Երասխ-Ջուլֆա- Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու գործարկումը տրանզիտային մեծ հոսքերի հնարավորություն է. ՀՀ վարչապետ
Երասխ-Ջուլֆա- Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու գործարկումը տրանզիտային
մեծ հոսքերի հնարավորություն է. ՀՀ վարչապետ
ԵՐՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարածաշրջանում եթե հաջողվի բացել կոմունիկացիաները, այդ թվում, Հայաստան-Թուրքիա սահմանը, ապա դա նշանակում է, որ Հայաստանը Ռուսաստանի, Եվրոպայի, Իրանի, Չինաստանի հետ ստանում է երկաթուղային կապ՝ իր բոլոր տնտեսական հետևանքներով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ԶԼՄ-ների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար կազմակերպված առցանց ասուլիսի շրջանակում ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ անդրադառնալով Երասխ-Ջուլֆա- Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու հնարավոր գործարկման մասին հարցին:
«Բրյուսելյան հանդիպումից հետո ես ասացի, որ Ադրբեջանի նախագահի հետ այդ հարցում ձեռք ենք բերել համաձայնություն այն մասին, որ պետք է սկսենք երկաթուղու կառուցումը:  Իմ որոշմամբ արդեն աշխատանքային խումբ է ստեղծվել: Այն հատվածները, որոնք մենք պետք է կառուցենք, առնվազն տասնյակ անգամով ավելի էժան է: Այստեղ բարդություն չեմ տեսնում, նախնական գնահատականով 200 մլն դոլար և 5 մլն դոլար ներդրման մասին է: Հայաստանի համար շատ ծանր բեռ չէ: Շատ միջազգային դոնորներ մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերում: Եվ շատ հնարավոր է, որ լինեն այնպիսի կոմբինացիաներ, որ նույնիսկ Հայաստանի պետական բյուջեից փող ներդնելու անհրաժեշտություն չլինի»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետի խոսքով, կան միջազգային կազմակերպություններ, որոնք հետաքրքրված են նախագծով, ցանկանում են ներդրում կատարել, շահագործել, պատրաստ են ֆինանսավորել: Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ գործնականում երկաթուղու կառուցման նախապատրաստական աշխատանքները սկսված են:
«Եթե մեզ հաջողվի տարածաշրջանի կոմունիկացիաները, այդ թվում, Հայաստան- Թուրքիա սահմանը բացել, ապա Հայաստանը Եվրոպայի, Իրանի Ռուսաստանի Չինաստանի հետ ստանում է երկաթուղային կապ՝ իր բոլոր տնտեսական հետևանքներով: Խաղաղության օրակարգ ասելով՝ մենք սա նկատի ունենք: Տրանզիտային հսկայական հոսքերի մասին է խոսքը գնում՝ Պարսից ծոցից դեպի Սև ծով, Միջին Արևելքից դեպի Ռուսաստան: Այս ընդհանուր նախագիծը խաղաղության օրակարգի հիմք կարող է լինել»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Запуск железной дороги Ерасх-Джульфа-Ордубад-Мегри-Горадиз – это возможность для больших транзитных потоков: премьер
Запуск железной дороги Ерасх-Джульфа-Ордубад-Мегри-Горадиз – это возможность для
больших транзитных потоков: премьер
Если удастся открыть региональные коммуникации, в том числе на армяно-турецкой границе, значит, Армения получит железнодорожное сообщение с Россией, Европой, Ираном, Китаем и со всеми вытекающими отсюда экономическими последствиями. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе онлайн-пресс-конференции.
«После встречи в Брюсселе я сказал, что мы достигли договоренности с президентом Азербайджана по вопросу начала строительства железной дороги. По моему решению уже создана рабочая группа. Участки, которые нам нужно построить, как минимум в десятки раз дешевле. Я не вижу тут никаких сложностей, по предварительным подсчетам речь идет об инвестировании 200 млн долларов и 5 млн долларов. Для Армении это не очень тяжелое бремя.
Многие международные доноры проявляют большой интерес. И очень возможно, что будут такие комбинации, что не будет необходимости вкладывать деньги из государственного бюджета Армении», - сказал Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, есть международные организации, которые заинтересованы в проекте, хотят инвестировать, работать, готовы финансировать. Никол Пашинян отметил, что на практике началась подготовка к строительству железной дороги.
«Если нам удастся открыть коммуникации в регионе, в том числе на армяно-турецкой границе, Армения получит железнодорожное сообщение с Европой, Ираном, Россией и Китаем и со всеми вытекающими экономическими последствиями. Под мирной повесткой мы подразумеваем и это. Речь идет об огромных транзитных потоках от Персидского залива до Черному моря, от Ближнего Востока до России. Этот общий проект может стать основой мирной повестки дня», - сказал Никол Пашинян.