Տնտեսության բոլոր ճյուղերում վերականգնողական աճ է արձանագրվել. Արամ Սաֆարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրասիական փորձագիտական ակումբի՝ թվով 7-րդ ընթացիկ տնտեսագիտական հետազոտության արդյունքներով 2021 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանում արձանագրվել է տնտեսության գրեթե բոլոր ճյուղերում վերականգնողական աճ։
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում տեղի ունեցած «Հայաստանի տնտեսությունը 2021 թվականի առաջին կիսամյակում ԵԱՏՄ անդամակցության համատեքստում» թեմայով ասուլիսում Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող, քաղաքական վերլուծաբան Արամ Սաֆարյանը նշեց, որ 2020 թվականի կորոնավիրուսային  հիվանդության, ինչպես նաև 44-օրյա պատերազմի պատճառով Հայաստանում արձանագրվել էր տնտեսական հետընթաց՝ շուրջ 8 տոկոսով։
«Անցած տարվա կորոնավիրուսային համավարակից հետո, այս տարվա առաջին կիսամյակում մենք արձանագրում ենք վերականգնողական աճի էական տեմպեր։ Այս փաստից հետո մենք կարող ենք լավատեսորեն տրամադրվել, ընդ որում, 2021 թվականի հուլիս ամսին, մայիսի համեմատ, այդ զարգացումները կրում են առաջանցիկ բնույթ։ Սա խոսում է այն մասին, որ տնտեսության վերականգնման դինամիկան պոզիտիվ դաշտում է»,- նշեց Սաֆարյանը։
Նրա խոսքով՝ ՀՀ տնտեսության գրեթե բոլոր ճյուղերում արձանագրված վերականգնողական աճն ու զարգացումը շարունակական միտում ունեն։ Սաֆարյանը շեշտեց, որ ՀՀ-ի ԵԱՏՄ-ին անդամակցության շնորհիվ բացված են բացառիկ հնարավորություններ Հայաստանի տնտեսության զարգացման համար։
«ԵԱՏՄ գծով մեր առաջատար գործընկերները՝ Ռուսաստանն ու Ղազախստանը, արձանագրում են այնպիսի վերականգնողական աճ, որ տարվա կեսին արդեն իսկ դուրս են եկել նախապանդեմիկ ցուցանիշների վրա։ Ռուս փորձագետները և մեր գործընկերները կանխատեսում են, որ ԵԱՏՄ շուկաներում առկա է մի իրավիճակ, երբ ՌԴ-ն և Ղազախստանը դուրս են եկել կայուն զարգացման ուղի։ Սպասումները բավականին դրական են 2021 թվականի ավարտի համար և մի փոքր ավելի ցածր՝ 2022 թվականի համար»,- ասաց Սաֆարյանը։
Նա նշեց, որ ընդհանուր տնտեսական զարգացման պայմաններում ԵԱՏՄ շուկաների առանձնահատկությունն այն է, որ դրանք ավելի մեծ ու արագ տեմպերով իրենց վրա զգում են փոքր տնտեսությունները, ինչպիսիք են Հայաստանն ու Ղրղզստանը։ Քաղաքական վերլուծաբանի պնդմամբ՝ ավելի դանդաղ տեմպերով էլ այդ առանձնահատկություններն իրենց վրա զգում են մեծ տնտեսություն ունեցողներ ՌԴ-ն և Ղազախստանը։

Во всех отраслях экономики уже фиксируется восстановление: Арам Сафарян
По результатам 7-го текущего экономического исследования Евразийского экспертного клуба в первом полугодии 2021 года в Армении зафиксирован восстановительный рост почти во всех отраслях экономики.
На пресс-конференции «Экономика Армении в контексте членства в ЕАЭС в первом полугодии 2021 года» в пресс-центре «Арменпресс» координатор Евразийского экспертного клуба, политический аналитик Арам Сафарян отметил, что из-за пандемии 2020 года, а также 44-дневной войны в Армении был зафиксирован экономический регресс около 8%.
«После пандемии прошлого года, в первом полугодии этого года мы фиксируем существенные темпы восстановительного роста. Исходя из этого, все можно воспринимать с оптимизмом, тем более, что в июле 2021 года по сравнению с маем, наблюдается прогресс. Это говорит о том, что динамика восстановления экономики находится в положительном поле», - сказал Сафарян.
По его словам, восстановительный рост и развитие, наблюдаемые практически во всех отраслях экономики РА, имеют непрерывную тенденцию. Сафарян подчеркнул, что членство Армении в ЕАЭС открывает уникальные возможности для развития экономики Армении.
«Наши ведущие партнеры в ЕАЭС, Россия и Казахстан, также регистрируют восстановительный рост, в середине года они уже достигли предпандемических показателей. Российские эксперты и наши партнеры прогнозируют, что на рынках ЕАЭС сложится ситуация, в которой Россия и Казахстан встанут на путь устойчивого развития. Прогнозы на конец 2021-го года - весьма позитивные, на 2022 год чуть ниже», - сказал Сафарян.
Он отметил, что особенность рынков ЕАЭС состоит в том, что условиях общеэкономического развития небольшие экономики, такие как у Армении и Кыргызстана, быстрее и больше ощущают его. По его мнению, Россия и Казахстан, обладающие крупными экономиками эти особенности, ощущают медленнее.