Աֆղանստանում թալիբների օրոք գործազրկությունը սրընթաց կերպով աճում Է. ՄԱԿ-ի փորձագետներ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքի միջազգային կազմակերպությունը (ԱՄԿ, ՄԱԿ-ի մասնագիտացված հաստատություն) հայտարարում Է, որ Աֆղանստանում 2021 թվականի օգոստոսին «Թալիբան» ահաբեկչական շարժման իշխանության գալուց հետո ավելի քան կես միլիոն մարդ կորցրել Է աշխատանքը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Խոսքը միայն երրորդ եռամսյակի վիճակագրության մասին Է:
ԱՄԿ-ի փորձագետները երկյուղ ունեն, որ ընթացիկ տարվա կեսերին այդ թիվը կարող Է կազմել 900 հազար»,-ասվում Է ՄԱԿ-ի կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ: Նշվում Է, որ գործազրկության մակարդակի այսպիսի սրընթաց աճը կանանց զբաղվածության սահմանափակումներ մտցնելու եւ բազմաթիվ պետական ծառայողների հեռացնելու, ինչպես նաեւ ծանր տնտեսական ճգնաժամի հետեւանք Է: ԱՄԿ-ի փորձագետների տվյալներով՝ ընդհանուր առմամբ, եթե հաշվի առնենք աշխատանքի շուկայում աշխատաժամերի քանակի կորուստները, ապա 2021 թվականի երրորդ եռամսյակում դրանք կազմել են 13 տոկոս՝ առանց իշխանափոխության հիպոթետիկ սցենարի համեմատությամբ: «Ճգնաժամն առավել մեծ չափով վերաբերել Է կանանց:
Այսպես, նրանց զբաղվածության մակարդակը, որն առանց այդ Էլ չափազանց ցածր Է ըստ համաշխարհային ստանդարտների, անցյալ տարվա երրորդ եռամսյակում նվազել Է 16 տոկոսով: Մինչեւ 2022 թվականի կեսերը կանխատեսվում Է դրա մինչեւ 28 տոկոս անկում»,-ասվում Է հաղորդագրության մեջ: Այս շաբաթ ՄԱԿ-ի մի խումբ փորձագետներ մեծ անհանգստություն են հայտնել կանանց աշխատանքի իրավունքի խախտման առնչությամբ: Նրանց խոսքով՝ թալիբները կանանց արգելել են վերադառնալ իրենց աշխատատեղեր, ինչպես նաեւ հասարակական վայրեր այցելել առանց տղամարդկանց ուղեկցության: Երկրում լուծարվել Է կանանց գործերի նախարարությունը եւ վերցվել են Աֆղանստանի մարդու իրավունքների անկախ հանձնաժողովի հարկաբաժինները, հաղորդել Է «Իներֆաքս»-ը:

Эксперты ООН сообщили о стремительном росте безработицы в Афганистане при талибах
Международная организация труда (МОТ, специализированное учреждение ООН) заявляет, что в Афганистане после прихода к власти террористического движения "Талибан" (запрещено в России) в августе 2021 года работу потеряли более полумиллиона человек.
"Речь идет о статистике лишь за третий квартал. Эксперты МОТ опасаются, что к середине нынешнего года это число составит 900 тысяч", - как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении на сайте ООН.
Отмечается, что такой стремительный рост уровня безработицы является следствием введения ограничений на занятость женщин и увольнения многих госслужащих, а также тяжелого экономического кризиса.
По данным экспертов МОТ, в целом, если считать потери на рынке труда по количеству часов, отработанных в афганской экономике, то в третьем квартале 2021 года они составили 13% по сравнению с гипотетическим сценарием без смены власти.
"Кризис в наибольшей степени затронул женщин. Так, уровень их занятости, и без того крайне низкий по мировым стандартам, в третьем квартале прошлого года снизился на 16%. К середине 2022 года прогнозируется его падение до 28%", - говорится в сообщении.
На этой неделе Группа экспертов ООН выразила крайнюю обеспокоенность по поводу нарушения права женщин на труд. По их словам, талибы запретили женщинам возвращаться на свои рабочие места, а также появляться в общественных местах без сопровождения мужчин. В стране было ликвидировано министерство по делам женщин и захвачены помещения Афганской независимой комиссии по правам человека.