Շահագրգռված ենք առավել սերտացնել կապերը խորհրդարանների միջև. ՀՀ նախագահը հանդիպել է Իտալիայի Սենատի նախագահի հետ
Շահագրգռված ենք առավել սերտացնել կապերը խորհրդարանների միջև. ՀՀ նախագահը
հանդիպել է Իտալիայի Սենատի նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական այցով Իտալիայի Հանրապետությունում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հոկտեմբերի 6-ին հանդիպել է Իտալիայի Սենատի նախագահ Մարիա Էլիզաբետա Կազելատիի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, իր և Սենատի անունից բարի գալուստ մաղթելով Հայաստանի նախագահին՝ Մարիա Կազելատին ևս մեկ անգամ գոհունակությամբ է նշել այն ամուր կապերը, որ գոյություն ունեն երկու երկրների միջև: Նա ասել է, որ 2018-ին Իտալիայի նախագահի պետական այցը Հայաստան և այսօր Հայաստանի նախագահի պետական այցը Իտալիա մեծ խթան են երկու երկրների համագործակցության համար: Մշակույթը համարելով երկկողմ փոխգործակցության էական բաղադրիչ՝ նա կարևորել է Երևանում 2018-ին բացված՝ Իտալիայի Մշակութային ժառանգության պահպանության, կառավարման և արժևորման տարածաշրջանային կենտրոնի գործունեությունը:
Ըստ աղբյուրի՝ համաձայնելով, որ երկու երկրների հարաբերությունների առանցքում պատմական և մշակութային կապերն են, Հայաստանի նախագահը ասել է, որ մեր ժողովուրդները հազարամյակների պատմական առնչություններ ունեն, իսկ վերջին երկու հազար տարիներին՝ նաև համատեղ քրիստոնեական պատմություն: «Մենք ժողովուրդներ ենք, որոնք մշակույթը, գիտելիքը, արվեստը միշտ շատ բարձր են գնահատել»,- նշել է նախագահ Սարգսյանը:
Հայաստանի նախագահը կարևորել է իր օտարերկրյա այցերի շրջանակում օրենսդիր մարմինների ղեկավարների հետ հանդիպումները՝ նկատի ունենալով խորհրդարանների կարևոր դերը միջպետական հարաբերությունների զարգացման, փոխվստահության և փոխըմբռնման մթնոլորտի ձևավորման գործում: «Շահագրգռված ենք առավել սերտ կապեր տեսնել երկու երկրների խորհրդարանների միջև, այդ թվում՝ միջազգային կազմակերպություններում, միջխորհրդարանական վեհաժողովների շրջանակներում»,- ասել է նախագահ Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկացմամբ՝ զրուցակիցները խոսել են նաև տարածաշրջանայի զարգացումների և խնդիրների մասին: Նախագահ Սարգսյանը մասնավորապես անդրադարձել է մարդասիրական խնդիրներին, այդ համատեքստում նշել, որ, չնայած միջազգային հանրության ջանքերին և կոչերին, Ադրբեջանն առ այսօր շարունակում է անազատության մեջ պահել հայ ռազմագերիներին:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության ուղղություններին և հեռանկարներին:

We are interested in further deepening parliamentary ties – Armen Sarkissian meets with President of Italian Senate
We are interested in further deepening parliamentary ties – Armen Sarkissian meets with
President of Italian Senate
YEREVAN, OCTOBER 6, ARMENPRESS. President of the Republic of Armenia Armen Sarkissian, who is in the Republic of Italy on a state visit, met with the President of the Italian Senate Maria Elisabetta Casellati.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the President’s Office, welcoming the Armenian President on behalf of the Senate and her own behalf, Maria Casellati once again recorded with satisfaction the firm relations between the two countries. She said that the state visit of the President of Italy to Armenia in 2018 and the state visit of the President of Armenia to Italy today are a great impetus for cooperation between the two countries. Considering culture as an essential component of bilateral cooperation, she highlighted the activities of the Regional Center for the Preservation and Management of Italian Cultural Heritage opened in Yerevan in 2018.
Agreeing that the relations between the two countries are based on historical and cultural ties, the President of Armenia said that our peoples have millennia-old historical ties, and for the last two thousand years, they have also shared Christian history. ‘’We are nations who have always greatly valued culture, knowledge and arts’’, President Sarkissian said.
The President of Armenia highlighted the meetings with the heads of the legislatures within the framework of his foreign visits, considering the important role of the parliaments in the development of interstate relations, the formation of an atmosphere of mutual trust and understanding.
"We are interested to see closer ties between the parliaments of the two countries, including in international organizations, within the framework of interparliamentary assemblies," said President Sarkissian.
The interlocutors also spoke about regional developments and problems. In particular, President Sarkissian touched upon humanitarian issues, noting in this context that despite the efforts and calls of the international community, Azerbaijan continues to detain Armenian prisoners of war.