Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ Բայդենի մոտ հեռացված պոլիպը բարորակ Է եղել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հյուսվածքաբանական հետազոտությունը հաստատել Է, որ անցյալ շաբաթ ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենի մոտ հեռացված պոլիպը բարորակ Է: Այդ մասին ասված Է Միացյալ Նահանգների ղեկավարի բուժող բժիշկ Քեւին Օ’Քոնորի հայտարարության մեջ, որը նոյեմբերի 24-ին հրապարակել Է Սպիտակ տունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես նա հայտնել Է նոյեմբերի 19-ին, մասնագետները կոլոնոսկոպիայի բուժընթացի ժամանակ «3-միլիմետրանոց պոլիպ» են հայտնաբերել աղիների հատվածներից մեկում: Օ’Քոնորն այն ժամանակ նշել Է, որ կկատարվի հյուսվածքաբանական հետազոտություն, սակայն ընդգծել Է, որ «նախագահը երբեք աղիների քաղցկեղ չի ունեցել»: «Վերցված նմուշը ճանաչվել Է որպես տուբուլյար ադենոմա,- նոյեմբերի 24-ին հայտնել Է Օ’Քոնորը:- Դա նույնպիսի պոլիպ Է, որը հեռացվել Է 2008 թվականին: Տուբուլյար ադենոման բարորակ Է, դանդաղ աճող, բայց համարվում Է պոտենցիալ նախաքաղցկեղային փոփոխություն, ներկայումս որեւիցե գործողության անհրաժեշտություն չկա այդ պատճառով»:
Բժիշկը նշել Է, որ այս դեպքում խորհուրդ Է տրվում անցկացնել «սովորական զննումներ»: Միացյալ Նահանգների ղեկավարն անցյալ շաբաթ կանոնավոր բժշկական զննություն Է անցել ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերի՝ Ուոլտեր Ռիդի անվան հոսպիտալում՝ Վաշինգտոնի Բեթեսդա արվարձանում (Մերիլենդի նահանգ): Բուժընթացի արդյունքներով Օ’Քոնորը հայտարարել Է, որ Բայդենն առողջ Է, ակտիվ եւ ունակ այսուհետեւ Էլ հաջողությամբ կատարելու պետության ղեկավարի պարտականությունները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Исследование подтвердило, что удаленный у Байдена полип был доброкачественным
Гистологическое исследование подтвердило, что полип, который был удален у президента США Джо Байдена на прошлой неделе, являлся доброкачественным. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, օб этом говорится в опубликованном в среду Белым домом заявлении лечащего врача американского лидера Кевина О'Коннора.
Как он сообщил 19 ноября, специалисты во время процедуры колоноскопии, проведенной Байдену, обнаружили в одном из отделов кишечника "3-миллиметровый полип". О'Коннор тогда отметил, что будет проведено гистологическое исследование, однако подчеркнул, что "у президента никогда не было рака кишечника".
"Взятый образец был идентифицирован как тубулярная аденома, - сообщил в среду О'Коннор. - Это такой же полип, как и тот, который был удален в 2008 году. Тубулярная аденома является доброкачественной, медленно растущей, но считается потенциально предраковым изменением, в настоящее время нет необходимости в каких-либо действиях в связи с этим". Врач отметил, что в данном случае рекомендуется проводить "обычные наблюдения".
Американский лидер на прошлой неделе прошел регулярный медицинский осмотр в госпитале ВМС США имени Уолтера Рида в пригороде Вашингтона Бетесде (штат Мэриленд). По итогам процедуры О'Коннор заявил, что Байден здоров, активен и способен и далее успешно выполнять обязанности главы государства.