ԱԺ ընդդիմությունը և իշխանությունը համաձայնության չեկան. հրատապ քննարկումից հետո հայտարարության նախագիծը չընդունվեց
ԱԺ ընդդիմությունը և իշխանությունը համաձայնության չեկան. հրատապ քննարկումից
հետո հայտարարության նախագիծը չընդունվեց
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի ընդդիմադիր և իշխանական խմբակցությունները համաձայնության չեկան «Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության շփման գծում տիրող իրավիճակը եւ սահմանազատման խնդիրները» հրատապ թեմայով քննարկման արդյունքում ընդդիմության կողմից կազմված ԱԺ հայտարարության տեքստի առնչությամբ, այսպիսով` իշխանությունը չմասնակցեց քվեարկությանը, նախագիծը չընդունվեց: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ քվեարկությունից առաջ «Պատիվ ունեմ»-ից Տիգրան Աբրահամյանը ներկայացրեց ԱԺ հայտարարության նախագծի տեքստը:
«Հիմք ընդունելով ԱԺ-ի նիստում «Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության շփման գծում տիրող իրավիճակը եւ սահմանազատման խնդիրները» հրատապ թեմայով քննարկման արդյունքները՝ ՀՀ ԱԺ-ն դատապարտում է Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից ահաբեկչական խմբավորումների և վարձկանների ներգրավմամբ 2020-ի սեպտեմբերի 27-ից Արցախի դեմ սանձազերծված լայնամասշտաբ զինված ագրեսիան, Ադրբեջանի կողմից ռազմական գործողությունների, նաև դադարեցումից հետո պատանդառված անձանց նկատմամբ միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտումները, պատերազմական հանցագործություն համարվող գործողությունները, Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության տարածքների բռնազավթումը, Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքների ներխուժումը, շարունակաբար ուժի գործադրումը, Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական և հանրային շրջանակների կողմից չդադարող հայատյաց հռետորաբանությունը՝  արձանագրում է, որ Ադրբեջանի կողմից վերը նշված հանցագործությունները  շարունակվում են՝ ուղեկցվելով ՀՀ-ի և Արցախի տարածքների նկատմամբ հավակնություններով, սահմանների որոշումը սահմանակից պետությունների բացառիկ իրավասության ոլորտն է, և որ սահմանները որոշվում են սահմանակից պետությունների միջև միջազգային իրավունքի հիման վրա՝ համաձայնության միջոցով…»,-կարդաց Աբրահամյանը:
Հայտարարության մեջ շեշտվում է՝ Արցախի ժողովրդի՝ իր պատմական տարածքում  ինքնորոշման իրավունքի երաշխավորված իրացումը և Արցախի բռնազավթված տարածքների դեօկուպացիան  տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման գլխավոր նախապայմանն  է՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափով:
Հայտարարությամբ ՀՀ կառավարությունից պահանջվում է զերծ մնալ որևէ բանակցությունից, գրավոր կամ բանավոր համաձայնություններից, որոնք կխախտեն ՀՀ Սահմանադրության պահանջներն ու հայ ժողովրդի կամքը՝ արտահայտված Անկախության հռչակագրով, ընթացող գործընթացների վերաբերյալ խորհրդարանական տարբեր ձևաչափերով ապահովել ԱԺ-ին հավաստի տեղեկատվության տրամադրումը, ԶՈՒ-ի բարեփոխումների և անվտանգային համակարգին  վերաբերող հարցերում լինել հնարավորինս հրապարակային:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը հայտնեց, որ քաղաքական մեծամասնությունն այս հայտարարության նախագիծը ստացել է  հոկտեմբերի 26-ին, օրվա երկրորդ կեսին, երբ ընդդիմադիր երկու խմբակցությունները հայտարարության նախագիծն ամբողջությամբ կազմել էին: «Քաղաքական մեծամասնությունը որևէ կերպ ներգրավված չի եղել հայտարարության կազմման գործընթացում»,-ասաց նա:
Պատգամավորի խոսքով՝ թեև նախագիծը ստացել են  երեկ բավականին ուշ, սակայն փորձել են աշխատել գործընկերների հետ՝ ստանալու նախագծի կոնսենսուսային տարբերակ, որը չի հաջողվել: «Նախագծում տեղ գտած այն դրույթներն ու թեզերը, որոնք վերաբերվում են Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմին, Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործություններին, հակամարդկային գործողություններին, այդ դրույթների հետ որևէ խնդիր չենք տեսնում: Ավելին՝ խորհրդարանական մեծամասնությունն իր բոլոր խողովակներով և գործադիրը բոլոր մակարդակներում պայքարում  է  նշված խնդիրների միջազգային հանրայնացման և խնդիրների լուծման ուղղությամբ»,-ասաց Կոնջորյանը:
Ըստ իշխանական խմբակցության, սակայն, հայտարարության մեջ տեղ են գտել նաև ներքաղաքական բովանդակություն ունեցող ձևակերպումներ՝ ընդդիմության քաղաքական նարատիվի մաս հանդիսացող մոտեցումներ, որոնք, ըստ ՔՊ-ի, չեն կարող տեղ գտնել նման հայտարարության մեջ: Այսպիսով` ընդդիմության հետ իշխանությունը կոնսենսուսի չի հասել, հետևաբար ՔՊ խմբակցությունը չմասնակցեց քվեարկությանը:

Opposition and majority fail to agree on draft statement after urgent discussions on border
YEREVAN, OCTOBER 27, ARMENPRESS. The ruling bloc and opposition lawmakers failed to agree upon the text of the National Assembly Statement drafted by the opposition which was supposed to be adopted as result of the urgent discussions on “The Current Situation and Demarcation Issues at the Line of Contact of the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan”.
Opposition Pativ Unem bloc MP Tigran Abrahamyan presented the draft statement before a voting.
The draft statement particularly condemned the 2020 Azeri-Turkish aggression involving terrorist formations and mercenaries against Artsakh, gross violations of international law against captives committed by Azerbaijan after the hostilities ended, the actions committed by Azerbaijan constituting war crimes, the annexation of territories of the Republic of Artsakh by Azerbaijan, the Azerbaijani state-sanctioned Armenophobic rhetoric. It further noted that the abovementioned crimes are still ongoing and that Azerbaijan is displaying aspirations against territories of the Republic of Armenia and Artsakh; and that the determination of borders is the sector of exclusive jurisdiction of bordering countries and that borders are determined through consent of the bordering countries based on international law.
The draft statement noted that the guaranteed exercise of the right to self-determination of the people of Artsakh in their historical territory and the de-occupation of the annexed territories is the main pre-condition of establishing peace in the region in the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship format.
Among others, the draft statement, further obliged the government to refrain from engaging in negotiations, written or verbal agreements, which would violate the requirements of the Armenian constitution and the will of the Armenian people enshrined in the Declaration of Independence.
Majority Leader Hayk Konjoryan said they received the draft statement in the afternoon of October 26. “The political majority wasn’t anyhow involved in drafting the statement,” he said. However, Konjoryan noted that despite receiving the text late in the day, they tried to work with the opposition lawmakers to achieve a consensus variant, but failed.
“The clauses and notions in the draft pertaining to the war unleashed by Azerbaijan, the war crimes committed by Azerbaijan, the crimes against humanity – we don’t see any problem with these clauses. Moreover, the parliamentary majority is using all its channels and the government is fighting at all levels to raise awareness on these issues internationally and solve the issues,” he said.
However, Konjoryan claimed that the draft statement included certain terming of domestic political nature, approaches which are part of the opposition’s political narrative, which can’t be included in a statement like this, and therefore they didn’t reach an agreement.