Արարատ Միրզոյանը և Ժան-Բատիստ Լըմուանը ստորագրել են «Հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության ճանապարհային քարտեզը»
Արարատ Միրզոյանը և Ժան-Բատիստ Լըմուանը ստորագրել են «Հայ-ֆրանսիական
տնտեսական համագործակցության ճանապարհային քարտեզը»
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզում դեկտեմբերի 9-ին տեղի է ունեցել Հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության աշխատանքային խմբի առաջին համատեղ նիստը։ Միջոցառմանը հայկական պատվիրակությունը գլխավորել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, ֆրանսիականը՝ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լըմուանը։ Հայկական պատվիրակությունում ընդգրկված էին նաև տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների, էկոնոմիկայի, ֆինանսների, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության փոխնախարարները,  փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի խորհրդականը և այլ պաշտոնատար անձինք։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, իր խոսքում նախարար Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել պետքարտուղար Լըմուանին՝ ջերմ հյուրընկալության և արդյունավետ քննարկումների կազմակերպմանն օժանդակելու համար՝ ընդգծելով, որ համատեղ նիստի անցկացումը շուրջ մեկ տարի տևած երկկողմ հետևողական աշխատանքի և երկու երկրների ղեկավարների մակարդակով ներդրված ջանքերի և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքն է:
«Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է նպատակամղված աշխատանքներ տանել՝ կյանքի կոչելու երկու երկրների բարձրագույն ղեկավարության պայմանավորվածությունները տնտեսական հարաբերությունների շեշտակի ակտիվացման ուղղությամբ, ինչը կհամապատասխանի Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև առկա առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների մակարդակին։
Քննարկումների ընթացքում երկուստեք կարևորվել է հայ-ֆրանսիական առևտրատնտեսական կապերի դիվերսիֆիկացումը, համագործակցությունը տնտեսական նոր ծրագրերով հարստացնելու անհրաժեշտությունը և փոխադարձ ներդրումների աշխուժացումը։ Զրուցակիցները նշել են նաև Ֆրանսիայի և Հայաստանի գործարար շրջանակների միջև շփումների ակտիվացման անհրաժեշտության մասին, մասնավորապես՝ պատվիրակությունների փոխայցելությունների և տնտեսական միջոցառումների կազմակերպման միջոցով։ Ընդգծվել է նաև Զարգացման ֆրանսիական գործակալության ընթացիկ գործունեությունը Հայաստանում և կարևորվել նոր ծրագրերի իրականացումը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ նիստի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Միրզոյանը և Ֆրանսիայի արտաքին գործերի պետքարտուղար Լըմուանը ստորագրել են «Հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության 2021-2026թթ. ճանապարհային քարտեզը»։ Փաստաթղթի հիմնական նպատակն է Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ստեղծել առաջիկա հինգ տարիների համար նախատեսվող երկկողմ տնտեսական ծրագրերի ռազմավարություն ու համագործակցության շրջանակը, որը ընդգրկելու է ենթակառուցվածքների, քաղաքաշինության, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, նորարարության և բարձր տեխնոլոգիաների, առողջապահության և հեռանկարային այլ ոլորտներ:

YEREVAN, DECEMBER 9, ARMENPRESS. The first joint sitting of the Armenian-French economic cooperation working group took place on December 9 in Paris. The Armenian delegation was headed by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan, the French delegation was headed by the Secretary of State of Foreign Affairs of France Jean-Baptiste Lemoyne. The Armenian delegation also included the Deputy Ministers of Territorial Administration and Infrastructure, Economy, Finance, High-Tech Industry, Advisor to the Deputy Prime Minister Mher Grigoryan and other officials.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, Minister Mirzoyan thanked Secretary of State Jean-Baptiste Lemoyne for the warm reception and contributing to the organization of the effective discussions, emphasizing that the session is the result of the nearly one year of mutual consistent work and the efforts and agreements at the top level of the two countries.
Ararat Mirzoyan stressed that it is necessary to carry out purposeful work to implement the agreements reached by the top leadership of the two countries aimed at the intensification of economic relations, which will correspond to the level of privileged relations between Armenia and France.
During the discussions, the sides highlighted the diversification of the Armenian-French trade and economic relations, the need to enrich the cooperation with new economic programs, and the activation of mutual investments. The interlocutors also noted the need to intensify contacts between the business circles of France and Armenia, in particular, through mutual visits of delegations and organization of economic events. The current activity of the French Development Agency in Armenia was emphasized, the implementation of new programs was highlighted.
Within the framework of the sitting, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan and the French Secretary of State Jean-Baptiste Lemoyne signed the "Armenian-French Economic Cooperation Roadmap for 2021-2026”. The main goal of the document is to create a strategy and framework for bilateral economic programs between Armenia and France for the next five years, which will include infrastructure, urban development, energy, agriculture, tourism, innovation, high technology, healthcare and other promising areas.