Գիշերն արմատականները Գազայից 50 հրթիռ են արձակել Իսրայելի տարածք
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաղեստինցի արմատականները Գազայի հատվածից 12 ժամում՝ մայիսի 18-ի Երեւանի ժամանակով 20:00-ից մինչեւ մայիսի 19-ի 08:00-ն առնվազն 50 հրթիռ են արձակել Իսրայելի տարածք, 10-ը պայթել Է հենց միջատարածքում՝ չանցնելով սահմանը: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտնել Է բանակային մամուլի ծառայությունը:
Զինվորականների հաշվարկներով՝ մայիսի 10-ից, երբ սկսվել Է արմատականների հրթիռային կրակի ճնշման՝ Իսրայելի գործողությունը, պաղեստինյան միջատարածքից արձակվել Է ընդամենն առնվազն 3 750 հրթիռ, որոնցից 550-ն ընկել Է հենց պաղեստինյան միջատարածքում, շուրջ 90 տոկոսը կալանվել Է հակաօդային պաշտպանության «Երկաթե գմբեթ» համակարգով:
Գազայի հատվածի աղեստինյան արմատական խմբավորումները եւ իսրայելական բանակը հարվածներ են փոխանակում մայիսի 10-ից: Հրթիռակոծումները հետեւել են Արեւելյան Երուսաղեմում Ալ Աքսա մզկիթի մոտ անկարգությոններին, որոնք ծայր են առել Շեյխ Ջարահ թաղամասում արաբ ընտանիքներով բնակեցված տների բռնագրավման մասին իսրայալական դատարանի վճռի պատճառով:
Պաղեստինի առողջապահության նախարարության վերջին տվյալների համաձայն՝ զոհվածների թիվը հասել Է 237-ի, դրանցից 217-ը՝ Գազայում, ներառյալ ավելի քան 60 երեխա եւ 36 կին: Իսրայելական կողմից զոհվել Է առնվազն 12 մարդ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Радикалы из Газы за ночь выпустили 50 ракет по Израилю
Палестинские радикалы из сектора Газа за 12 часов, с 19:00 мск 18 мая до 07:00 мск 19 мая, выпустили по территории Израиля не менее 50 ракет, 10 разорвались на территории самого анклава, не перелетев границы. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщила армейская пресс-служба.
"С 19:00 [совпадает с московским] до 07:00 было зафиксировано 60 запусков ракет из сектора Газа по территории Израиля. Порядка 10 ракет упали в секторе Газа", - говорится в заявлении армии. По подсчетам военных, с 10 мая, когда началась израильская операция по подавлению ракетного огня радикалов, из палестинского анклава было выпущено всего не менее 3 750 ракет, 550 из них упали в самом палестинском анклаве, около 90% были перехвачены системой ПВО "Железный купол".
Палестинские радикальные группировки в секторе Газа и израильская армия обмениваются ударами с 10 мая. Ракетные обстрелы последовали за беспорядками у мечети Аль-Акса в Восточном Иерусалиме, начавшимися из-за решения израильского суда об изъятии домов в квартале Шейх-Джаррах у живущих там арабских семей. Согласно последним данным Минздрава Палестины, число погибших достигло 237, из них 217 - в Газе, включая более 60 детей и 36 женщин. С израильской стороны погибли не менее 12 человек.