Ճապոնիայի կայսրն արձակել Է խորհրդարանի ստորին պալատը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի խորհրդարանի ստորին պալատի նախագահ Տադամորի Օսիման հրապարակել Է Նարուհիտո կայսրի հրամանագիրը դրա արձակման վերաբերյալ, խորհրդարանի երկու պալատների ընդհանուր նիստը հեռարձակվում Է Համացանցում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Սահմանադրության յոթերորդ հոդածի հիման վրա ստորին պլատն արձակվել Է»,-ասվում Է հրամանագրում:
Հոկտեմբերի 14-ի առավոտյան կառավարությունը որոշում Է ընդունել խորհրդարանի ստորին պալատի արձակման մասին եւ կայսրին խնդրել հաստատել այն: Փաստաթուղթը, որը հաստատում Է Ներկայացուցիչների պալատի արձակումը, ստորագրվել Է կայսրի կողմից եւ ներկայացվել կառավարության գլխավոր քարտուղարին, այնուհետեւ՝ պալատի նախագահին, որը եւ այն հրապարակում Է պատգամավորների առջեւ:
Ավելի վաղ Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան հայտարարել Է, որ ընտրարշավը պետք Է մեկնարկի հոկտեմբերի 19-ին, իսկ խորհրդարանի ստորին պալատում ընտրությունները կանցկացվեն հոկտեմբերի 31-ին:
Ճապոնիայի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատում, որի կշիռը գերազանցում Է վերին պալատին պետական բյուջեի նախագծի կամ վարչապետի ընտրության վերաբերյալ որոշումներ ընդունելիս, նախորդ ընտրությունները տեղի են ունեցել 2017 թվականի հոկտեմբերի 22-ին: Կիսիդան, որը սեպտեմբերի 29-ին հաղթանակ Է տարել կառավարող Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության (ԼԴԿ) ղեկավարի ընտրություններում, հոկտեմբերի 4-ին ձայների մեծամասնությամբ հաստատվել Է Ճապոնիայի վարչապետի պաշտոնում:
Ներկայում Ճապոնիայի խորհրդարանի ստորին պալատում 465 տեղից 305-ը պատկանում Է ԼԴԿ-ի եւ նրա գործընկեր «Կոմեյտո» կուսակցության կազմով կառավարող կոալիցիայի պատգամավորներին:
Գործող պատգամավորների լիազորությունների ժամկետը լրանում Է հոկտեմբերի 21-ին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Император Японии распустил нижнюю палату парламента
Председатель нижней палаты Японии Тадамори Осима зачитал указ императора Нарухито об ее роспуске, общее заседание обеих палат парламент транслирует в интернете, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"На основании седьмой статьи Конституции нижняя палата распущена", - говорится в указе.
Утром в четверг правительство приняло решение о роспуске нижней палаты парламента и попросило императора утвердить его. Документ, утверждающий роспуск палаты представителей, был подписан монархом и передан генеральному секретарю правительства, а затем председателю палаты, который и зачитывает его перед депутатами.
Ранее премьер-министр Японии Фумио Кисида заявил, что избирательная кампания должна стартовать 19 октября, а выборы в нижнюю палату парламента пройдут 31 октября. Прошлые выборы в палату представителей парламента Японии, вес которой превалирует над верхней при принятии решений по проекту государственного бюджета или избрании премьера, состоялись 22 октября 2017 года.
Кисида, победивший на выборах главы правящей Либерально-демократической партии (ЛДП) 29 сентября, был утвержден 4 октября большинством голосов на пост премьер-министра Японии. В настоящее время в нижней палате парламента Японии из 465 мест 305 принадлежат депутатам правящей коалиции в составе ЛДП и ее партнера партии "Комэйто".
Срок полномочий действующих депутатов истекает 21 октября.
На пресс-конференции утром в четверг Кисида заявил о необходимости "встретиться лицом к лицу с общественным мнением". В свою очередь, руководитель главной оппозиционной силы Японии Конституционно-демократической партии Юкио Эдано заявил о необходимости "смены всего правительства, так как ЛДП не изменится".