Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը ծննդյան օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ ծննդյան օրվա առթիվ` մաղթելով քաջառողջություն, երջանկություն և հաջողություն:
Մեծագույն հաճույքով եմ հիշում օրերս Գլազգոյում կայացած մեր ջերմ և բարեկամական հանդիպումն ու զրույցը: Ինձ համար թանկ հիշողություն է նաև դեռևս 2019 թվականին Մյունխենի Անվտանգության համաժողովի շրջանակում կայացած մեր անկեղծ և անմիջական հանդիպումը, որից ստացած պարզ մարդկային տպավորություններն այսօր էլ ուղեկցում են ինձ:
Հուսով եմ, որ առաջիկայում նոր հնարավորություն կունենանք հանդիպելու և զրուցելու միջազգային ու երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին վերաբերող տարբեր հարցերի շուրջ:
Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների երկարամյա հարաբերություններն ունեն ամուր հիմք և հուսալի հեռանկար՝ հաշվի առնելով փոխադարձ վստահությունն ու հարգանքը և բարեկամական կապերը երկու ժողովուրդների միջև:
Մեր երկրների միջև արդեն իսկ ձևավորված սերտ համագործակցության մեջ և գործընկերային կապերում, անկասկած, մեծ են Ձեր անձնական դերն ու ներդրումը թե՛ որպես ԱՄՆ 46-րդ նախագահ, թե՛ որպես ԱՄՆ 47-րդ փոխնախագահ և երկարամյա սենատոր։
Ուրախ եմ, որ առկա է երկկողմ շահագրգռվածություն տարբեր ոլորտներում միջպետական երկխոսությունը և փոխգործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ: Համայն հայությունը և անձամբ ես բարձր ենք գնահատում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման գործում Ձեր և ԱՄՆ վարչակազմի շարունակական ջանքերը, որը մարդու իրավունքներն ու համամարդկային արժեքները պաշտպանելու հանձնառության վերահաստատումն է:
Համոզված եմ, որ մեր միջև ձևավորված անձնական հարաբերությունների և համատեղ ջանքերի շնորհիվ ևս Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների բազմաբնույթ համագործակցությունը կարող է նոր բովանդակություն ստանալ։ Վստահ եմ, որ միասին կկարողանանք առավել զարգացնել լավագույն ավանդույթների ու փորձի վրա հիմնված հայ-ամերիկյան փոխգործակցու­թյունը՝ ի շահ մեր երկրների և ժողովուրդների»:

Президент РА Армен Саркисян направил поздравительное послание президенту США Джо Байдену
Президент Республики Армения Армен Саркисян направил поздравительное послание президенту Соединенных Штатов Америки Джо Байдену по случаю его дня рождения.
«Сердечно поздравляю Вас с днем рождения и желаю крепкого здоровья, счастья и успехов.
С величайшим удовольствием вспоминаю нашу недавнюю теплую,  дружескую встречу и беседу в Глазго. Для меня дорогим воспоминанием является и наша откровенная и непосредственная встреча в рамках Мюнхенской конференции по безопасности в 2019 году, а полученные от нее простые человеческие впечатления сопровождают меня до сих.
Надеюсь, что в ближайшее время у нас появится новая возможность встретиться и поговорить по различным вопросам повестки дня международных и двусторонних отношений.
Долголетние отношения между Республикой Армения и Соединенными Штатами Америки имеют прочную основу и надежную перспективу, учитывая взаимное доверие и уважение, а также дружеские связи между двумя народами.
В уже установившихся между нашими странами тесном сотрудничестве и партнерстве, несомненно, велики Ваша личная роль и вклад - как 46-го президента Соединенных Штатов, как 47-го вице-президента Соединенных Штатов, как сенатора с многолетним стажем.
Рад, что существует обоюдная заинтересованность в развитии межгосударственного диалога и сотрудничества в различных сферах. Армяне мира и я лично ценим непрестанные усилия - Ваши и администрации США, по признанию и осуждению Геноцида армян, что является подтверждением приверженности защите прав человека и общечеловеческих ценностей.
Убежден, что благодаря нашим личным отношениям и совместным усилиям многоплановое сотрудничество между Арменией и США может получить новое содержание. Уверен, что вместе мы сможем и впредь развивать армяно-американское сотрудничество на основе лучших традиций и опыта — на благо наших стран и народов».