Հայ եպիսկոպոսները հավաքվել են Հռոմում՝ ընտրելու նոր պատրիարք
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայ Կաթողիկե եկեղեցու տասնյակ եպիսկոպոսներ աղոթել են Սուրբ Հոգու համար, երբ հանդիպել են Հռոմում՝ եկեղեցու պատրիարք ընտրելու երկրորդ փորձի ժամանկ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընտրություն կատարելու նպատակով եպիսկոպոսները Լիբանանում, սկսած հունիսի 22-ից, արդեն երկրորդ անգամ են հանդիպում, սակայն ոչ մի թեկնածու չի հավաքել ձայների 2/3-ը։ Սա ձայների այն քանակն է, որն անհրաժեշտ է Պատրիարք Գրիգոր Պետրոս Ի Գապրոյանին փոխարինելու համար, ով մահացել է մայիսի 25-ին, Բեյրութում:
Եկեղեցական օրենսդրության համաձայն՝ անպտուղ ընտրություններից հետո եպիսկոպոսները դիմել են Ֆրանցիսկոս պապին։ Վերջինս խնդրել է նրանց հավաքվել Հռոմում և կրկին սկսել ընտրական գործընթացը սեպտեմբերի 22-ից հետո՝ աղոթքից և մտորումներից 2 օր անց։
Պատրիարք Գրիգոր Պետրոս Ի Գապրոյանը ծնվել է 1934 թվականին, Հալեպում։
2015 թվականի հունիսի 25-ին Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց Կաթողիկոս Պատրիարք Ներսես Պետրոս ԺԹ Թարմունիի մահվան պատճառով, ըստ Արևելյան Եկեղեցիների կանոնակարգի, նշանակվել է որպես Հայ Կաթողիկե Եկեղեցու կառավարիչ՝ մինչև նոր պատրիարքի ընտրությունը։ 2015 թվականի հուլիսի 25-ին Հայ Կաթողիկե Պատրիարքական Եկեղեցու Սինհոդոսական Հայրերը նրան նշանակել են Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց Կաթողիկոս Պատրիարք՝ Գրիգոր Պետրոս Ի Գապրոյան անվամբ։

Армянские епископы собрались в Риме для избрания нового Патриарха
Епископы Армянской католической церкви, собравшиеся в Риме для второй попытки избрания церковного Патриарха, при встрече помолились Святому Духу.
Как сообщает «Арменпресс», епископы собираются во второй раз, в Ливане 22 июня ни один из кандидатов не набрал 2/3 голосов. Именно такое количество голосов необходимо для замены Патриарха Григора Петроса I Гапрояна, скончавшегося в Бейруте  25 мая.
Согласно церковному канону после безрезультатных выборов епископы обратились к Папе Франциску. Последний попросил их собраться в Риме, чтобы снова, после молитв и размышлений, 22 сентября провести избирательный процесс
Патриарх Григор Петрос I Гапроян родился в 1934 году в Алеппо.
25 июня 2015 года в связи со смертью армянского католического Патриарха Дома Киликии  Нерсеса Петроса Тармуни, он был назначен наместником Армянской католической церкви до избрания нового патриарха. 25 июля 2015 года Отцы Синода Армянской Католической Патриаршей церкви назначили его Патриархом Дома Киликии под именем Григора Петроса I Гапрояна.