Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների համանախագահությամբ կայացել է եռակողմ աշխատանքային խմբի նիստ
Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևը անցկացրել են եռակողմ աշխատանքային խմբի նիստը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից:
Ս.թ. հոկտեմբերի 20-ին Մոսկվայում կողմերն անցկացրել են Եռակողմ աշխատանքային խմբի 8-րդ նիստի առաջին մասը, որի ընթացքում դիտարկվել են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տրանսպորտային կոմունիկացիաների վերականգնման հեռանկարները, և քննարկվել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի 2021թ. հունվարի 11-ի հայտարարության շրջանակներում իրականացվող աշխատանքի հետագա ընթացքը:

Sitting of trilateral working group chaired by Deputy PMs of Armenia, Russia and Azerbaijan takes place
Sitting of trilateral working group chaired by Deputy PMs of Armenia, Russia and Azerbaijan
takes place
YEREVAN, OCTOBER 20, ARMENPRESS. The Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia Mher Grigoryan, the Deputy Prime Minister of the Russian Federation Alexei Overchuk and the Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Shahin Mustafayev held a sitting of the trilateral working group, ARMENPRESS was informed from the office of Mher Grigoryan.
The parties held the first part of the 8th sitting of the Trilateral Working Group in Moscow on October 20, during which the prospects of restoration of transport communications in the South Caucasus region were observed and the further course of the work carried out within the framework of the January 11, 2021 statement signed by the Prime Minister of the Republic of Armenia, President of the Russian Federation and President of the Republic of Azerbaijan was discussed.