ՀՀ նախագահ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը ծննդյան օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, նախագահ Սարգսյանի ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
«Ձերդ Գերազանցություն, Ջերմորեն շնորհավորում և լավագույն բարեմաղթանքներս եմ հղում Ձեզ ծննդյան օրվա առթիվ:
Համոզված եմ, որ Ձեր փորձառության և հմուտ կառավարման շնորհիվ մեր հարևան և բարեկամ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը զգալի հաջողություններ կարձանագրի տնտեսության առաջընթացի և բարեկեցության ապահովման գործում:
Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ Հայաստանն ու Իրանը հետևողական են ձևավորված միջպետական բազմաշերտ հարաբերությունների զարգացման հարցում:
Մեր երկրներին կապում է սերտ բարեկամությունը, որի հիմքում պատմական և քաղաքակրթական ընդհանուր արժեքներն են: Ողջունելի է, որ երկկողմ հարաբերություններն ընդլայնվում են տարբեր ոլորտներում` ի նպաստ մեր ժողովուրդների բարօրության:
Հայ-իրանական բարիդրացիական կապերն այսօր էլ առանձնանում են մեր ժողովուրդներին բնորոշ յուրահատուկ ջերմությամբ, փոխադարձ վստահությամբ և հարգանքով:
Հայաստանը կարևորում է Իրանի հետ երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով համագործակցությունը, որը կարևորագույն պայման է մեր պետությունների բարգավաճման ու տարածաշրջանի անվտանգության և կայունության ապահովման համար:
Լիահույս եմ, որ մոտ ապագայում հնարավորություն կունենանք հանդիպելու և զրուցելու տարածաշրջանային, միջազգային և երկկողմ գործակցությանն առնչվող տարբեր հարցերի շուրջ, ինչը, անտարակույս, կնպաստի հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկային»:

Президент Армении поздравил президента Ирана по случаю дня рождения
Президент Армении Армен Саркисян направил поздравительное послание президенту Исламской Республики Иран Эбрахиму Раиси по случаю его дня рождения.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, в послании, в частности, говорится:
«Ваше Превосходительство, сердечно поздравляю Вас с днем рождения и желаю Вам всего наилучшего.
Убежден, что благодаря Вашему опыту и умелому управлению наша соседняя и дружественная Исламская Республика Иран добьется значительного прогресса в обеспечении экономического прогресса и процветания.
С удовлетворением должен отметить, что Армения и Иран последовательны в развитии налаженных многоплановых межгосударственных отношений.
Наши страны связывает тесная дружба, основанная на общих исторических и цивилизационных ценностях. Отрадно, что двусторонние отношения расширяются в различных областях на благо наших народов.
Армяно-иранские добрососедские отношения по-прежнему выделяются особой теплотой, взаимным доверием и уважением, свойственными нашим народам.
Армения придает важность сотрудничеству с Ираном на двустороннем и многостороннем уровнях, что является ключевым условием процветания наших государств, безопасности и стабильности в регионе.
Надеюсь, что в ближайшем будущем у нас будет возможность встретиться и обсудить различные вопросы, касающиеся регионального, международного и двустороннего сотрудничества, что, несомненно, будет способствовать положительной динамике развития отношений».