Նախագահ Արմեն Սարգսյանն աշխատանքային այցով կմեկնի Ճապոնիա
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն աշխատանքային այցով կմեկնի Ճապոնիա: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախագահ Սարգսյանը, ի թիվս մի շարք պետությունների ղեկավարների, ներկա կգտնվի Տոկիոյում կայանալիք ամառային օլիմպիական խաղերի բացման պաշտոնական արարողությանը: Հայաստանի նախագահը կայսերական պալատում կմասնակցի Ճապոնիայի կայսր Նարուհիտոյի կողմից կազմակերպվող պաշտոնական ընդունելությանը և զրույց կունենա կայսեր հետ:
Ըստ աղբյուրի՝ այցի շրջանակներում նախատեսվում է նախագահ Արմեն Սարգսյանի և Ճապոնիայի վարչապետ Սուգա Յոշիհիդեի հանդիպումը, որի ընթացքում կքննարկվեն հայ-ճապոնական հարաբերությունների խորացմանը և երկկողմ օրակարգին առնչվող հարցեր:
Նախագահ Սարգսյանը հանդիպումներ կունենա նաև տեխնոլոգիական մի շարք հայտնի ընկերությունների ղեկավարների և գործարարների հետ` հայ-ճապոնական փոխգործակցության հնարավորությունները քննարկելու նպատակով, ինչպես նաև կայցելի գիտակրթական հաստատություններ:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկացմամբ՝ նախատեսվում է, որ Տոկիո ուղևորվելու ճանապարհին նախագահ Սարգսյանը Կատարի մայրաքաղաք Դոհայում կհանդիպի Կատարի Պետության ղեկավարության հետ՝ քննարկելու հայ-կատարական փոխգործակցության ընդլայնմանը, ներդրումային հնարավորություններին վերաբերող հարցեր:

Президент Армении с рабочим визитом посетит Японию
Президент Республики Армения Армен Саркисян с рабочим визитом посетит Японию. Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, Армен Саркисян вместе с главами ряда государств примет участие в официальной церемонии открытия летних Олимпийских игр в Токио. Президент Армении примет участие в официальном приеме, организованном императором Японии Нарухито в Императорском дворце, и побеседует с императором.
В рамках визита запланирована встреча президента Армена Саркисяна с премьер-министром Японии Суга Ёсихидэ, в ходе которой будут обсуждены вопросы, связанные с углублением армяно-японских отношений и двусторонней повесткой дня.
Президент Саркисян также встретится с руководителями и бизнесменами ряда известных технологических компаний для обсуждения возможностей армяно-японского сотрудничества, а также посетит научные и образовательные учреждения.
По пути в Токио президент Саркисян в Дохе встретится с руководством Государства Катар для обсуждения вопросов, связанных с расширением армяно-катарского сотрудничества и инвестиционных возможностей.