ԱԺ-ից պարզաբանում են՝ ի՛նչ է իրականում պատասխանել Ալեն Սիմոնյանը ռուս լրագրողին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի աշխատակազմը հաղորդագրություն է տարածել, որտեղ նշվում է, որ նոյեմբերի 23-ին հայաստանյան որոշ լրատվամիջոցներ շտապել են արտատպել «Комсомольская правда»-ի թղթակցի` «Պատերազմից մեկ տարի անց Արցախում» վերնագրով ծավալուն հրապարակման` ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին վերաբերող հատվածը:
«Ալեն Սիմոնյանի հետ զրույցում լրագրողն իր զգացողությունները ներկայացրել է որպես փաստ, որոնք բնավ չեն արտացոլում հարցազրույցի իրական պատկերը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է հաղորդագրության մեջ: Ըստ դրա՝ եղելությունը հետեւյալն է.
«Նախ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն առանձին հարցազրույց չի տվել տվյալ լրատվամիջոցի լրագրողին: Լրատվամիջոցի ներկայացուցիչն ԱԺ նախագահի հետ հանդիպել է նոյեմբերի 12-ին ռուսաստանյան մի շարք լրատվամիջոցների լրագրողների հետ միասին՝ Հայաստան այցի շրջանակում:
Իրականում լրագրողի հարցը եւ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի պատասխանը խեղաթյուրված են եւ կտրված կոնտեքստից: Լրագրողը հոդվածում նաեւ նշում է, որ փորձում է պաշտպանել Ռուսաստանին հերթական մեղադրանքից: Սակայն, հարցուպատասխանի ընթացքում հստակ երեւում է, որ ոչ միայն մեղադրանք չի հնչել Ռուսաստանի հասցեին, այլեւ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը համաձայն չէ լրագրողի դիտարկումների հետ»:
Ազգային ժողովի տարածած  հաղորդագրության մեջ ներկայացված է հարցուպատասխանի վերոնշյալ հատվածը, որը հրապարակում ենք ստորև.
Լրագրող- Դուք հանձնել եք Ղարաբաղը...
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյան- Դուք կարծում եք, որ մենք հանձնե՞լ ենք Ղարաբաղը:
Լրագրող- Ես կարծում եմ, որ դա արվել է այն բանի համար, որպեսզի Հայաստանը փոխի աշխարհաքաղաքական վեկտորը՝ ռուսաստանյանից մեկ այլ...
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյան- Այդպիսի ընկալում, այդպիսի մտքեր կան նաեւ հայ հասարակության մոտ, որ Ռուսաստանը հանձնել է Ղարաբաղը, նույն ձեր տրամաբանությամբ...
Լրագրող- Իսկ դուք համաձայ՞ն եք այդ մտքի հետ:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյան- Իսկ դուք ինչի՞ց վերցրիք, որ ինչ-որ մեկը հանձնել է Ղարաբաղը: Որովհետեւ, գիտեք, երբ ասում եք, որ ինչ-որ մեկը հանձնել է Ղարաբաղը, դուք վիրավորում եք զոհվածներին եւ այն ընտանիքներին, որոնք իրենց հարազատներին կորցրել են այդ պատերազմում: Մեր ժողովուրդը կռվել է մինչեւ վերջ, եւ եթե որեւէ մեկը պատրաստվեր որեւէ բան հանձնել, կար մի քանի տարբերակ դա անելու համար՝ սկսած Լավրովի պլանից, վերջացրած այնպիսի որոշմամբ, որի դեպքում 3800 զոհ չէր լինի հայկական կողմից: Այնպես որ, ասել, թե ինչ-որ մեկը ինչ-որ բան հանձնել է, նշանակում է՝ չիմանալ, թե ինչ է կատարվում Հայաստանում, չիմանալ, թե ինչ է կատարվում Ադրբեջանում, ինչ է կատարվում Լեռնային Ղարաբաղում, եւ, ցավոք սրտի, Ռուսաստանում:
Լրագրող- Դեռ հոկտեմբերին ես Դոնբասի կամավորականների հավաքին էի: Մի քանի հազար մարդ պատրաստվում էին ձեզ օգնելու գալ: Միության ղեկավարն ասաց՝ պետք չի գնալ, մի քանիսը գնացել են եւ վերադարձել: Հայաստանում ընդունվել էր վարձկանության մասին օրենքը, եւ կամավորականներից շատերը հայտնվում էին այդ օրենքի տիրույթում: Այսինքն՝ դուք գիտակցաբար փակել եք այն մարդկանց հոսքը, որոնք պատրաստ էին արյուն թափել:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյան- Մենք մարդկանց քանակի հետ կապված խնդիր չենք ունեցել: Մեր խնդիրն այն էր՝ ինչպես պայքարել բայրաքթարների դեմ, որոնց հնարավոր չէր խոցել մեր ունեցած տեխնիկայով: Մենք դուրս ենք հանել մեր մոտավորապես 25 հազար զինծառայողներին այն տարածքներից, որոնք անցան Ադրբեջանի վերահսկողության տակ: Ու դուք կարծում եք, որ պատերազմը պարտվել ենք, որովհետեւ մարդ չունեի՞նք: Իրո՞ք: Դուք կարծում եք, որ 2020 թվականին պատերազմը հաղթում են մարդի՞կ:
Կից ներկայացված է նաև տեսագրությունը:
«Տեսագրությունն առանց որեւէ միջամտության  է, եւ դատողությունները թողնում ենքձեզ, թե արդյո՞ք հարցազրույցը վերածվել է բանավեճի կամ Ալեն Սիմոնյանը զրույցի կեսից «տաքացել է»: Կոչ ենք անում «Комсомольская правда»-ի թղթակից Դմիտրի Ստեշինին զերծ մնալ տարատեսակ շահարկումներից եւ ջուր չլցնել այն մարդկանց ջրաղացին, ովքեր փորձում են վնասել հայ-ռուսական հարաբերությունները ու իրենց քայլերով սեպ խրել բարեկամ եւ դաշնակից երկու երկրների միջեւ»,- նշված է ԱԺ հաղորդագրության մեջ:

Что в действительности ответил спикер НС Армении А.Симонян российскому корреспонденту?
Вчера некоторые армянские СМИ поспешили опубликовать часть обширной статьи корреспондента “Комсомольской правды” под названием “Год после войны в Карабахе”, касающуюся председателя Национального Собрания Армении Алена Симоняна.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, в беседе с А.Симоняном журналист представил свои ощущения как факты, никак не отражающие действительную картину интервью.
Реальность такова: прежде всего, Председатель НС А.Симонян не давал отдельного интервью корреспонденту “КП”. Представитель газеты встретился со спикером НС 12 ноября вместе с журналистами ряда российских СМИ в рамках посещения ими Армении.
На самом деле вопросы корреспондента и ответы Председателя НС А.Симоняна искажены и вырваны из контекста. Журналист также отмечает в статье, что пытается защитить Россию от очередного обвинения. Однако из вопросов-ответов четко видно, что против России не только не прозвучало обвинений, но спикер НС не соглашается с наблюдениями корреспондента.
Представляем вопросы-ответы:
Корреспондент: Вы сдали Карабах...
Председатель НС А.Симонян: Вы считаете, что мы сдали Карабах?
Корреспондент: Армения специально сдала Карабах, чтобы поменять геополитический вектор с российского на западный?
Председатель НС А.Симонян: Подобное восприятие, такие мысли существуют и в армянском обществе, что Россия сдала Карабах, по вашей же логике...
Корреспондент:   А Вы согласны с этой мыслью?
Председатель НС А.Симонян: А с чего вы взяли, что кто-то сдал Карабах? Потому что, понимаете, когда вы говорите, что кто-то сдал Карабах, вы оскорбляете жертв и семьи, потерявшие в этой войне своих родных. Наш народ сражался до конца, и если кто-то собирался что-либо сдавать, для этого было несколько вариантов, начиная с плана Лаврова и заканчивая решением, в котором не было бы 3800 жертв с армянской стороны. Так что говорить, что кто-то что-то сдал, значит не знать, что происходит в Армении, не знать, что происходит в Азербайджане, что происходит в Нагорном Карабахе и, к сожалению, в России.
Корреспондент: А что вы сделали для его спасения? Год назад я был на съезде Союза добровольцев Донбасса. Несколько тысяч человек готовы были ехать к вам на помощь. Но в этот момент Армения приняла закон о наемничестве, о чем добровольцев и предупредили. То есть вы сознательно перекрыли поток людей, готовых пролить кровь за Армению.
Председатель НС А.Симонян: У нас не было проблем с количеством людей. Нашей задачей было бороться с “байрактарами”, которых нельзя было поразить имеющейся у нас техникой. Мы вывели около 25 тысяч наших военнослужащих из районов, перешедших под контроль Азербайджана. И вы думаете, мы проиграли войну из-за того, что у нас не было людей? Действительно? Вы думаете, что в 2020 г. войну выигрывают люди?
Прилагаем видео без какого-либо вмешательства и оставляем за вами право судить, перешло ли интервью в полемику или А.Симонян начал “закипать” к середине беседы. Призываем корреспондента “КП” Д.Стешина воздержаться от различных спекуляций, не лить воду на мельницу людей, пытающихся испортить армяно-российские отношения и своими шагами вбить клин между двумя дружественными и союзными странами.