերձում նշել է ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը:
Միրզոյանը նախ նշել է, որ 2021 թվականի մայիսի 9-ին, որն առաջինն է սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից սանձազերծած ագրեսիայից հետո, դժվար է նույնկերպ նշել տարիներ շարունակ ընդունված Եռատոնը։
«Այնուամենայնիվ, մենք պարտավոր ենք մեր հարգանքի տուրքը մատուցել Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակից մեր պապերին և Արցախյան առաջին պատերազմին և Շուշիի ազատագրմանը մասնակցած մեր հայրերին ու եղբայրներին: Հայկական Շուշին տարիներ շարունակ եղել է և շարունակում է լինել հայոց ինքնության կարևոր հիմնասյուներից մեկը և այսօր էլ, չնայած այն փաստին, որ Շուշին գտնվում է ադրբեջանական վերահսկողության ներքո, այն պիտի լինի հայկական վերածննդի կարևորագույն խորհրդանիշերից մեկը»,- նշել է ԱԺ նախագահը:
Նա հավելել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պիտի շարունակի բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում` հասնելու համար Արցախի հայության ինքնորոշման իրավունքի ճանաչմանը և Արցախի տարածքային ամբողջականության վերականգնմանը։

Армянский Шуши был и остается одной из важных опор армянской идентичности. Послание Мирзояна
Несмотря на то, что Шуши находится под контролем Азербайджана, он должен быть одним из важнейших символов возрождения Армении.
Как  передает Арменпресс, об этом 9 мая заявил спикер Национального Собрания РА Арарат Мирзоян.
Мирзоян в первую очередь  отметил, что этот день 9 мая 2021 – первый   после агрессии, развязанной Азербайджаном и Турцией 27 сентября, праздновать трудно.
«Тем не менее, мы обязаны воздать дань уважения нашим дедам, участвовавшим в Великой Отечественной войне, нашим отцам и братьям, которые участвовали в освобождении Шуши во время Первой Арцахской войны.  Армянский Шуши на протяжении многих лет был и продолжает оставаться одной из важных опор армянской идентичности, и сегодня, несмотря на то, что Шуши находится под контролем Азербайджана, он должен быть одним из важнейших символов армянского возрождения»,   - отметил председатель НС.
Он добавил, что Республике Армения следует продолжить переговоры в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ для достижения признания права армян Арцаха на самоопределение и восстановления территориальной целостности Арцаха.