Հակամարտությունների պատճառով աշխարհում փախստականների թիվը հասել Է ռեկորդային 48 միլիոնի. ՄԱԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հակամարտությունների հետեւանքով ներքին տեղահանված անձանց թիվն աշխարհում հասել Է 48 միլիոնի, ինչը ռեկորդային ցուցանիշ Է: Հոկտեմբերի 27-ին այդ մասին հայտարարել Է ներքին տեղահանված անձանց խնդիրներով ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող Սեսիլյա Խիմենես Դամարին՝ ելույթ ունենալով համաշխարհային կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեայի Երրորդ կոմիտեում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Այն մարդկանց թիվն, ովքեր հարկադրված են տեղահանվելու իրենց վայրերից զինված հակամարտությունների եւ բռնության պատճառով, աշխարհում հասել Է 48 միլիոնի, ինչը երբեւԷ արձանագրված ամենաբարձր ցուցանիշն Է,- նշել Է հատուկ զեկուցողը:- Զինված հակամարտությունների բարդացող բնույթի եւ համատարած բռնության պայմաններում ավելի ու ավելի բարդ Է դառնում ապահովել միջազգային հումանիտար իրավունքի եւ մարդու իրավունքների պաշտպանումը»:
Խիմենես Դամարիի խոսքով՝ կոնֆլիկտային իրավիճակներն ու բռնությունն աշխարհում նաեւ կարող են սաստկանալ տարերային աղետներից, որոնք հանգեցնում են բնակչության տեղահանման եւ, սկսած 2020 թվականից, համավարակից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, OCTOBER 28, ARMENPRESS. The global number of people internally displaced due to conflicts has reached 48 mln, the highest on record, United Nations Special Rapporteur on the human rights of internally displaced persons Cecilia Jimenez-Damary said at a meeting of the UN General Assembly's Third Committee, reports TASS.
“The number of people living in internal displacement because of armed conflict and violence reached 48 million globally at the end of 2020, the highest number ever recorded”, she pointed out. “Amid the increasingly complex nature of armed conflicts and generalized violence, it has become more difficult to enhance compliance with international humanitarian law and human rights”, Jimenez-Damary added.
According to the UN special rapporteur, situations of conflict and violence can also be compounded by disasters as drivers of displacement and, since 2020, by the COVID-19 pandemic.