Նորարարական բեմադրություններ. մեկնարկում է «Հայ ֆեստ» թատերական փառատոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայ ֆեստ» 19-րդ միջազգային թատերական փառատոնը, որը կանցկացվի նոյեմբերի 21-24-ը, նվիրված է փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Եվգենիա Պոդպոմոգովայի հիշատակին։  Փառատոնը, որն այս տարի կրում է «Խոսքեր, խոսքեր, խոսքեր» խորագիրը, արվեստի երկրպագուներին հնարավորություն կտա դիտելու կենդանի և առցանց ներկայացումներ, որոնք հարուստ են նոր լուծումներով, մասնակցելու ցուցահանդեսների, կոնֆերանսի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նոյեմբերի 19-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը փառատոնի նախագահ Արթուր Ղուկասյանն ասաց, որ «Հայ ֆեստի» մեկնարկը կտրվի ցուցահանդեսով, որը կբացվի նոյեմբերի 21-ին «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում։ «Կցուցադրվեն հին ներկայացումների մակետներ, և մի քայլ անելով դեպի անցյալ՝ կհասկանանք, թե ինչպիսին էր մեր թատրոնը: Բեմական տարածքներով շրջելու գաղափարը վերջերս կյանքից հեռացած փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Եվգենիա Պոդպոմոգովայինն է։ Ցուցադրության համադրողը ռեժիսոր, պրոդյուսեր Հրաչյա Քեշիշյանն է: Աշխատանքներին աջակցել է Եղիշե Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանը»,- նշեց Ղուկասյանը: Ցուցահանդեսը բաց կլինի մինչև նոյեմբերի 24-ը։
Առցանց հարթակում փառատոնի մեկնարկը կազդարարի Arlekin Players թատրոնը (ԱՄՆ)։ Հանդիսատեսի դատին կհանձնվի բեմադրիչ Իգոր Գոլյակի «chekhovOS» (փորձարարական խաղ) առցանց ներկայացումը՝ ըստ Ա. Պ. Չեխովի «Բալենու այգին» պիեսի։
Այս ներկայացման ձևաչափն անսովոր է հանդիսատեսի համար. ինտերակտիվ ներկայացման մասնակիցը դառնալու համար պետք է գործի դնել սեփական սմարթֆոնը։ Ներկայացման ընթացում այն հեռակառավարման վահանակի դեր է տանում, և սյուժետային գիծը հնարավոր է փոխվի՝ կախված հանդիսատեսի ընտրությունից։
Անտոն Չեխովի դերում բալետի լեգենդ, դերասան, պրոդյուսեր Միխայիլ Բարիշնիկովն է։ Ռանևսկայայի դերում՝ «Թոնի» թատերական մրցանակի դափնեկիր Ջեսիկա Հեքթը։
Փառատոնի օրերին առաջին անգամ կցուցադրվեն մեծանուն բեմադրիչ Քշիշտով Գարբաչևսկու (Լեհաստան) «Բացատրություն» և «Աստծո դատաստանը վերջ տալով»  VR (ներկայացում վիրտուալ իրականության մեջ) ներկայացումները։ VR ներկայացումներ  կցուցադրի նաև Աուգսբուրդի (Գերմանիա) պետական թատրոնը։
Գերհագեցած կլինեն փառատոնի առցանց հարթակները. հեղինակային ներկայացումների ցուցադրություն, միջազգային կոնֆերանս՝ «Վերանայելով թվայինը՝ վերակերտում ենք արվեստը», ինչպես նաև zoom հանդիպումներ՝ թատրոնի հայտնի դեմքերի՝ Կիրիլ Սերեբրեննիկովի և այլոց հետ։
Փառատոնը կամփոփի «Տրոյացի կանայք» ներկայացումը՝ ըստ Եվրիպիդեսի։ Այն «Ռոյալ Դիստրիքթ» (“Royal District”) թատրոնի (Գերմանիա-Վրաստան) համատեղ նախագիծ է, որը կցուցադրվի Կ. Ս. Ստանիսլավսկու անվան ռուսական թատրոնի բեմում։ Ներկայացման առանցքում կանայք են, որոնք հայտնվել են ռազմական գործողությունների կիզակետում և անցել դաժան փորձությունների միջով։
Արթուր Ղուկասյանի խոսքով՝ փառատոնը 2021-ին  հատկապես մեծ ուշադրություն կդարձնի  տեխնոլոգիաներին թատրոնում, կատարողական արվեստներում, կփորձի ցույց տալ, թե ինչպես է համավարակն ազդում արվեստի վրա: «Կան մարդիկ, որոնք փորձում են հաղթահարել այն, չդոփել տեղում և ասել, որ թատրոնը կենդանի է, նրանք փորձում են ասել, թե ինչպես է հնարավոր աշխատել սահմանափակումների ժամանակ, ինչ անել նոր բաներ հորինելու, ժամանակակից լինելու համար»,- շեշտեց նա:
Անդրադառնալով փառատոնի խորագրին՝ «Հայ ֆեստի» նախագահ ասաց, որ  այն հորինել է Եվգենիա Պոդպոմոգովան՝ փորձելով ասել, որ մենք հաճախ  խոսում ենք, բայց չենք գործում, իսկ վատ մարդիկ խոսում և գործում են: Ըստ Ղուկասյանի՝ մտավորականները պատասխանատու են հասարակության առաջ, որովհետև մարդիկ նրանց լսում են, նրանք կարծիք են ձևավորում և պետք է շատ զգույշ լինեն և հասկանան, որ յուրաքանչյուր բառ իմաստ ունի:
Փառատոնը կհյուրընկալվի նաև Գյումրիում, Վանաձորում և Դիլիջանում։ Նախատեսված են ներկայացում-ցուցադրություններ, որոնք տեսապատկերի միջոցով կարտացոլվեն բնակելի շենքերի պատերին։
«Հայ ֆեստն» անցկացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ:
2019-2021 թվականներին Եվրոպական փառատոնների ասոցիացիան 715 եվրոպական փառատոններից «Հայ ֆեստ» միջազգային թատերական փառատոնն ընդգրկել է 24 լավագույնների ցանկում:

Инновационные постановки, выставки: стартует театральный фестиваль «Hay Fest»
IXX Международный театральный фестиваль «Hay Fest», который пройдет с 21 по 24 ноября, посвящен памяти художественного руководителя фестиваля Евгении Подпомоговой. Он пройдет под названием «Слова, слова, слова». Фестиваль предоставит театралам возможность посмотреть как в живую, так и в онлайн-режиме перформансы, богатые новыми решениями, участвовать в выставках, конференциях.
Как сообщает «Арменпресс», на встрече с журналистами 19 ноября президент фестиваля Артур Гукасян сказал, что «Hay Fest» начнется с выставки, которая откроется 21 ноября в концертном зале «Арно Бабаджанян». «Будут показаны макеты старых спектаклей. Сделав шаг назад во времени, мы поймем, каким был наш театр. Идея прогуляться по сценическим площадкам принадлежит художественному руководителю фестиваля, недавно скончавшейся Евгении Подпомоговой. Куратор выставки - режиссер, продюсер Грачья Кешишян. Работам содействовал Литературно-художественный музей им. Егише Чаренца», - рассказал Артур Гукасян. Выставка продлится до 24 ноября.
Театр «Arlekin Players Theater» (США) откроет фестиваль в онлайн режиме. Зрителям будет представлен перформанс режиссера Игоря Голяка «chekhovOS» (экспериментальная игра), по пьесе А. П. Чехова «Вишневый сад».
Формат этого спектакля необычен для публики. Чтобы стать участником интерактивного перформанса, необходимо использовать свой смартфон. Во время спектакля он играет роль пульта, сюжетная линия может меняться в зависимости от выбора публики.
Роль Антона Чехова исполняет легенда балета, актер, продюсер Михаил Барышников. В роли Раневской - лауреат театральной премии «Тони» Джессика Харт.
Впервые в рамках фестиваля известный режиссер Кшиштоф Гарбачовский (Польша) представит VR спектакли «Объяснение» и «Прекращая Божий суд» (перформанс в виртуальной реальности). Спектакли VR будут показаны и в Государственном театре Аугсбурга (Германия).
Онлайн-площадки фестиваля будут перенасыщены. Показы авторских спектаклей, международная конференция «Пересматривая цифровое, мы воссоздаем искусство», а также встречи с известными деятелями театра, Кириллом Серебренниковым и с другими.
Фестиваль закончится спектаклем «Троянки» по Еврипиду. Это совместный проект театра «Royal District» (Германия-Грузия), который будет показан на сцене Русского театра им. К. Станиславского. Герои пьесы - женщины, ставшие причиной войн и перенесшие тяжелые испытания.
По словам Артура Гукасяна, в 2021 году фестиваль особое внимание уделит технологиям в театре, в исполнительском искусстве, постарается показать, как пандемия повлияла на искусство. «Есть люди, которые пытаются это преодолеть, не споткнуться, заявить, что театр жив, они пытаются показать, как можно работать с ограничениями, что делать, чтобы изобретать новое, быть современным», - подчеркнул он.
Касаясь названия фестиваля, президент «Hay Fest» сказал, что его придумала Евгения Подпомогова, пытаясь сказать, что мы часто говорим, но не действуем, а плохие люди говорят и действуют. По словам Гукасяна, интеллектуалы несут ответственность перед обществом, потому что люди их слушают, у них формируется мнение, они должны быть очень осторожны, они понимают, что каждое слово имеет значение.
Фестиваль пройдет в Гюмри, Ванадзоре и в Дилижане. Планируются презентации, выставки, которые будут отражатся на стенах жилых домов.
«Hay Fest» проводится при содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА.
В 2019-2021 годах Ассоциация европейских фестивалей включала Международный театральный фестиваль «Hay Fest» в список 24 лучших из 715 европейских фестивалей.