Արարատ Միրզոյանը և Ժան-Բատիստ Լըմուանը ստորագրել են «Հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության ճանապարհային քարտեզը»
Արարատ Միրզոյանը և Ժան-Բատիստ Լըմուանը ստորագրել են «Հայ-ֆրանսիական
տնտեսական համագործակցության ճանապարհային քարտեզը»
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզում դեկտեմբերի 9-ին տեղի է ունեցել Հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության աշխատանքային խմբի առաջին համատեղ նիստը։ Միջոցառմանը հայկական պատվիրակությունը գլխավորել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, ֆրանսիականը՝ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լըմուանը։ Հայկական պատվիրակությունում ընդգրկված էին նաև տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների, էկոնոմիկայի, ֆինանսների, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության փոխնախարարները,  փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի խորհրդականը և այլ պաշտոնատար անձինք։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, իր խոսքում նախարար Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել պետքարտուղար Լըմուանին՝ ջերմ հյուրընկալության և արդյունավետ քննարկումների կազմակերպմանն օժանդակելու համար՝ ընդգծելով, որ համատեղ նիստի անցկացումը շուրջ մեկ տարի տևած երկկողմ հետևողական աշխատանքի և երկու երկրների ղեկավարների մակարդակով ներդրված ջանքերի և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքն է:
«Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է նպատակամղված աշխատանքներ տանել՝ կյանքի կոչելու երկու երկրների բարձրագույն ղեկավարության պայմանավորվածությունները տնտեսական հարաբերությունների շեշտակի ակտիվացման ուղղությամբ, ինչը կհամապատասխանի Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև առկա առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների մակարդակին։
Քննարկումների ընթացքում երկուստեք կարևորվել է հայ-ֆրանսիական առևտրատնտեսական կապերի դիվերսիֆիկացումը, համագործակցությունը տնտեսական նոր ծրագրերով հարստացնելու անհրաժեշտությունը և փոխադարձ ներդրումների աշխուժացումը։ Զրուցակիցները նշել են նաև Ֆրանսիայի և Հայաստանի գործարար շրջանակների միջև շփումների ակտիվացման անհրաժեշտության մասին, մասնավորապես՝ պատվիրակությունների փոխայցելությունների և տնտեսական միջոցառումների կազմակերպման միջոցով։ Ընդգծվել է նաև Զարգացման ֆրանսիական գործակալության ընթացիկ գործունեությունը Հայաստանում և կարևորվել նոր ծրագրերի իրականացումը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ նիստի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Միրզոյանը և Ֆրանսիայի արտաքին գործերի պետքարտուղար Լըմուանը ստորագրել են «Հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության 2021-2026թթ. ճանապարհային քարտեզը»։ Փաստաթղթի հիմնական նպատակն է Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ստեղծել առաջիկա հինգ տարիների համար նախատեսվող երկկողմ տնտեսական ծրագրերի ռազմավարություն ու համագործակցության շրջանակը, որը ընդգրկելու է ենթակառուցվածքների, քաղաքաշինության, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, նորարարության և բարձր տեխնոլոգիաների, առողջապահության և հեռանկարային այլ ոլորտներ:

Мирзоян и Лемуан подписали «Дорожную карту армяно-французского экономического сотрудничества на 2021-2026 гг.»
Мирзоян и Лемуан подписали «Дорожную карту армяно-французского экономического
сотрудничества на 2021-2026 гг.»
В Париже 9 декабря состоялось первое совместное заседание рабочей группы армяно-французского экономического сотрудничества. Армянскую делегацию на мероприятии возглавил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, французскую делегацию - госсекретарь по иностранным делам Франции Жан-Батист Лемуан.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в своем выступлении министр Мирзоян поблагодарил госсекретаря Лемуана за оказанное гостеприимство и помощь в организации эффективных обсуждений, подчеркнув, что совместное заседание стало результатом почти годичной двусторонней работы и усилий в рамках договоренностей, достигнутых на уровне лидеров двух стран.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что необходимо проводить целенаправленную работу по реализации договоренностей, достигнутых высшим руководством двух стран, активизации экономических отношений, которые будут соответствовать уровню привилегированных отношений между Арменией и Францией.
В ходе обсуждений стороны подчеркнули важность диверсификации армяно-французских торгово-экономических отношений, необходимость обогащения сотрудничества новыми экономическими программами, а также активизации взаимных инвестиций. Собеседники также отметили необходимость активизации контактов между деловыми кругами Франции и Армении, в частности, посредством взаимных визитов делегаций и организации экономических мероприятий. Была подчеркнута текущая деятельность Французского агентства развития в Армении, а также отмечена важность реализации новых программ.
В рамках заседания министр иностранных дел Армении Мирзоян и госсекретарь Франции Лемуан подписали документ «Дорожную карту армяно-французского экономического сотрудничества на 2021-2026 гг.». Основная цель документа - создать стратегию и рамки сотрудничества для двусторонних экономических программ между Арменией и Францией на следующие пять лет, которые будут включать инфраструктуру, городское развитие, энергетику, сельское хозяйство, туризм, высокотехнологичные инновации, здравоохранение и другие перспективные направления.