Պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության հարցով ԵՄ Խորհրդի արտահերթ նիստը տեղի կունենա մայիսի 18-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը մայիսի 18-ին որոշել է հանրակցության 27 երկրների արտաքին գործերի նախարարների արտակարգ տեսակոնֆերանս հրավիրել ՝ քննարկելու պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության գոտու իրադրությունը, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը:
«Իսրայելի եւ Պաղեստինի միջեւ հարաբերություններում լարվածության շարունակվող սրման եւ քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերի անընդունելի թվի կապակցությամբ ես երեքշաբթի ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների արտակարգ նիստ եմ հրավիրում»,- գրել է Բորելը Twitter-ում:
Նրա խոսքով ՝ նախարարները կքննարկեն, թե «ինչպես ԵՄ-ն կարող է լավագույնս նպաստել ներկայիս բռնության դադարեցմանը»:
Գազայի հատվածում պաղեստինյան արմատական խմբավորումների եւ իսրայելական բանակի կողմից փոխադարձ հրթիռակոծությունները շարունակվում են մայիսի 10-ից: Նրանք հաջորդել են Արեւելյան Երուսաղեմում Ալ Աքսա մզկիթի մոտ տեղի ունեցած անկարգություններին, որոնք սկսվել են Իսրայելի դատարանի՝ Շեյխ-Ջարահ թաղամասում գտնվող արաբական ընտանիքներից տներ առգրավելու որոշման պատճառով:
ՏԱՍՍ-ի վերջին տվյալներով՝ փոխադարձ հրթիռային հարվածների հետեւանքով իսրայելական կողմից զոհվել է առնվազն 10 մարդ, այդ թվում՝ երկու երեխա, պաղեստինյան կողմից՝ առնվազն 174 մարդ, ներառյալ՝ 47 երեխա:

Экстренное заседание Совета ЕС по палестино-израильскому конфликту пройдет 18 мая
Верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель решил созвать 18 мая экстренную видеоконференцию министров иностранных дел 27 стран сообщества, чтобы обсудить ситуацию в зоне палестино-израильского конфликта, сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС.
"В связи с продолжающейся эскалацией напряженности в отношениях между Израилем и Палестиной и неприемлемым числом жертв среди гражданского населения я созываю во вторник чрезвычайное заседание министров иностранных дел ЕС", - написал Боррель в воскресенье в Twitter.
По его словам, министры обсудят, "как ЕС может наилучшим образом способствовать прекращению нынешнего насилия".
Взаимные ракетные обстрелы со стороны палестинских радикальных группировок в секторе Газа и израильской армии продолжаются с 10 мая. Они последовали за беспорядками у мечети Аль-Акса в Восточном Иерусалиме, вспыхнувшими из-за решения израильского суда об изъятии домов в квартале Шейх-Джаррах у проживающих там арабских семей.
По последним данным ТАСС, в результате взаимных ракетных ударов с израильской стороны погибли не менее 10 человек, в том числе двое детей, с палестинской - не менее 174, включая 47 детей.