Հակամարտությունների պատճառով աշխարհում փախստականների թիվը հասել Է ռեկորդային 48 միլիոնի. ՄԱԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հակամարտությունների հետեւանքով ներքին տեղահանված անձանց թիվն աշխարհում հասել Է 48 միլիոնի, ինչը ռեկորդային ցուցանիշ Է: Հոկտեմբերի 27-ին այդ մասին հայտարարել Է ներքին տեղահանված անձանց խնդիրներով ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող Սեսիլյա Խիմենես Դամարին՝ ելույթ ունենալով համաշխարհային կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեայի Երրորդ կոմիտեում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Այն մարդկանց թիվն, ովքեր հարկադրված են տեղահանվելու իրենց վայրերից զինված հակամարտությունների եւ բռնության պատճառով, աշխարհում հասել Է 48 միլիոնի, ինչը երբեւԷ արձանագրված ամենաբարձր ցուցանիշն Է,- նշել Է հատուկ զեկուցողը:- Զինված հակամարտությունների բարդացող բնույթի եւ համատարած բռնության պայմաններում ավելի ու ավելի բարդ Է դառնում ապահովել միջազգային հումանիտար իրավունքի եւ մարդու իրավունքների պաշտպանումը»:
Խիմենես Դամարիի խոսքով՝ կոնֆլիկտային իրավիճակներն ու բռնությունն աշխարհում նաեւ կարող են սաստկանալ տարերային աղետներից, որոնք հանգեցնում են բնակչության տեղահանման եւ, սկսած 2020 թվականից, համավարակից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В ООН заявили, что число беженцев из-за конфликтов в мире достигло рекордных 48 млн
Число внутренне перемещенных лиц в результате конфликтов в мире достигло 48 млн, что является рекордным показателем. Об этом заявила в среду спецдокладчик ООН по внутренне перемещенным лицам Сесилья Хименес-Дамари, выступая в Третьем комитете Генеральной ассамблеи всемирной организации.
"Число людей, вынужденных перемещаться из своих мест из-за вооруженных конфликтов и насилия, достигло в мире 48 млн, что является наивысшим показателем, когда-либо регистрированным, - отметила спецдокладчик. - В условиях усложняющегося характера вооруженных конфликтов и повсеместного насилия становится все труднее обеспечивать соблюдение международного гуманитарного права и прав человека".
По словам Хименес-Дамари, конфликтные ситуации и насилие в мире также могут усугубляться стихийными бедствиями, приводящими к перемещению населения и, начиная с 2020 года, пандемией.