ՀՀ ԱԳ նախարարը Շվեդիայի Ռիկսդագի նախագահի հետ հանդիպմանը բարձրացրել է հայ ռազմագերիների հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Ստոկհոլմում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը դեկտեմբերի 1-ին հանդիպում է ունեցել Շվեդիայի Ռիկսդագի (խորհրդարանի) նախագահ Անդրեաս Նորլենի հետ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ ԱԳՆ-ն տեղեկացնում է, որ զրուցակիցները ջերմությամբ վերհիշել են Շվեդիայի խորհրդարանի նախագահի՝ 2019 թվականին Հայաստան կատարած պաշտոնական այցը։
Արարատ Միրզոյանը և Անդրեաս Նորլենն անդրադարձել են երկու երկրների միջև հաստատված բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացման, երկկողմ ու բազմակողմ հարթակներում փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներին։ Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների, մարդու իրավունքների պաշտպանության և օրենքի գերակայության, կոռուպցիայի դեմ պայքարում Շվեդիայի կողմից, այդ թվում՝ խորհրդարանական մակարդակում ցուցաբերվող աջակցությունը։
Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության առավել խորացման համատեքստում ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Արարատ Միրզոյանը և Շվեդիայի Ռիկսդագի նախագահ Անդրեաս Նորլենը մտքեր են փոխանակել Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ կիրարկման շուրջ:
Նախարար Միրզոյանն իր զրուցակցին է ներկայացրել Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի և Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից մայիսի 12-ից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք ներթափանցման, վերջերս իրականացրած ագրեսիայի արդյունքում ստեղծված իրավիճակը։ Նա ընդգծել է տարածաշրջանում իրավիճակի դեէսկալացիայի և կայունացման համատեքստում միջազգային հանրության պատշաճ և հասեական արձագանքի կարևորությունը։
Անդրադառնալով հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար հարցերին՝ Արարատ Միրզոյանն առանձնահատուկ շեշտել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց հայրենադարձման, ինչպես նաև՝ պատերազմի արդյունքում Արցախում ստեղծված հումանիտար խնդիրների հաղթահարման անհրաժեշտությունը։

Глава МИД Армении на встрече с председателем Риксдага Швеции поднял вопрос армянских военнопленных
1 декабря министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоя, находящийся с рабочим визитом в Стокгольме, встретился со спикером шведского Риксдага Андреасом Норленом. Как передает «Арменпресс», Министерство иностранных дел РА сообщает, что Арарат Мирзоян и Андреас Норлен коснулись перспектив дальнейшего развития дружественных отношений, установившихся между двумя странами, расширения взаимовыгодного сотрудничества на двусторонней и многосторонней площадках. Арарат Мирзоян высоко оценил содействие, оказываемое Швецией демократическим реформам в Армении, защите прав человека, верховенству закона и борьбе с коррупцией, в том числе и на парламентском уровне.
В контексте углубления партнерства Армения-ЕС министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян и председатель шведского Риксдага Андреас Норлен обменялись мнениями об эффективности реализации Соглашения о всеобъемлющем расширенном партнерстве.
Арарат Мирзоян представил своему собеседнику ситуацию, сложившуюся после 44-дневной войны, развязанной Азербайджаном против Республики Арцах, проникновения азербайджанских вооруженных сил на суверенную территорию Республики Армения с 12 мая и недавней агрессии. Он подчеркнул необходимость надлежащей и адекватной реакции международного сообщества в контексте деэскалации и стабилизации ситуации в регионе.
Касаясь гуманитарных вопросов, требующих безотлагательного решения, Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость возвращения армянских военнопленных, заложников и других задержанных, содержащихся в Азербайджане, а также преодоления гуманитарных проблем, возникших в Арцахе в результате войны.