Այս բրոնզե մեդալը ոսկու արժեք ունի. Արթուր Դավթյան
ՏՈԿԻՈ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի մարմնամարզության հավաքականի անդամ,  Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր Արթուր Դավթյանի համար Տոկիոյի խաղերում նվաճած բրոնզե մեդալը ոսկու արժեք ունի:
«Եթե անկեղծ՝ ես գոհ չեմ իմ ելույթից: Առաջին ցատկը լավն էր, երկրորդին չարեցի այն, ինչ կարող էի: Մարզումների ժամանակ շատ լավ էր ստացվում: Խնդիրը երկրորդ ցատկի ժամանակ ավելորդ քայլն  էր: Այս բրոնզե մեդալը ոսկու արժեք ունի: Մեզ համար այս արդյունքը ոսկե արդյունք է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Տոկիոյում լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա:
Դավթյանի խոսքով` ինքը մեծ հպարտություն է ապրում, որ մեդալ կտանի Հայաստան: «Տխրությունը մի կողմ դնելով կասեմ, որ ավելի լավ է երրորդ տեղը, քան ոչինչ: Բայց տեսնում էի` հնարավորությունը կար ոսկե մեդալի: Շնորհակալություն մեր մարզիչներին, ձեզ` լրագրողներիդ, որ սպասում էիք: Սառույցը կոտրեցինք և ցույց տվեցինք, որ մենք կարող ենք մեդալ նվաճել Օլիմպիական խաղերում այս վատ իրավիճակում: Նոր սերունդը պետք է հավատա, որ մեդալ նվաճելը Օլիմպիական խաղերում հնարավոր է»,-շեշտեց նա:
Հայաստանի մարմնամարզության հավաքականի անդամ Արթուր Դավթյանը դարձավ Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր: Ճապոնիայի մայրաքաղաք Տոկիոյում ընթացող 32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի մարմնամարզության առանձին վարժությունների հենացատկի եզրափակիչում  Արթուր Դավթյանը հավաքեց 14.733 միավոր և գրավեց երրորդ հորիզոնականը: Ոսկե մեդալ  նվաճեց Կորեայի ներկայացուցիչ Յոահվան Շինը, ով հավաքեց 14.783 միավոր, իսկ Ռուսաստանի օլիմպիական կոմիտեի հավաքականից Դենիս Աբիլիազինը դարձավ արծաթե մեդալակիր:

“This bronze has the value of gold”- Team Armenia’s Artur Davtyan
TOKYO, AUGUST 2, ARMENPRESS. Although unhappy with his performance, Armenian athlete Artur Davtyan says the bronze medal which he won in artistic gymnastics at the Tokyo 2020 has the value of gold for him.
“Frankly, I’m not happy with my performance. My first jump was good, but I didn’t do my best in the second one. I was doing very good during the trainings. The problem was my unnecessary step during the second jump. This bronze medal has the value of gold. This result is a golden result for us,” Davtyan told reporters.
The 28-year-old athlete says he is very proud to be taking a medal back home.
“Sadness aside, I have to say that the third place is better than nothing. But I could see that there was a chance for gold. I wanna thank our coaches, you the reporters that you were waiting. We broke the ice and showed that we can win a medal in the Olympic Games in this bad situation. The new generation must believe that it is possible to win an Olympic Medal.”
Team Armenia’s Artur Davtyan won bronze at the Tokyo Olympic Games artistic gymnastics. He scored 14.733 at the men’s vault final.
Jeahwah Shin of South Korea won gold with 14.783 and Denis Abliazin of the Russian Olympic Committee won silver with 14.783.