Հինգ երկիր հայտարարել է Ուկրաինայից իր դիվանագետների մի մասին տարհանելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայում ռազմաքաղաքական լարվածության աճի ֆոնին հինգ երկիր՝ ԱՄՆ-ը, Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան, Կանադան և Ավստրալիան հայտարարել են Ուկրաինայից իրենց դիվանագետների մի մասին և նրանց ընտանիքներին Ուկրաինայից տարհանելու որոշման մասին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ Ուկրաինայի արտգործնախարար Դմիտրի Կուլեբան հաղորդել էր, որ Ուկրաինայում գտնվող 129 դիվանագիտական ներկայացուցչություններից միայն չորս երկրի՝ Միացյալ Նահանգների, Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի և Ավստրալիայի դեսպանություններն էին Կիևին տեղեկացրել իրենց աշխատակիցներին տարհանելու որոշման մասին: Իսկ ավելի ուշ այդպիսի որոշման մասին հայտարարել է նաև Կանադայի արտգործնախարարությունը:
Ըստ ՏԱՍՍ-ի՝ ճապոնական Kyodo-ի աղբյուրները հաղորդել են, որ Ճապոնիայի կառավարությունը նույնպես ուսումնասիրում է Ուկրաինայից իր քաղաքացիներին, այդ թվում դեսպանատան աշխատակիցներին տարհանելու անհրաժեշտությունը:
ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ՝ Ուկրաինայի ԱԳ նախարարը նշված երկրների որոշումը վաղաժամ է համարում: Ուկրաինայի իշխանությունների կարծիքով՝ դրա համար իրական հիմքեր չկան:
Ուկրաինայի շուրջ Ռուսաստան-ՆԱՏՕ ռազմաքաղաքական լարվածության աճին զուգահեռ Ռուսաստանը և Միացյալ Նահանգները բանակցություններ են վարում նախագահների, արտգործնախարարների և ավելի ցածր մակարդակներով՝ հետագա սրացումներից խուսափելու համար: Վաշինգտոնի և ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների հիմնական մտահոգությունը Ուկրաինա ռուսական զորքերի ներխուժման ենթադրյալ սպառնալիքն է, Մոսկվայի մտահոգությունը՝ ՆԱՏՕ-ի ընդլայնումը դեպի Արևելք, այդ թվում՝ Ուկրաինայի հնարավոր անդամակցումը Հյուսիսատլանտյան դաշինքին:

5 countries evacuate their diplomats from Ukraine amid rising tensions with Russia
YEREVAN, 25 JANUARY, ARMENPRESS. Amid rising military and political tensions in Ukraine, five countries - the United States, the UK, Germany, Canada and Australia - have announced the decision to evacuate some of their diplomats and their families from Ukraine.
ARMENPRESS reports Foreign minister of Ukraine Dmytro Kuleba said only four embassies of the 129 diplomatic missions in Ukraine - the United States, Britain, Germany and Australia- had informed of the decision to evacuate their staff. The decision was later announced by the Canadian Foreign Ministry.
According to TASS, sources of the Japanese Kyodo reported that the Japanese government is also considering the need to evacuate its citizens from Ukraine, including embassy staff.
According to TASS, the Ukrainian Foreign Minister considers the decision of these countries premature. According to the Ukrainian authorities, there are no real grounds for that.
As Russia-NATO military-political tensions over Ukraine escalate, Russia and the United States are holding talks at the levels of presidents, foreign ministers and lower levels to avoid further escalation. The main concern of Washington: the alleged threat of Russian troops invading Ukraine, Moscow's concern is NATO expansion to the East, including Ukraine's possible membership to the North Atlantic Alliance.