«տնՏեսակետ»: Փողի էվոլյուցիան. «Արմենպրես» Փոդքաստ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ- ՓՈԴՔԱՍՏ: Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարան «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի ավագ փորձագետ, տնտեսագիտության թեկնածու Ալբերտ Հայրապետյանի «տնՏեսակետ» հեղինակային փոդքաստի առաջին թողարկման ընթացքում խոսում է համաշխարհային փող էվոլյուցիայի և համաշխարհային մոնետար հեղափոխությունների մասին։ Տնտեսագետ նախ անդրադարձ կատարեց փողի ստեղծմանը և հնագույն ժամանակներում օգտագործվող փողի տեսակներին։ Այնուհետև համառոտ ներկայացրել է փողի ֆունկցիաները, կենտրոնացված և ապակենտրոն փողի, տարբերությունը և ազգային արժույթի արժեզրկման և պատերզմների ու մշակույթի զարգացման միջև առկա պատմական կապի մասին։ Հատուկ անդրադարձ է կատարվել Բրետոն-Վուդսի համակարգի էությանն ու փլուզման պատճառներին։
Բանախոսության երկրորդ հատվածը նվիրված էր կրիպտոարժույթներին, մասնավորապես՝ բիթքոյիններին։ Բանախոսը ներկայացրեց կրիպտոարժույթի էությունը, ստեղծման պատմությունը, ինչպես նաև պետությունների կողմից թողարկվող փողերի համեմամատ ունեցած համեմատական առավելությունները։
Խմբագրության կողմից: «տնՏեսակետ» փոդքասթի անվանման ընտրությունը ոգեշնչված է EFI հիմնադրամի  «Տնտեսակետ. անձնական բարեկեցության և երկրի բարգավաճման բանաձևը» գրքի առաջին թարգմանության հրատարակության վերնագրից:
«Արմենպրես» գործակալության հեղինակային փոդքաստներն արտահայտում են բացառապես հեղինակի կարծիքն ու կարող են չհամընկնել գործակալության տեսակետի հետ:

«ТнтесаКет»: эволюция денег: Подкаст “Арменпресс”
В первом выпуске подкаста «ТнтесаКет» старший эксперт исследовательского центра «Амберд» Армянского государственного экономического университета, кандидат экономических наук Альберт Айрапетян рассказывает об эволюции мировых денег и мировых валютных революциях. Экономист вначале обратился к созданию денег и видов денег, используемых в древности. Затем он кратко представил функции денег, историческую связь между централизованными и децентрализованными деньгами и разницу между ними, девальвацию национальной валюты и связи с войнами и с развитием культуры. Особое внимание он уделил сути системы Бретон-Вудса и причинам ее краха.
Вторая часть выступления была посвящена криптовалютам, в частности биткоенам. Спикер представил суть криптовалюты, историю ее создания, а также сравнительные преимущества денег, выпускаемых государствами.
Авторские подкасты агентства «Арменпресс» выражают исключительно мнение автора и могут не совпадать с точкой зрения агентства.