Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշումը պետք է լինի բանակցությունների առարկայական հարց. Միրզոյանը՝ ԵԱՀԿ համաժողովին
Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշումը պետք է լինի բանակցությունների
առարկայական հարց. Միրզոյանը՝ ԵԱՀԿ համաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշումը՝ հիմնված ինքնորոշման իրավունքի իրացման վրա, տեղահանված հայ բնակչության անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձն իրենց բնակության վայրեր՝ Լեռնային Ղարաբաղի ողջ տարածքում, պետք է լինեն բանակցությունների առարկայական հարցեր։ Հավասարապես՝ առկախված հումանիտար խնդիրների լուծումը, ինչպիսիք են բոլոր հայ ռազմագերիների և պահվող անձանց անվերապահ վերադարձը, բռնի անհետացման դեպքերի հետաքննությունը, մշակութային ժառանգության պահպանությունը, պահանջում են ԵԱՀԿ և նրա համապատասխան մանդատների շարունակական ներգրավվածությունը։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ դեկտեմբերի 2-ին ելույթ ունենալով ԵԱՀԿ նախարարական 28-րդ համաժողովին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, Արարատ Միրզոյանն իր ելույթում նշել է.
«Տիկի՛ն նախագահող,
Նախ և առաջ՝ կցանկանայի միանալ իմ գործընկերներին և շնորհակալություն հայտնել ԵԱՀԿ Շվեդիայի նախագահությանը՝ տարվա ընթացքում կազմակերպությունը ղեկավարելու համար:
Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ սանձազերծված պատերազմից և նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից մեկ տարի անց իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում և Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանին շարունակում է լարված մնալ: 2021 թվականի մայիսից ադրբեջանական զինված ուժերը ներթափանցել են Հայաստանի սահմաններից։ Նրանք մինչ այժմ պահպանում և շարունակում են ամրապնդել իրենց ապօրինի ներկայությունը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում։
Իր ագրեսիվ գործողություններով Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը և Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի սկզբունքները։ Անշուշտ՝ Ադրբեջանի գործողությունները խախտում են բոլոր ռազմական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ իր ստանձնած պարտավորությունները։
Ուժի կիրառման դրսևորումներից է նաև այն, որ Ադրբեջանը ոչ միայն պատանդառության մեջ է պահում, այլ մշտական փորձեր է կատարում գերեվարել  հայ զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց: Ադրբեջանը ոչ միայն շարունակում է անտեսել բոլոր հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական պատանդներին անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակելու միջազգային հանրության կոչերը, այլև մի շարք դեպքերում, վերջինը՝ նոյեմբերի 16-ին, ՀՀ տարածքի վրա հարձակման արդյունքում ադրբեջանական զինված ուժերը հերթական անգամ գերեվարել են  հայ զինծառայողների:
Ոչ մի պատրվակ չի կարող արդարացնել այս բռնի գործողությունները։ Հայաստանի տարածքում ադրբեջանական զինուժի շարունակական ներկայությունը մեր տարածաշրջանն ապակայունացնող գործոն է:
Հուսով ենք, որ նոյեմբերի 26-ին Ռուսաստանի Դաշնության կողմից կազմակերպված եռակողմ հանդիպումը ճանապարհ կհարթի՝ տարածաշրջանում իրավիճակի դեէսկալացիային ուղղված հստակ միջոցներ ձեռնարկելու համար։
Ուժի կիրառումը երբեք խաղաղության հասնելու ճանապարհ չի եղել՝ ընդհանրապես, և մասնավորապես՝ մեր տարածաշրջանում։ Ուժի կիրառումը կարող է որոշակի ժամանակով ապասառեցնել հակամարտությունները, սակայն դրանք նորից կսառեցվեն, եթե չլինի բանակցված և խաղաղ լուծում։ Պատերազմը կարող է լինել միակողմանի ընտրություն, սակայն խաղաղությունը մշտապես պահանջում է բոլոր կողմերի համաձայնությունը:
Հայաստանը պատրաստ է բանակցությունների միջոցով հասնելու Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տևական կայունության։
Որքան շուտ Ադրբեջանը ձեռնամուխ լինի խաղաղ գործընթացի վերսկսմանը, այնքան կավելանան մեր տարածաշրջանում համապարփակ և տևական կարգավորման հասնելու հնարավորությունները: Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշումը՝ հիմնված ինքնորոշման իրավունքի իրացման վրա, տեղահանված հայ բնակչության անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձն իրենց բնակության վայրեր՝ Լեռնային Ղարաբաղի ողջ տարածքում, պետք է լինեն բանակցությունների առարկայական հարցեր։ Հավասարապես՝ առկախված հումանիտար խնդիրների լուծումը, ինչպիսիք են բոլոր հայ ռազմագերիների և պահվող անձանց անվերապահ վերադարձը, բռնի անհետացման դեպքերի հետաքննությունը, մշակութային ժառանգության պահպանությունը, պահանջում են ԵԱՀԿ և նրա համապատասխան մանդատների շարունակական ներգրավվածությունը։
Հաշվի առնելով վերոնշյալը` Հայաստանը հետագայում ևս կնպաստի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի լիարժեք վերսկսմանը` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ բոլոր  երկրների հետ սերտ համագործակցությամբ:
Եզրափակելով՝ կցանկանայի ողջունել Լեհաստանին՝ որպես ԵԱՀԿ ապագա նախագահող երկիր, և մաղթել ամենայն հաջողություն։

Azerbaijan continues ignoring the calls of the international community for release of Armenian POWs – FM Mirzoyan
Azerbaijan continues ignoring the calls of the international community for release of Armenian
POWs – FM Mirzoyan
YEREVAN, DECEMBER 2, ARMENPRESS. The definition of the status of Nagorno-Karabakh based on the realization of the right to self-determination, the safe and dignified return of the displaced Armenian population throughout the entire territory of Nagorno-Karabakh should be substantive issues of negotiations. Equally, the resolution of pending humanitarian issues such as unconditional return of all Armenian POWs and all other captives, inquiry into the cases of enforced disappearances, protection of cultural heritage necessitates the strong engagement of the OSCE and its relevant mandates, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan announced at the 28th Meeting of the OSCE Ministerial Council.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, Ararat Mirzoyan said in his speech,
"Madam Chairperson,
At the outset I would like to join my colleagues in thanking the OSCE Swedish Chairpersonship for steering the Organization throughout the year.
One year after the war of aggression unleashed by Azerbaijan against the people of Nagorno-Karabakh and the conclusion of the November 9 Trilateral Statement, the situation in Nagorno-Karabakh and borders between Armenia and Azerbaijan remains tense. Since May 2021 Azerbaijani armed forces have infiltrated across the borders of Armenia. Up to now, they maintain and continue strengthening their illegal presence on the sovereign territory of Armenia.
By its aggressive actions Azerbaijan is flagrantly violating the Charter of the United Nations and the principles of the Helsinki Final Act. Needless to say, Azerbaijan’s actions also violate its obligations under the trilateral statement of 9 November on the cessation of all hostilities.
Another feature of the use of force is a constant attempt of Azerbaijan not merely to hold but capture Armenian servicemen and civilians. Not only does Azerbaijan continue to ignore the calls of the international community for the immediate and unconditional release of all Armenian prisoners of war and civilian hostages, but on number of instances, most recently on 16 November, its armed forces captured more military personnel in the course of its attack on the territory of the Republic of Armenia.
No pretext can justify these violent actions. The continued presence of Azerbaijani armed forces on the territory of Armenia is a factor of destabilization in our region.
We hope that the November 26 trilateral meeting organized by the Russian Federation will pave the way for undertaking certain measures towards de-escalation of the situation in the region.
The use of force has never been a way to peace in general and in particular in our region.  The use of force can defreeze dormant conflicts for a certain period of time but they will get frozen again once there is no negotiated and peaceful solution. War can come as a unilateral choice but peace always requires consent of all sides.
Armenia is willing to achieve lasting stability in the South Caucasus and is ready for negotiations to achieve that.
The sooner Azerbaijan embarks on the resumption of the peace process, the better will be chances to achieve comprehensive and durable settlement in our region. The definition of the status of Nagorno-Karabakh based on the realization of the right to self-determination, the safe and dignified return of the displaced Armenian population throughout the entire territory of Nagorno-Karabakh should be substantive issues of negotiations. Equally, the resolution of pending humanitarian issues such as unconditional return of all Armenian POWs and all other captives, inquiry into the cases of enforced disappearances, protection of cultural heritage necessitates the strong engagement of the OSCE and its relevant mandates.
With this in mind, Armenia will further contribute towards the resumption of a full-fledged NK peace process under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship in close cooperation with all OSCE Minsk Group Co-Chair countries.
In closing, I would like to welcome Poland as an upcoming Chair of the OSCE and wish them every success.