Իշխան Սաղաթելյանն ընդունել է ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերի 20-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Իշխան Սաղաթելյանն ընդունել է ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
«Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանում անվտանգության իրավիճակին առնչվող մի շարք հարցեր եւ ընդգծել այդ գործընթացներում Ռուսաստանի Դաշնության կարեւոր դերակատարությունը: Իշխան Սաղաթելյանն իր մտահոգությունն է փոխանցել ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իրականացվող ագրեսիայի վերաբերյալ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԺ-ից:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Արցախի Հանրապետությունում ՌԴ խաղաղապահ ուժերի առաքելությանը, Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորմանը՝ միմյանց ներկայացնելով նաեւ հարցերի լուծման իրենց դիրքորոշումները: Իշխան Սաղաթելյանն առանձնահատուկ շնորհակալություն է հայտնել հայ ռազմագերիների վերադարձի գործում ռուսական կողմի ունեցած կարեւոր դերակատարության համար: Երկուստեք կարեւորվել է հայ ռազմագերիներին անհապաղ հայրենիք վերադարձնելու հարցը:
Հանդիպման ավարտին կողմերն ընդգծել են միջխորհրդարանական եւ միջկուսակցական հարաբերությունների զարգացման անհրաժեշտությունը:

Вице-спикер НС Армении Сагателян принял посла РФ
Заместитель председателя Национального Собрания Армении Ишхан Сагателян 20 октября принял Чрезвычайного и Полномочного посла Российской Федерации в Республике Армения Сергея Копыркина.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, стороны обсудили ряд вопросов, касающихся ситуации с безопасностью в регионе, и подчеркнули важную роль Российской Федерации в этих процессах. Ишхан Сагателян выразил обеспокоенность по поводу агрессии вооруженных сил Азербайджана против суверенной территории Республики Армения.
Собеседники коснулись миссии миротворческих сил РФ в Республике Арцах, урегулирования карабахского конфликта, представив друг другу свои позиции по урегулированию вопросов. Ишхан Сагателян выразил особую благодарность за важную роль, которую сыграла Россия в возвращении армянских военнопленных. Стороны подчеркнули необходимость немедленного возвращения армянских военнопленных на Родину.
В конце встречи стороны подчеркнули необходимость развития межпарламентских и межпартийных отношений.