Պատվաստումներին և թեստավորմանն առնչվող հրամանը կասեցնելու պահանջով ընդդիմությունը կդիմի ՍԴ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ազգային ժողովի ընդդիմադիր պատգամավորները Սահմանադրական դատարան կդիմեն Առողջապահության նախարարի հրամանի առնչությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության անդամ Արամ Վարդևանյանը։
Համաձայն այդ հրամանի՝ հոկտեմբերի 1-ից սկսած  աշխատողները պարտավոր են գործատուին ներկայացնել կամ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստման սերտիֆիկատը, կամ ՊՇՌ թեստի բացասական արդյունքը։
«Արդեն իսկ Ազգային ժողովի պատգամավորների 1/5-ի ստորագրություններն առկա են. Առողջապահության նախարարի շատ հայտնի, քննարկված և հանրության ստվար զանգվածին օբյեկտիվորեն զայրացրած օգոստոսի 26-ի հրամանի վերաբերյալ դիմելու ենք Սահմանադրական դատարան՝ խնդրելով կասեցնել այդ հրամանի գործողությունը»,- ասաց Արամ Վարդևանյան։
Նա նշեց, որ պատվաստումները կարևոր են, բայց պատվաստվելու որոշումը քաղաքացին անձամբ և գիտակցված պետք է կայացնի։
«Այսինքն, մենք ամեն օր պետք է տեսնենք, թե ինչպես է Կառավարությունը սոցիալական գովազդներով, այլ հարթակներում բացատրում, թե ինչի համար է պետք պատվաստվել։ Բայց երբ դրա փոխարեն նվազագույն աշխատավարձի ցածր պայմաններում մարդկանց ասում են՝ գնացեք, ձեր գրպանից 14 օրը մեկ ՊՇՌ հետազոտման ենթարկվեք կամ էլ գնացեք ու պատվաստվեք, ստացվում է հարկադրանք։ Պետությունն ինչո՞ւ չի ուզում այդ ծախսն իր վրա վերցնել։ ՊՇՌ հետազոտման ծախսերը թող պետությունը սուբսիդավորի։ Ի դեպ, սա ՍԴ դիմում ներկայացնելու հիմնավորումներից մեկն է», - ասաց Վարդևանյանը։
2021թ. հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ է մտնում Առողջապահության նախարարի հրամանը, համաձայն որի՝ տնտեսական գործունեություն իրականացնողները պետք է իրենց աշխատակիցներից պահանջեն պատվաստման սերտիֆիկատ կամ 14 օրը մեկ անգամ ՊՇՌ թեստավորման բացասական արդյունք:

YEREVAN, SEPTEMBER 24, ARMENPRESS. The opposition lawmakers will apply to the Constitutional Court asking to repeal Healthcare Minister Anahit Avanesyan’s order requiring all private and public employees to either get vaccinated or get tested for COVID-19 twice a month starting October 1, opposition Hayastan bloc lawmaker Aram Vardevanyan told reporters.
“We already have the required 1/5 of signatures of lawmakers. In relation to the well-known, discussed order of the healthcare minister which had objectively angered a large part of the society we will apply to the Constitutional Court asking to revoke the order,” he said.
Vardevanyan noted that vaccinations are important, but it is up to every individual to make that decision.
“That is, we should see every day how the government is explaining with social ads and other platforms why people must get vaccinated. But when instead they tell people in difficult conditions of minimal wage ‘go get PCR tests every 14 days at your own expense or go get vaccinated’ – this is coercion. Why doesn’t the government want to cover that expense? Let the government subsidize the PCR testing expenses. By the way, this is one of the grounds for applying to the Constitutional Court,” the lawmaker said.