Արարողությունն անենք արժանի ձևով. Վահագն Խաչատուրյանը Վանո Սիրադեղյանի հուղարկավորության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական և արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանը, ով նաև ընդգրկված է Վանո Սիրադեղյանի հուղարկավորության կազմակերպման նպատակով ստեղծված կառավարական հանձնաժողովում, մանրամասներ ներկայացրեց Վանո Սիրադեղյանի աճյունի տեղափոխման մասին:
«Դեկտեմբերի 3-ին և 4-ին տեղի կունենա հոգեհանգիստը և հուղարկավորությունը: Թե կոնկրետ ո՞ր օրը աճյունը կտեղափոխվի Հայաստան, կդժվարանամ ասել, որովհետև աշխատանքներն ընթացքի մեջ են»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշեց Վահագն Խաչատուրյանը:
Ինչ վերաբերում է հուղարկավորության վայրին, ապա նախարարը նշեց, որ քննարկումներ եղել են, ընտանիքի համաձայնություն կա, որևէ առարկություն չկա Կոթիում հուղարկավորելու հետ կապված: Լրագրողների այն հարցին, թե ինչու Վանո Սիրադեղյանը չի հուղարկավորվում Պանթեոնում, Վահագն Խաչատուրյանը նշեց, որ որոշ հանգամանքներ քննարկել են, դրանք հաշվի առնելով էլ որոշում է կայացվել:
«Մենք հիմա հավուր պատշաճի պետք է կարողանանք կազմակերպել ու անցկացնել այդ արարողությունը: Իմ խնդրանքն այն է, որ միասին կարողանանք այդ արարողությունն անել արժանի ձևով: Կառավարական հանձնաժողովն ամեն ինչ անելու է, որևէ խնդիր չկա»,- ասաց Վահագն Խաչատուրյանը:
Սգո թափորն Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի մոտից կշարժվի Կոթի՝ դեկտեմբերի 4-ին՝ առավոտյան 8:00-ին:

Проведем церемонию достойным образом: Ваагн Хачатурян о похоронах Вано Сирадегяна
ЕРЕВАН, 25 НОЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Подробности передачи тела Вано Сирадегяна представил министр высоких технологий РА Ваагн Хачатрян, который также входит в состав правительственной комиссии, созданной для организации похорон Вано Сирадегяна.
«Похороны состоятся 3–4 декабря. Мне сложно сказать, в какой день тело будет передано в Армению, потому что работы продолжаются», - сказал Ваагн Хачатурян на брифинге с журналистами после заседания правительства, сообщает Арменпресс.
Что касается места захоронения, министр отметил, что были обсуждения, есть семейная договоренность, что нет никаких возражений против захоронения в Коти. На вопрос журналистов, почему Вано Сирадегян не будет похоронен в Пантеоне, Ваагн Хачатрян отметил, что некоторые обстоятельства обсуждались, и было принято решение с их учетом.
«Теперь мы должны суметь правильно организовать и провести церемонию. Моя просьба, чтобы мы вместе смогли провести эту церемонию достойным образом. Правительственная комиссия сделает все, чтобы не было проблем», - сказал Ваагн Хачатурян.
Траурное шествие отправится из Национального академического театра оперы и балета имени Александра Спендиаряна в Коти 4 декабря в 8:00.