Պատերազմից հետո Ստեփանակերտի «Թումո»-ն նոր շունչ կստանա
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնն ամեն բան անելու է Ստեփանակերտի «Թումո»-ում աշխուժությունը կրկին վերադարձնելու ուղղությամբ։ Արցախը երեք նոր «Թումո տուփ» կունենա։ Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում պատմեց կենտրոնի տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը։
Կենտրոնի տնօրենը պատմեց, որ մինչև պատերազմը Ստեփանակերտի «Թումո» կենտրոնը ուներ մոտ 1000 ուսանող։ Այժմ նրանց թիվը մոտ 600-ի է հասնում։
«Երեք տուփ ենք ավելացնում Մարտակերտում, Ասկերանում և Մարտունիում։ Յուրաքանչյուր «Թումո տուփ» հնարավորություն է տալու տեխնոլոգիաների և դիզայնի ոլորտներում կրթությամբ ապահովել տարեկան շուրջ 320 պատանու։ Կապ ենք ստեղծում «Թումո տուփ»-ի ու կենտրոնի միջև։ Այդպիսով, հավանաբար մեր առաջվա թվին կհասնենք՝ 1000 ուսանող կամ ավելի»,- նշեց Մարի Լու Փափազյանը։
Վերջինս բացատրեց «Թումո տուփ»-ի` փոքր կամ խտացված «Թումո»-ի  գործունեությունը՝ առանձնացնելով, որ ուսանողներն ինքնուսուցման փուլն անցնում են իրենց քաղաքում գտնվող տուփում, իսկ գործնական դասընթացների մասնակցելու համար մեկնում են մոտակա «Թումո» կենտրոն կամ միանում են դրանց առցանց. Կենտրոնն ապահովում է «Թումո» հասնելու համար նախատեսված փոխադրամիջոցը։
Փափազյանը նշեց, որ «տուփը» երիտասարդներին, իրենց աշխատանքը կատարելիս, սեփական բնակավայրից չհեռանալու հնարավորություն է տալիս։ Որպեսզի ուսանողներին հեշտ լինի դպրոցից «տուփ» գնալ, դրանք տեղադրվում են ուսումնական հաստատության մոտ։ Նաև մտածում են՝ ինչպես օգտագործել «տուփի» առավելագույն հնարավորությունները ԿԳՄՍՆ-ի հետ համագործակցությամբ, ուսուցիչների վերապատրաստման համար։
«Մեծահասակների համար ևս լինելու են ծրագրեր։ Աշխատում ենք այդ ուղղությամբ, որ Արցախում շաբաթը մեկ-երկու անգամ դասընթացներ անցկացվեն նաև մեծահասակների համար, նույնիսկ լինեն կապեր դրսի համալսարանների և ծրագրերի հետ»,- նշեց Մարի Լու Փափազյանը։
Որպեսզի Ստեփանակերտի «Թումո» կենտրոնի աշխուժությունը վերադառնա կազմակերպում են բաց և անվճար կինոդիտումներ։ Ընդունում են ոչ միայն կենտրոնի ուսանողներին, այլև հյուրերի։
«Ճանաչելով Արցախը, ճանաչելով այնտեղի մեր երիտասարդներին՝ վստահ եմ, որ նախկին ակտիվությունը կվերականգնվի։ Ուսանողներն այնտեղ միշտ շատ ակտիվ և ուժեղ են եղել, հետաքրքրված են եղել «Թումո»-ով։ Վստահ եմ, որ աշխուժությունը կվերականգնվի ու ուսանողների թիվը նախկինի համեմատ նույնիսկ կաճի»,- վստահեցրեց Մարի Լու Փափազյանը։
Կենտրոնի շենքը պատերազմի ընթացքում չի վնասվել։ Աշխատում են էլեկտրականությունն ու  ինտերնետն ապահովել։ Մտածում են գեներատոր տեղադրել կենտրոնը մշտական ինտերնետ կապով և լուսավորությամբ ապահովելու համար։ Նա խոսեց նաև իրական կորուստների մասին․
«Ստեփանակերտում ամենամեծ կորուստներն ենք կրել, բայց մենք մեր երիտասարդներին միշտ հիշելու ենք։ Իրենց ներդրումը մեր պաշտպանության գործում մեզ ավելի է մոտիվացնում, վստահ ենք դառնում մեր գործերում։ Ինչքան էլ, որ ցավում ենք, ինչքան էլ, որ մեզ խոցել են կորուստները, այնուամենայնիվ, այն մեզ տալիս է ուժ և վստահություն, որ մենք շարունակենք և ոչ մի վայրկյան հետ չկանգնենք մեր ծրագրերից»,- ընդգծեց նա։
Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը (Tumo Center for Creative Technologies), 12-18 տարեկան պատանիների համար նախատեսված անվճար կրթական կենտրոն է, որը մասնագիտացված է դիզայնի և տեխնոլոգիաների ոլորտում։
Թումո կենտրոնը բացվել է 2011 թվականին Երևանում։ Հայաստանում այժմ գործում է 4 Թումո կենտրոն` Երևանում, Դիլիջանում, Գյումրիում և Ստեփանակերտում։ Հայաստանից դուրս կա 7 միջազգային կենտրոն Փարիզում, Բեյրութում, Մոսկվայում, Տիրանայում, Բեռլինում, Կիևում և Լիոնում։ Առաջիկայում ծրագրվում է բացել կենտրոններ Կողբում, Մասիսում, իսկ արտերկրում` ԱՄՆ-ում. Գերմանիայի այլ քաղաքներում և Պորտուգալիայում։
2019 թվականին հայտարարվել է Թումոյի նոր մարզային ծրագրի` «Թումո տուփ»-ի մասին։ Թումո-տուփը հեշտ տեղաշարժվող, սակայն տեխնիկապես հագեցած մինի-Թումո է։ Այն կարող է տեղադրվել ցանկացած քաղաքում կամ գյուղում և ծառայել որպես Թումոյի ինքնուսուցողական տարածք տեղի պատանիների համար։
Առաջին Թումո կենտրոնը բացվել է Երևանում օգոստոսի 14-ին։ Բացման հանդիսավոր արարողությանը համերգով է հանդես եկել System of a Down խմբի մեներգիչ Սերժ Թանկյանը։ Երևանյան կենտրոնը նաև հանդիսանում է որպես ընկերության գլխամասը։ Կենտրոնի նախաձեռնությունը Սիմոնյան կրթական հիմնադրամինն ու դրա ղեկավարներ Սեմ և Սիլվա Սիմոնյաններինն է։

После войны ТУМО Степанакерта получит новое дыхание
Центр креативных технологий ТУМО сделает все, чтобы восстановить свою активную деятельность в Степанакерте. В Арцахе появятся три новых бокса ТУМО. Об этом с «Арменпресс» говорила директор центра Мари Лу Папазян.
Она рассказала, что до войны в Центре ТУМО в Степанакерте обучалось около 1 000 воспитанников. Сейчас их число достигает почти 600.
«Мы добавляем три бокса: в Мартакерте, Аскеране и в Мартуни. Каждый ТУМО бокс даст возможность в год обучать около 320 молодых людей в области технологий и дизайна. Мы создаем связь между  боксами и центром. Таким образом, мы, вероятно, выйдем на нашу прежнюю цифру - 1 000 обучающихся и даже больше», - сказала Мари Лу Папазян.
Она объяснила деятельность малого ТУМО бокса, подчеркнув, что учащиеся этап самостоятельного обучения проходят в боксе своего города, а для участия в практических занятиях отправляются в ближайший центр ТУМО, или присоединяются к ним в онлайн режиме. Центр предоставляет и транспорт, чтобы добраться до них.
Мари Лу Папазян отметила, что бокс дает молодым людям возможность, не покидая места жительства, выполнять свою работу. Для удобства боксы размещают рядом с учебным заведением. Также в сотрудничестве с МОНКС думают о том, как максимально использовать возможности боксов для переподготовки учителей.
«Будут программы и для взрослых. Мы работаем в этом направлении, для того, чтобы один или два раза в неделю в Арцахе проводить курсы для взрослых, и даже иметь связи с зарубежными университетами и программами», - сказала Мари Лу Папазян.
В целях возобновления деятельности Центра ТУМО в Степанакерте организуются открытые и бесплатные кинопоказы. Они принимают не только воспитанников центра, но и гостей.
«Зная Арцах, зная ее молодежь, я уверена, что прежняя активность будет восстановлена. Учащиеся там всегда были очень активными и сильными, интересовались ТУМО. Я уверена, что активность будет восстановлена и количество воспитанников даже увеличится по сравнению с прежним», - заверила Мари Лу Папазян.
Здание центра не пострадало во время войны. Они пытаются обеспечить электричество и интернет. Думают об установке генератора, чтобы обеспечить центр постоянным подключением к интернету и освещением. Мари Лу Папазян рассказала и о потерях.
«Самые большие потери мы понесли в Степанакерте, мы всегда будем помнить наших ребят. То, что они сделали ради нашей защиты, мотивирует нас на большее, мы становимся увереннее. Как бы мы ни сожалели о них, как бы нам ни было больно от потерь, тем не менее, это придает нам сил, уверенности в том, что мы продолжим, что мы ни на секунду не отступим от своих планов», - подчеркнула она.
Центр креативных технологий ТУМО - бесплатный образовательный центр для 12-18 летних юношей и девушек, специализирующийся в области дизайна и технологий.
Центр ТУМО был открыт в Ереване в 2011 году. В настоящее время в Армении действуют 3 центра ТУМО: в Ереване, Дилижане, Гюмри и один в Степанакерте. За пределами Армении имеется 7 международных центров в Париже, Бейруте, Москве, Тиране, Берлине, Киеве и в Лионе. Планируется открытие центров в Кохбе и в Масисе, а также за рубежом - в Калифорнии, Токио и Нур-Султане.
В 2019 году была анонсирована новая региональная программа ТУМО бокс. ТУМО бокс представляет собой легко перемещаемый, но технически оснащенный мини ТУМО. Он может быть размещен в любом городе или деревне и служить местом самообучения для местных подростков.
Первый центр ТУМО открылся в Ереване 14 августа 2011 года. На церемонии открытия выступил солист группы «System of a Down» Серж Танкян. Ереванский центр также является штаб-квартирой компании. Создание Центра инициировано Образовательным фондом «Симонян» и его руководителями Семом и Сильвой Симонян.