Իլհամ Ալիևի զարմուհին փողերի լվացման միջոցով Ադրբեջանից 14 մլն ֆունտ է տեղափոխել Բրիտանիա. Evening Standard-ի բացահայտումը
Իլհամ Ալիևի զարմուհին փողերի լվացման միջոցով Ադրբեջանից 14 մլն ֆունտ է
տեղափոխել Բրիտանիա. Evening Standard-ի բացահայտումը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանական դատարանը բացահայտել է «Ադրբեջանական լվացքատան» միջոցով 14 մլն ֆունտ ստերլինգ անօրինական գումար Միացյալ Թագավորություն բերած զույգի ինքնությունը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, դատարանը բավարարել է բրիտանական Evening Standard պարբերականի հայցը, ինչի արդյունքում պարզվել է, որ Իբիցայում երեկույթների կազմակերպմամբ զբաղվող Իզատ Խանիմ Ջավադովան, ով որպես դիջեյ ներկայանում է Միքայելա Ջավ կեղծանվամբ, և նրա ամուսին Սուլեյման Ջավադովը սերտորեն կապված են Ադրբեջանի ղեկավարության հետ:
Մասնավորապես, Ջավադովան Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի զարմուհին է՝ Ադրբեջանի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևի եղբոր՝ Ջալալ Ալիևի աղջիկը: Նա Լոնդոն է ժամանել առնվազն տասը տարի առաջ և կարողության շնորհիվ կարողացել է վիզա ստանալ:
Միացյալ Թագավորության Հանցագործությունների դեմ պայքարի ազգային գործակալությունը (NCA) մեղադրում է զույգին Լոնդոնում իրենց կյանքը ֆինանսավորելու նպատակով հանցավոր գումարներ օգտագործելու մեջ: Այժմ գործակալությունը փորձում է կասեցնել նրանց մի քանի միլիոնանոց բանկային հաշիվները: Այն հայտնել է դատարանին, որ գումարները լվացվում են Բրիտանիայում, որտեղ հասնում են գործարքների ու փոխանցումների բարդ ցանցի միջոցով՝ կոծկելով դրանց ստացման իրական ապօրինի աղբյուրները:
Զույգի սեփականությունն են համարվում մի քանի միլիոն ֆունտ արժեցող տներ ու բնակարաններ Լոնդոնում, վիլլա և լյուքս դասի բնակարան Իբիցայում, ինչպես նաև Ադրբեջանում գույքի ծավալուն պորտֆել: Հայտնի է նաև, որ Ադրբեջանի նախագահի զարմուհին Լոնդոնում հիմնել է մի կազմակերպություն, որը զբաղվում է քաղաքում երեկույթների, ինչպես նաև իսպանական Իբիցայում տարատեսակ միջոցառումների կազմակերպմամբ:
Զույգը մինչ օրս հերքել է իր դեմ ներկայացված մեղադրանքներն ու համոզել դատարանին գաղտնի պահել իրենց ինքնությունը՝ հաշվի առնելով հանգամանքը, որ հակառակ պարագայում իրենց հեղինակությանը մեծ վնաս է հասցվելու: Սակայն Evening Standard-ը, երկու տարի շարունակվող դատական գործընթացներից հետո, կարողացել է հասնել նրանց ինքնության բացահայտմանը:
Առաջիկա շաբաթվա ընթացքում սկսվելու են դատական լսումները, որի շրջանակում Հանցագործությունների դեմ պայքարի ազգային գործակալությունը փորձելու է բռնագրավել Coutts, Barclays, Lloyds, Metro Bank և Santander բանկերի հաշիվներում զույգին պատկանող շուրջ 6.5 մլն ֆունտ ստերլինգը:
Իլհամ Ալիևի զարմուհին և նրա ամուսինը քննիչներին ասել են, թե այդ գումարները գոյացել են Ադրբեջանում իրենց սեփականությունների վարձակալության արդյունքում: Սակայն Հանցագործությունների դեմ պայքարի ազգային գործակալությունը դատարանին տեղեկացրել է, որ իրենց համոզմամբ՝ գումարների իրական աղբյուրը կոռուպցիան է, և որ ոչ մի իրական եկամուտ չի համապատասխանում այն մեծ գումարներին, որոնք ուղարկվում են Լոնդոն:
Դատարանը քննելու է ապացույցները, համաձայն որոնց՝ Ջավադովները 2007-2018 թվականներին Մեծ Բրիտանիայի իրենց հաշիվների վրա գումարներ են ստացել «Ադրբեջանական լվացքատան» ծառայությունների միջոցով: Դատական փաստաթղթերում նշվում է, որ Ջավադովների հաշիվներին գումարներ են փոխանցվում 21 կազմակերպությունների կողմից, որոնք տեղակայված են Սեյշելներից ու Մարշալյան կղզիներից մինչև անգլիական Փորթերս Բար քաղաք, ինչպես նաև Էստոնիայում և Լատվիայում գտնվող բանկերից:
Այդ ընկերություններից վեցը պարզվել են, որ «Ադրբեջանական լվացքատուն» անունը ստացած հանցավոր սխեմայի մաս են կազմել, որի շրջանակում հսկայական գումարներ են դուրս բերվել Ադրբեջանից՝ կառավարող էլիտայի՝ Ալիևիների ընտանիքի անձնական բարօրությունն ապահովելու նպատակով:

Aliyev’s cousin brought £14 million from Azerbaijan to UK through money laundering, Evening
YEREVAN, JUNE 30, ARMENPRESS. A British court has revealed the identity of the couple who illegally brought £14 million to UK through the “Azerbaijan laundromat”, Armenpress reports citing Evening Standard.
Izzat Khanim Javadova, an oligarch’s daughter who performs as a DJ using the name Mikaela Jav, and Suleyman Javadov are accused by the National Crime Agency of using the proceeds of corruption to finance their life in the capital.
It is trying to seize their multi-million pound bank accounts and has told a court that the money is being laundered in this country after being transferred here via a complex web of transactions, including fake invoices for vast quantities of steel, to hide its illicit origin.
The pair own several London homes between them worth millions of pounds, including a flat in Whitehall with views over the Thames, a riverside home in Twickenham, and an upmarket apartment in Clerkenwell.
They are also understood to own a villa overlooking the sea in Ibiza and a luxury flat on the party island, as well as an extensive property portfolio in Azerbaijan.
They deny any wrongdoing and had managed to persuade the courts to keep their identities secret until now on the grounds that revealing their names would damage their reputation.
But in a victory for the Evening Standard, which has been fighting a court battle for nearly two years to have the veil of secrecy lifted, an anonymity order protecting them finally expired today to allow the couple to be named.
Ms Javadova is the cousin of Azerbaijan’s ruler Ilham Aliyev and the daughter of a former Azerbaijan MP Jalal Aliyev, the former ruler’s brother. She came to London at least ten years ago and was given a visa by the Home Office because of her wealth.
She set up a London company called Love the Underground Records and used it to stage dance parties in parties in London at venues including Kensington Roof Gardens and numerous events in Ibiza.
A forfeiture hearing at which the National Crime Agency is seeking to seize around £6.5 million in accounts at Coutts, Barclays, Lloyds, Metro Bank and Santander held by either Mr Javadov or Ms Javadova is due to be begin next week.
The couple have claimed in evidence to investigators that their wealth came from rental income from their property portfolio in Azerbaijan.
But the National Crime Agency has told Westminster Magistrates court that it believes the true source was corruption and that any genuine income did not match the large sums sent to London.
The court documents allege that the money sent to the Javadovs’ accounts came via 21 “brass plate” companies operating from locations ranging from the Seychelles and the Marshall Islands to Potters Bar and Ayr and banks in Estonia and Latvia.
They say that six of these companies have been named separately as part of the “Azerbaijan laundromat” scheme – under which vast sums have been chanelled out of the former Soviet state to support the lifestyle of the country’s ruling elite - and that they in turn had already received funds from other “laundromat” companies.