Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է ստանում Անկախության տոնի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության անկախության 30-ամյակի առթիվ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է ստացել օտարերկրյա մի շարք պետությունների նախագահներից և վարչապետներից:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ կառավարությունից տեղեկացնում են, որ Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի շնորհավորական ուղերձում ասված է.
«Հարգելի Նիկոլ Վովայի, Ձեզ և Ձեր երկրի ժողովրդին եմ հղում սրտանց շնորհավորանքներս և լավագույն մաղթանքներս՝ Հայաստանի Հանրապետության անկախության 30-ամյա հոբելյանի առթիվ։
Անկախության տարիների ընթացքում Ձեր երկիրը նշանակալի հաջողությունների է հասել քաղաքական, սոցիալական և տնտեսական ոլորտներում, ինչպես նաև իր քաղաքացիների բարեկեցության ապահովման ուղղությամբ։
Մենք անկեղծորեն ուրախ ենք Հայաստանի Հանրապետության ձեռքբերումների համար և կարևոր նշանակություն ենք տալիս մեր երկրների միջև համակողմանի համագործակցության հետագա ամրապնդմանը։ Համոզված եմ, որ մեր բարեկամ երկրների միջև համագործակցության և փոխըմբռնման բարձր մակարդակը ամուր հիմք կծառայի հայ-թուրքմենական երկկողմ հարաբերությունների առաջանցիկ զարգացման և սերտացման համար։
Օգտվելով այս ուրախալի առիթից՝ անկեղծորեն մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և երջանկություն, իսկ Հայաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն, առաջընթաց և բարգավաճում»:
Ղազախստանի վարչապետ Ասկար Մամինի շնորհավորական ուղերձում նշված է.
«Հարգելի Նիկոլ Վովայի,ընդունեք անկեղծ շնորհավորանքներս Հայաստանի Հանրապետության ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա առթիվ:
Ղազախստանի համար Հայաստանը հուսալի գործընկեր է Կովկասյան տարածաշրջանում, որի հետ համագործակցությունը հաջողությամբ զարգանում է երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում:
Մեր կառավարությունների միջև հաջող փոխգործակցությունը Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում նպաստում է եվրասիական ինտեգրացիայի հետագա զարգացմանը:
Օգտվելով առիթից՝ մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն, ընտանեկան բարեկեցություն և հետագա հաջողություններ Ձեր պատասխանատու պետական գործունեության մեջ, իսկ Հայաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարեկեցություն»:
Բելառուսի վարչապետ Ռոման Գոլովչենկոյի շնորհավորական ուղերձում ասված է.
«Հարգելի Նիկոլ Վովայի, ընդունեք անկեղծ շնորհավորանքներս Հայաստանի Հանրապետության Անկախության տոնի առթիվ:
Բարեկամ Հայաստանը վստահորեն զարգանում է` իր ինքնիշխանության ամրապնդման և կայուն սոցիալ-տնտեսական աճի ապահովման ուղղությամբ:
Համոզված եմ, որ մեր երկրների կառավարությունների փոխադարձ նպատակադրումն առ կառուցողական համագործակցություն կշարունակի նպաստել հայ-բելառուսական հարաբերությունների ակտիվացմանը և երկկողմ գործարար գործընկերության՝ խոստումնալից համատեղ նախագծերով հարստացմանը:
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն, հաջողություններ Ձեր պատասխանատու պետական պաշտոնում, ինչպես նաև նախանշված բոլոր ծրագրերի և նախաձեռնությունների իրականացում»:
Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության վարչապետ Ֆամ Մին Չինն իր շնորհավորական ուղերձում ասել է.
«Վիետնամի կառավարության և անձամբ իմ անունից ցանկանում եմ հղել անկեղծ շնորհավորանքներս Հայաստանի Հանրապետության Անկախության 30-ամյակի կապակցությամբ:
Մենք ուրախ ենք տեսնել, որ Ձեր և Ձեր կառավարության ղեկավարության ներքո Հայաստանի հասարակությունը և տնտեսությունը շարունակում են զարգանալ, իսկ մարդկանց կենսամակարդակը շարունակաբար բարելավվում է:
Վիետնամը մշտապես պատրաստ է Հայաստանի Հանրապետության հետ պահպանել և զարգացնել ավանդական բարեկամությունն ու բազմակողմանի համագործակցությունը, հատկապես տնտեսության, առևտրի և ներդրումների ոլորտներում:
Այս առիթով, խնդրում եմ, ընդունեք, Ձերդ Գերազանցություն, իմ հարգանքի խորին հավաստիքը:
Վիետնամի և Եվրասիական տնտեսական միության միջև ազատ առևտրի համաձայնագրի արդյունավետ իրականացման հիման վրա, ես վստահ եմ, որ մեր երկու երկրներին կհաջողվի ամուր հիմք ստեղծել երկկողմ ապրանքաշրջանառությունն խթանելու, համագործակցության հեռանկարները օգտագործելու և զարգացնելու համար՝ ծառայելով յուրաքանչյուր երկրի տնտեսական զարգացմանն ու արդիականացմանը, ինչը համապատասխանում է երկու կողմերի պահանջներին ու շահերին:
Վստահ եմ, որ երկու երկրների կառավարությունների և ժողովուրդների համատեղ ջանքերով մենք կգրանցենք բազմաթիվ բարենպաստ արդյունքներ՝ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30–ամյակի հոբելյանին ընդառաջ»:

Премьер-министр Никол Пашинян получает поздравительные послания по случаю Дня независимости
По случаю 30-летия Независимости Республики Армения премьер-министр Никол Пашинян получает поздравительные послания от президентов и глав правительств иностранных государств.
В поздравительном послании президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова говорится:
Направляю Вам и всему народу Вашей страны сердечные поздравления и наилучшие пожелания по случаю 30-летнего юбилея независимости Республики Армения.
За годы независимости Ваша страна добилась значительных успехов в политической, социальной и экономической сферах, а также в обеспечении благополучия своих граждан.
Мы искренне рады достижениям Республики Армении и придаем важное значение дальнейшему укреплению всестороннего сотрудничества между нашими странами.
Убежден, что высокий уровень сотрудничества и взаимопонимания, сложившийся между нашими дружественными странами, послужит прочной основой для поступательного развития и укрепления двусторонних туркмено-армянских отношений.
Пользуясь этой приятной возможностью, искренне желаю Вам крепкого здоровья и счастья, а дружественному народу Армении - мира, прогресса и процветания”.
В поздравительном послании премьер-министра Казахстана говорится:
Примите мои искренние поздравления по случаю национального праздника Республики Армения - дня независимости!
Для Казахстана Армения является надежным партнером в Кавказском регионе, сотрудничество с которым успешно развивается в двустороннем и многостороннем форматах взаимодействия.
Взаимное успешное сотрудничество между нашими правительствами в рамках Евразийского экономического союза вносит свой вклад в дальнейшее развитие евразийской интеграции.
Пользуясь возможностью, желаю Вам, уважаемый Никол Воваевич, крепкого здоровья, семейного благополучия и дальнейших успехов в Вашей ответственной государственной деятельности, а дружественному народу Армении - мира и процветания”.
В поздравительном послании премьер-министра Беларуси Романа Головченко говорится:
Примите искренние поздравления с Днем Независимости Республики Армения.
Дружественная Армения уверенно развивается для обеспечения укрепления своего суверенитета и устойчивого социально-экономического роста.
Убежден, что взаимная нацеленность правительств наших стран на конструктивное сотрудничество будет и впредь способствовать интенсификации белорусско-армянских отношений, наполнению двустороннего делового партнерства перспективными совместными проектами.
Желаю Вам, уважаемый Никол Воваевич, крепкого здоровья, успехов на ответственном государственном посту, а также осуществления всех намеченных планов и начинаний”.
В послании премьер-министра Социалистической Республики Вьетнам Фам Минь Тиня говорится:
“От имени правительства Вьетнама и от себя лично хочу выразить искренние поздравления по случаю 30-летия Независимости Республики Армения.
Мы рады видеть, что под Вашим руководством и под руководством Вашего правительства экономика и общество Армении продолжают развиваться, а уровень жизни людей последовательно улучшается.
Вьетнам всегда готов поддерживать и развивать традиционную дружбу и многостороннее сотрудничество с Республикой Армения, особенно в сферах экономики, торговли и инвестиций.
В этой связи, Ваше Превосходительство, примите, пожалуйста, заверения в моем глубоком уважении.
Уверен, что на основе эффективной реализации Соглашения о свободной торговле между Вьетнамом и Евразийским экономическим союзом нашим странам удастся заложить прочную основу для стимуляции двустороннего торгового оборота, использования и развития перспектив сотрудничества на благо экономического развития и модернизации каждой страны в соответствии с требованиями и интересами двух сторон.
Уверен, что накануне 30-летия установления дипломатических отношений между двумя государствами совместными усилиями правительств и народов двух стран мы добьемся множества благоприятных результатов”.