Փարաջանովի «Մոռացված նախնիների ստվերները» ուկրաինական կինոյի պատմության լավագույն ֆիլմ է ճանաչվել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Գրքային արսենալ» փառատոնի շրջանակում, որն անցկացվել է Կիևում, կայացել է «Ուկրաինայի պատմության 100 լավագույն ֆիլմերի վարկանիշ» նախագծի շնորհանդեսը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ AnalitikaUA.net-ը գրում է, որ Ուկրաինայի կինոյի պատմության լավագույն ֆիլմ է համարվել հանրահայտ ռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի «Մոռացված նախնիների ստվերները» ժապավենը: Լավագույն  տասնյակում է նաև Ռոման Բալայանի «Թռիչքներ երազում և հարթմնի» կինոնկարը: Այն զբաղեցրել է 7-րդ հորիզոնականը:
Ֆիլմերի ընտրության վերաբերյալ հարցումն անցկացվել է 2020 թվականի հունիսից մինչև հոկտեմբեր: Մասնակցել է 97 անձ: Նրանք լավագույններին ընտրել են առանց ժանրային, տևողության, նկարահանման թվականի և այլ սահմանափակումների: Ստացված ցուցակներում ընդհանուր առմամբ հիշատակվել է 186 ֆիլմ:
Այդ ցուցակի հիման վրա ընտրվել է 100 լավագույնը: Լավագույնների ցանկում ընդգրկվել է 68 խաղարկային, 26 վավերագրական և 6 անիմացիոն կինոնկար: Ուկրաինայի հայերի միությունն ակտիվ աշխատում է ազգային, պատմական արժեքները հանրահռչակելու ուղղությամբ:
Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանը մի առիթով նշել է, որ գիտությունն ու մշակույթը մշտապես իրենց ուշադրության կենտրոնում են: «Մեզ համար կարևոր է յուրաքանչյուր պատմամշակութային օբյեկտ: Մենք հպարտանում ենք Ուկրաինայի հայերի հարուստ պատմամշակութային ժառանգությամբ և անում ենք հնարավորը այդ ամենի հանրահռչակման համար»,- շեշտել է Շատվորյանը:

Фильм Параджанова «Тени забытых предков» признан лучшим фильмом в истории украинского кино
В рамках фестиваля «Книжный арсенал», который проходил в Киеве, состоялась презентация проекта «Рейтинг 100 лучших фильмов в истории Украины».
Как сообщает «Арменпресс», AnalitikaUA.net написала, что фильм известного режиссера Сергея Параджанова «Тени забытых предков» признан лучшим фильмом в истории украинского кино. В десятке лучших и фильм Романа Балаяна «Полеты во сне и наяву». Он занял 7 место.
Опрос по отбору фильмов проводился с июня по октябрь 2020 года. Участвовало 97 человек. Выбирали лучшие, без учета жанра, продолжительности, года съемки и других условий. Всего в  было названо 186 фильмов.
На основе этого списка были отобраны 100 лучших. В список лучших вошли 68 полнометражных, 26 документальных и 6 анимационных фильмов. Союз армян Украины активно поработал над популяризацией национальных и исторических ценностей.
Президент Союза армян Украины Вилен Шатворян как-то заметил, что наука и культура всегда в центре их внимания. «Для нас важен каждый исторический и культурный объект. Мы гордимся богатым историческим и культурным наследием армян Украины, делаем все возможное для его популяризации», - подчеркнул Вилен Шатворян.