Վրաստան մուտք գործող մինչև 10 տարեկան երեխաների համար հանվել է ՊՇՌ թեստ ներկայացնելու պահանջը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի կառավարության որոշմամբ Վրաստան մուտք գործող մինչև 10 տարեկան երեխաների համար հանվել է ՊՇՌ թեստ ներկայացնելու պահանջը:
Ինչպես տեղեկանցում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Վրաստանում Հայաստանի դեսպանությունը:
Մինչև 10 տարեկան երեխաների համար չի գործի նաև ժամանումից 72 ժամ հետո ևս մեկ PCR թեստ հանձնելու պայմանը:
Վրաստանի վարչապետի գլխավորությամբ գործող կորոնավիրուսի տարածման և կանխարգելման միջգերատեսչական խորհուրդը որոշում է կայացրել հունիսի 1-ից բացել ցամաքային սահմանները:
Վրաստան հնարավոր կլինի մուտք գործել.
- վերջին 72 ժամվա ընթացքում արված PCR թեստի բացասական պատասխանի առկայության
կամ
- պատվաստման ամբողջ կուրսն (երկու դեղաչափ) անցնելու և միաժամանակ PCR թեստի բացասական պատասխանի առկայության դեպքում։
Միայն  ՊՇՌ թեստով Վրաստան ժամանած քաղաքացիները պարտավոր են երկիր մուտք գործելուց հետո 72 ժամվա ընթացքում ևս մեկ թեստ հանձնել, իսկ պատվաստման ամբողջ կուրսն անցած քաղաքացիները ժամանելուց հետո թեստ հանձնելու անհրաժեշտություն չունեն:

Для детей до 10 лет, въезжающих в Грузию, ПЦР тест не требуется
Решением правительства Грузии отменено требование о сдаче теста ПЦР для детей до 10 лет, въезжающих в Грузию.
Как сообщает «Арменпресс», заявление по этому поводу распространило посольство Армении в Грузии.
Для детей младше 10 лет не будет применяться и условие прохождения еще одного ПЦР теста через 72 часа после прибытия.
Межведомственный совет Грузии по предотвращению распространения COVID-19 принял решение с 1 июня открыть сухопутные границы.
В Грузию можно въехать при наличии отрицательного результата ПЦР теста, сделанного за 72 часа, или же, пройдя весь курс вакцинации (две дозы), и одновременно имея отрицательный результат ПЦР-теста.
Граждане, прибывшие в Грузию лишь с отрицательным результатом ПЦР теста, обязаны пройти еще один тест в течение 72 часов после въезда в страну, а гражданам, которые прошли полный курс вакцинации, по прибытии не нужно будет проходить тест.