Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնը հայտարարում է «Հայահավաք» նախագծի մեկնարկի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնը՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ, հայտարարում է «Հայահավաք» նախագծի մեկնարկի մասին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կենտրոնի տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ հետպատերազմական շրջանում նկատվում է հանրային պահանջ՝ առավել մերձենալու սեփական մշակույթին ու վերստին ընկալելու ազգային արժեքները։ «Կա հստակ գաղափարների շուրջ բոլոր հայերին միավորելու ձգտում՝ անկախ զբաղմունքից, բնակության վայրից ու հասարակական կյանքի վերաբերյալ տեսակետներից։ Այս ամենը կարող է ապահովել մշակույթը, որը մեր պատմության ծանրագույն շրջաններում իրականացրել է հենց միավորիչ գործառույթ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Տեքստում ընդգծվում է, որ ՀՀ սահմաններից դուրս բնակվում և ակտիվ գործունեություն են ծավալում մի շարք տաղանդավոր հայորդիներ, որոնց ներուժը չափազանց անհրաժեշտ է այս դժվարին օրերին ազգի հոգևոր-մշակութային վերածնունդն ապահովելու համար։
«Հայահավաք» նախագծի շրջանակում մի շարք հանրահայտ հայազգի դիրիժորներ ու մենակատարներ կհրավիրվեն համագործակցելու ԿԵԱԿ երաժշտախմբերի հետ կամ անհատական ծրագրերով ներկայանալու հայ հանդիսատեսին։
«Հայահավաք» նախագծի ընթացքում ելույթ կունենան արտիստներ, ովքեր նախկինում ինչ-ինչ պատճառներով դեռ ելույթ չեն ունեցել կամ ակտիվ ստեղծագործական գործունեություն չեն ծավալել հայրենիքում։ Գործնականում հայազգի արտիստներին ներկայացնելով ու նրանց ձայնն ավելի լսելի դարձնելով`ԿԵԱԿ-ը նպատակ ունի նոր թափ հաղորդել Հայաստանում մշակութային կյանքի զարգացմանն ու Հայաստան-սփյուռք մշակութային կապին։
Նոյեմբերի 7-ին, ժամը 19:00 Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Վահան Մարտիրոսյան) և դիրիժոր Միսաք Պաղպուտարյանի համերգով կտրվի ծրագրի մեկնարկը։ Որպես մենակատար հանդես կգա ջութակահար Աստղիկ Վարդանյանը։ Կհնչեն Ֆելիքս Մենդելսոնի, Դանիել Երաժիշտի,  Սուլհի Ալուատիի, Տիա Սուքարիի ստեղծագործությունները։
Միսաք Պաղպուտարյանը 2003 թվականից Սիրիայի ազգային սիմֆոնիկ  նվագախմբի ղեկավարն է։ Նրա ջանքերով նվագախումբը մեծ հաջողություններ է արձանագրել Սիրիայում և երկրի սահմաններից դուրս, ձայնագրել է սկավառակներ։ 1996-ին սիրիական կառավարության կողմից արժանացել է կրթաթոշակի և մեկնել է Իտալիա՝ դիրիժորական հմտություններն էլ ավելի կատարելագործելու։ Որպես դիրիժոր ղեկավարել է Ալժիրի ազգային սիմֆոնիկ, Դոմինիկյան Հանրապետության ազգային սիմֆոնիկ, Kammerphilharmonie Grunbunden և այլ նվագախմբեր։ 2015 թվականին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին Սիրիայում իրականացրել է Կոմիտաս վարդապետին նվիրված ծրագիր։ Զբաղվում է նաև մանկավարժական գործունեությամբ։

Национальный центр камерной музыки объявляет о старте проекта «Сбор армян»
Национальный центр камерной музыки при содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА объявляет о запуске проекта «Сбор армян».
Как сообщает «Арменпресс», в распространенном центром сообщении говорится, что в послевоенный период существует общественная потребность стать ближе к собственной культуре и переосмыслить национальные ценности. «Есть стремление объединиться вокруг идей всех армян, независимо от рода их занятий, места жительства и взглядов на общественную жизнь. Все это может обеспечить культура, которая в самые сложные периоды нашей истории выполняла объединяющую функцию».
В нем подчеркивается, что за пределами Республики Армения живет и работает много талантливых армян, потенциал которых крайне необходим для обеспечения духовного и культурного возрождения нации в эти тяжелые дни.
В рамках проекта «Сбор армян» ряд известных армянских дирижеров и солистов будут приглашены для сотрудничества с коллективами НЦКМ и для представления армянской публике своих программ.
В рамках проекта выступят артисты, которые по каким-то причинам ранее не выступали и не проявляли активности на родине. Представляя армянских артистов, и делая их голоса слышимыми, НЦКМ стремится придать новый импульс развитию культурной жизни Армении и культурных связей Армения-Диаспора.
Программа начнется 7 ноября в 19:00 с  концерта Государственного камерного оркестра Армении (художественный руководитель и главный дирижер Ваан Мартиросян), в сопровождении дирижера Мисака Пагпутаряна. В качестве солистки выступит скрипачка Астхик Варданян. Будут исполнены произведения Феликса Мендельсона, Сулхи Алвати, Тиа Сукари.
Мисак Пагпутарян - дирижер Сирийского национального симфонического оркестра с 2003 года. Благодаря его усилиям оркестр добился больших успехов в Сирии и за рубежом, сделал много записей. В 1996 году он получил стипендию сирийского правительства и уехал в Италию, чтобы улучшить свои дирижерские навыки. Он дирижировал Алжирским национальным симфоническим оркестром, Национальным симфоническим оркестром Доминиканской Республики, Камерным филармоническим Грюнбундена и другими оркестрами. В 2015 году, к 100-летию Геноцида армян, он реализовал в Сирии программу, посвященную Комитасу. Мисак Пагпутарян занимается и педагогической деятельностью.