Իրավապահ համակարգը բավականին էֆեկտիվ հակազդում է ընտրակաշառքների դեպքերին. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 20-ին արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների վրա ազդելու որոշակի փորձեր է տեսնում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, նա այս մասին հայտարարեց «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում ուղիղ եթերի ժամանակ՝ ընդգծելով, որ  իրավապահ համակարգը շատ արդյունավետ հակազդում է ընտրակաշառք բաժանելու, ընտրողների կամքի վրա ազդեցություն գործելու բոլոր դեպքերի վրա:
«Իհարկե, պրակտիկան, համոզված եղեք, որ շարունակվելու է: Եվ, ուրեմն ժողովրդի ընտրությունը, քվեարկությունը հստակ արձանագրվելու է և արտահայտվելու է ընտրական ամփոփիչ արձանագրությունների տեսքով:
Ուզում եմ նորից ընդգծել, որ մեր իրավապահ համակարգը բավականին էֆեկտիվ հակազդում է ընտրակաշառքների դեպքերին: Հիմա արդեն աննախադեպ ծավալով ընտրակաշառքի դեպքեր են բացահայտվել նախընտրական այս շրջանում: Գործընթացը շարունակվում է, և որևէ կասկած չունեմ, որ որտեղ այդ գործընթացը գնա, անխուսափելիորեն հետևելու են ձերբակալություններ, քրեական գործեր»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի խոսքով՝ ընտրական խախտումներով նույնպես աննախադեպ գործեր կան, որ Հայաստանի պատմության մեջ նախկինում չեն եղել, չնայած քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների գոյությանը:
«Այնպես որ, մեր իրավապահ համակարգը հստակ աշխատում է, և ուզում եմ այդ կապակցությամբ շնորհակալություն հայտնել մեր դատաիրավական համակարգին, որ ընտրողների կամքի վրա որևէ ազդեցությունը բացառելու ուղղությամբ շատ կոնկրետ քայլեր են արվում և այդ քայլերը արդյունավետ են»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

YEREVAN, JUNE 19, ARMENPRESS. Caretaker Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, who is leading the Civil Contract party’s electoral list for the June 20 early parliamentary elections, sees some attempts of affecting the results of the upcoming elections.
He, however, notes that the law enforcement system responds to all cases of distribution of election bribes, affecting the will of voters, quite effectively.
“Of course, be sure that this practice will continue. And the choice, the voting of the people will be clearly recorded and reflected in the final election protocols. I want to state once again that our law enforcement system is fighting the cases of distributing election bribes quite effectively. Election bribe cases in unprecedented scale have been revealed at this pre-election period. The process continues, and I have no doubt that wherever this process goes, it will inevitable followed by arrests, criminal cases”, he said live on Facebook. “Therefore, our law enforcement system is operating concretely, and I want to thank our judicial system that very concrete actions are being taken for ruling out any influence on the voters’ will, and these actions are effective”, Pashinyan added.