Կալիֆոռնիայի Վան Նայս քաղաքի հայկական եկեղեցին վանդալիզմի է ենթարկվել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Վան Նայս քաղաքում գտնվող Սուրբ Պետրոսի հայկական եկեղեցին հինգշաբթի օրը վանդալիզմի ակտի է ենթարկվել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հարձակվողը կոտրել է եկեղեցու 8 շատ հազվադեպ վիտրաժ։
Սուրբ Պետրոսի եկեղեցու քահանա Տեր Շնորհք քահանա Դեմիրճյանը ԶԼՄ-ներին հայտնել է, որ տեսահսկման տեսախցիկների ձայնագրությունները ցույց են տվել, որ հինգշաբթի առավոտյան ժամը 1:30-ին հարձակվողը սև հագուստով, գլխարկով է եղել և պայուսակ է ունեցել։ Նա այդ ժամանակ բեյսբոլի մահակով սկսել է ջարդել Շերման Ուեյ հասցեում գտնվող վիտրաժային պատուհանները:
Հայր Դեմիրճյանը և եկեղեցական խորհուրդը վանդալիզմի մասին իմացել են հինգշաբթի վաղ առավոտյան, և անմիջապես տեղեկացրել Լոս Անջելեսի ոստիկանության դեպարտամենտին, որը հայտարարել է, որ ակտիվորեն հետաքննում է միջադեպը: Հայր Դեմիրճյանի խոսքով՝ ոստիկանությունը միջադեպը որակել է որպես «վանդալիզմ»։

YEREVAN, SEPTEMBER 24, ARMENPRESS. The St. Peter Armenian Church in the San Fernando Valley, California, was vandalized on Thursday, with an assailant observed shattering eight very rare stained glass windows of the church, located on 17231 Sherman Way in Van Nuys, Asbarez reports.
St. Peter parish priest Archpriest Fr. Shnork Demirjian said in a telephone interview the security footage revealed that at around 1:30 a.m. Thursday the assailant was clad in black and carrying a bag, put on a cap and with a baseball bat began breaking the stained glass windows, on the Sherman Way side of the compound.
Father Demirjian and the church board became aware of the vandalism in the early hours of Thursday and immediately informed the Los Angeles Police Department, which said it is actively investigating the incident. According to Father Demirjian, the police have categorized the incident as “vandalism.”