Իշխանությունը նախատեսում է 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողով ստեղծել
Իշխանությունը նախատեսում է 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող
ԱԺ քննիչ հանձնաժողով ստեղծել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը նախատեսում է 8-րդ գումարման Ազգային ժողովում ստեղծել 2020 թվականին տեղի ունեցած Արցախյան 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՔՊ ցուցակով առաջադրված և ընտրված պատգամավոր, ինչպես նաև 7-րդ գումարման ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
«Որոշում է կայացվել, որ քննիչ հանձնաժողով է ստեղծվելու 44-օրյա պատերազմի հանգամանքերն ուսումնասիրելու համար: Այդ հարցում, կարծում ենք, որ արտախորհրդարանական ընդդիմության մասնակցությունը նույնպես պետք կլինի և այդ հանձնաժողովի գործունեությունը չպետք է սահմանափակվի ԱԺ-ում այսօր ներկայացված ուժերի մասով: Այս փուլում դեռ շատ մանրամասներ չենք քննարկել»,- նշեց Սիմոնյանը:
Նա նաև ընդգծեց, որ քննարկել են գալիք աշխատանքները, ինչպես նաև խորհրդարանի և կառավարության համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել նաև ԱԺ մշտական հանձնաժողովներին վերաբերող հարցերին:
Հարցին, արդյոք անդրադարձ եղել է ՀՀ և Արցախի սահմանային իրավիճակին, Սիմոնյանը բացասական պատասխան տվեց:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը ժամը 16:00-ից ժամանել էր «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության գրասենյակ, որտեղ ավելի քան 2 ժամ հանդիպում անցկացրեց կուսակցության ցուցակով առաջադրված և ընտրված պատգամավորների հետ: Հանդիպումից առաջ պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ չգիտի, թե ինչ օրակարգով են հանդիպում:

Armenian authorities plan to set up commission for examining circumstances of the 44-day war
YEREVAN, JULY 26, ARMENPRESS. The ‘’Civil Contract’’ Party plans to set up a National Assembly Commission of Inquiry into the circumstances of the 44-day Artsakh war of 2020, ARMENPRESS reports member of ‘’Civil Contract’’ Party, Vice Speaker of the National Assembly of the 7th convocation and elected MP for the National Assembly of the 8th convocation Alen Simonyan told the reporters.
‘’It has been decided that a commission of inquiry will be set up to investigate the circumstances of the 44-day war. For that, we think that the participation of the extra-parliamentary opposition will also be needed; the activity of that commission should not be limited by the forces represented in the National Assembly today’’, Simonyan said.
He also stressed that they have discussed the upcoming works, as well as issues related to the cooperation between the parliament and the Cabinet. The issues related to the National Assembly standing committees were also touched upon.
To the question if the situation on the borders of Artsakh and Armenia were discussed, Alen Simonyan gave a negative answer.
Caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan had arrived at the office of the ‘’Civil Contract’’ Party at 16:00, where he had a meeting with the elected MPs. Before the meeting MP Hrachya Hakobyan had told the reporters that he did not know thw agenda of the meeting.