Կոռուպցիայի դեմ պայքարը տեղափոխվում է գործուն դաշտ․ մեկնարկեց «Հայաստանի բարեվարքություն» ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության հայաստանյան գրասենյակը պաշտոնապես մեկնարկեց «Հայաստանի բարեվարքություն» ծրագիրը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այն մեկնարկեց «Հայաստանի հակակոռուպցիոն քաղաքականության առաջնահերթություններ» համաժողովի ընթացքում։
Ծրագիրը ՀՀ-ում կաջակցի կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցման և առկա հակակոռուպցիոն մեխանիզմներին՝ երևույթը կառավարական օղակներում բացառելու համար։
Հաջորդ 5 տարվա ընթացքում ծրագիրը կկենտրոնանա երեք հիմնական ուղղությունների վրա։ Դրանք են կոռուպցիայի կանխարգելման և բարեվարքության ինստիտուտների հզորացումը, կոռուպցիան կանխարգելող իրավական և վարչական նորմերի կիրառելիությունը խթանելը, ինչպես նաև հասարակական պահանջի առաջացմանն ու զգոնության բարձրացմանը նպաստելը՝ կոռուպցիայի կանխարգելման մեջ ներգրավված տեղական և կենտրոնական կառավարման մարմինների հաշվետվողականությունն ամրապնդելու համար։
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը հայտնեց, որ իրենց համար առանցքային է օրենքի առջև բոլորի հավասարության և կոռուպցիայից զերծ կառավարման համակարգ կերտելը։
«ԿԿՀ-ն, որպես պետական ինստիտուտ, մեծ դեր և առաքելություն ունի այս գործընթացում՝ չեզոքացնելու և կանխարգելելու մեր երկրում ժողովրդավարական պետության կայացման ճանապարհին ամենամեծ խոչընդոտը՝ կոռուպցիան։ Մենք հուսով ենք և ակնկալում ենք, որ ԿԿՀ-ի կողմից արձանագրված արդյունքները խրախուսում են ավելի մեծացնել մեր օժանդակությունը և մեր համագործակցությունը»,- ասաց Հարությունյանը և հավելեց, որ այսօր պաշտոնապես մեկնարկում է «Հայաստանի բարեվարքություն» ծրագիրը։
Նա հայտնեց, որ 2020 թվականին առաջին անգամ ներդրված բարեվարքության ստուգման գործընթացի միջոցով հանձնաժողովն ուսումնասիրություն է իրականացրել պետական պաշտոնի նշանակման ավելի քան 90 թեկնածուի՝ դատավորի, դատախազի, ԲԴԽ անդամների, հակակոռուպցիոն կոմիտեի անդամների եկամուտների, աշխատանքային և կրթական գործընթացներում դրսևորված բարեվարքության առնչությամբ։
Հարությունյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ Հայաստանը կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործընթացում տեղափոխվում է նոր փուլ՝ ավելի գործուն դաշտ։
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Գրիգորյանը շեշտեց, որ կարևորում է ծրագիրը և հույս հայտնեց, որ քննարկումը հնարավորություն կտա ավելի արագ ինտեգրվելու ոլորտային առանձնահատկություններին։
«Առաջնահերթությունների համատեքստում հարկ է նշել, որ Հայաստանի հակակոռուպցիոն քաղաքականության հիմնական ուղղությունները սահմանված են 2019 թվականի հոկտեմբերին ընդունված հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրա իրականացման 2019-2022 թթ․ միջոցառումների ծրագրում։ Որպես հիմնական առաջնահերթություն նախանշվում է հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ համակարգի զարգացումը»,- նշեց Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ստեղծմանն ուղղված օրենսդրական փաթեթն ազգային ժողովի կողմից ընդունվել է։ Առաջիկա շաբաթում կնշանակվի նաև նախագահը, ինչից հետո կսկսվի կոմիտեի ձևավորման գործընթացը։
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին նշեց, որ իրենք ոգեշնչված են ՀՀ կառավարության՝ կոռուպցիան արմատախիլ անելու մոտեցմամբ (կանխարգելում, իրազեկում և հետապնդում)։
«Բարեվարքության ծրագիրը», որպես ԱՄՆ ՄԶԳ առաջնային հակակոռուպցիոն նախաձեռնություն, մի շարք շահառուների շրջանում կաջակցի նաև ԿԿՀ-ին և Արդարադատության նախարարությանը պետական ոլորտում բարեվարքությունն ամրապնդելու համար»,- ասաց Թրեյսին։
Ծրագրի ղեկավար Լորենս Հելդը հայտնեց, որ ծրագրի հիմնական նպատակն է աջակցել Հայաստանին՝ կոռուպցիան որպես սոցիալական նորմ մերժելու մշակույթի ստեղծման գործում։
«Կոռուպցիայի կանխարգելման մեթոդների զարգացման և կիրառման գործում մենք աշխատում ենք կառավարության առանցքային մարմինների հետ, ինչպիսիք են ԿԿՀ-ն և Արդարադատության նախարարությունը։ Բացի այդ, մենք աջակցում ենք քաղաքացիական հասարակությունը ներկայացնող մի շարք կազմակերպությունների, մեդիային և երիտասարդության՝ ՀՀ-ում բարեվարքությանն առնչվող խնդիրները բարձրաձայնելու և հանրայնացնելու իրենց ջանքերում»,- ասաց Հելդը։

Борьба с коррупцией переходит в действенное поле: началась программа «Этика Армении»
Армянский офис Агентства США по международному развитию (USAID) официально запустил программу «Этика Армении».
Как сообщает «Арменпресс», об этом было объявлено на конференции «Приоритеты антикоррупционной политики Армении».
Программа, чтобы исключить это явление в правительственных кругах, будет поддерживать существующие антикоррупционные механизмы для снижения коррупционных рисков в Республике Армения.
В течение следующих 5 лет программа будет сосредоточена на трех основных направлениях. Это укрепление институтов по борьбе с коррупцией, содействие применению правовых и административных норм для предотвращения коррупции, поощрение общественного спроса и бдительности, а также подотчетность местных и центральных государственных органов, участвующих в процессах по предупреждению коррупции.
Председатель Комиссии по предупреждению коррупции Айкуи Арутюнян сказала, что ключевым моментом для них является создание системы равенства перед законом, свободной от коррупции.
«Центральный Комитет, как государственный институт, играет огромную роль и призван в этом процессе нейтрализовать и предотвращать самое большое препятствие на пути к созданию демократического государства в нашей стране - коррупцию. Мы надеемся и ожидаем, что результаты, зарегистрированные Центральной избирательной комиссией, побудят нас усилить наше содействие и сотрудничество», - сказала Айкуи Арутюнян, добавив, что сегодня официально стартует программа «Этика Армении».
Она рассказал, что в рамках процесса этической проверки, впервые проведенной в 2020 году, комиссия рассмотрела доходы более 90 кандидатов на государственные должности, включая судей, прокуроров, членов антикоррупционного комитета и др.
Айкуи Арутюнян сообщила журналистам, что Армения переходит на новый этап борьбы с коррупцией, на более действенное поле.
Заместитель министра юстиции Сурен Григорян подчеркнул, что эта программа очень важна, и выразил надежду, что обсуждение даст возможность быстрее интегрироваться в отраслевые особенности.
«В контексте приоритетов следует отметить, что основные направления антикоррупционной политики Армении определены антикоррупционной стратегией, принятой в октябре 2019 года и ее реализацией в программе мероприятий 2019-2022 гг. Развитие институциональной системы противодействия коррупции в ней обозначено как главный приоритет», - сказал Григорян.
По его словам, законодательный пакет, направленный на создание Антикоррупционного комитета, уже принят Национальным собранием. Председатель будет назначен на следующей неделе, после чего начнется процесс формирования комитета.
Посол США в Армении Линн Трейси отметила, что их вдохновляет подход правительства Армении к искоренению коррупции (предотвращение, повышение осведомленности).
«Программа по этике как основная инициатива USAID по борьбе с коррупцией, в укреплении этики государственного сектора будет поддерживать заинтересованные стороны, включая и ЦИК и Министерство юстиции», - сказала Линн Трейси.
Руководитель проекта Лоуренс Хелд отметил, что главная цель программы - поддержать Армению в создании культуры отказа от коррупции как социальной нормы.
«Над разработкой и применением методов предотвращения коррупции мы работаем с ключевыми государственными органами, такими как Центральная избирательная комиссия и Министерство юстиции. Кроме того, мы поддерживаем ряд организаций, представляющих гражданское общество, средства массовой информации и молодежь в их усилиях по поднятию и популяризации в Армении этических проблем», - сказал Лоуренс Хелд.