Պատերազմից հետո Ստեփանակերտի «Թումո»-ն նոր շունչ կստանա
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնն ամեն բան անելու է Ստեփանակերտի «Թումո»-ում աշխուժությունը կրկին վերադարձնելու ուղղությամբ։ Արցախը երեք նոր «Թումո տուփ» կունենա։ Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում պատմեց կենտրոնի տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը։
Կենտրոնի տնօրենը պատմեց, որ մինչև պատերազմը Ստեփանակերտի «Թումո» կենտրոնը ուներ մոտ 1000 ուսանող։ Այժմ նրանց թիվը մոտ 600-ի է հասնում։
«Երեք տուփ ենք ավելացնում Մարտակերտում, Ասկերանում և Մարտունիում։ Յուրաքանչյուր «Թումո տուփ» հնարավորություն է տալու տեխնոլոգիաների և դիզայնի ոլորտներում կրթությամբ ապահովել տարեկան շուրջ 320 պատանու։ Կապ ենք ստեղծում «Թումո տուփ»-ի ու կենտրոնի միջև։ Այդպիսով, հավանաբար մեր առաջվա թվին կհասնենք՝ 1000 ուսանող կամ ավելի»,- նշեց Մարի Լու Փափազյանը։
Վերջինս բացատրեց «Թումո տուփ»-ի` փոքր կամ խտացված «Թումո»-ի  գործունեությունը՝ առանձնացնելով, որ ուսանողներն ինքնուսուցման փուլն անցնում են իրենց քաղաքում գտնվող տուփում, իսկ գործնական դասընթացների մասնակցելու համար մեկնում են մոտակա «Թումո» կենտրոն կամ միանում են դրանց առցանց. Կենտրոնն ապահովում է «Թումո» հասնելու համար նախատեսված փոխադրամիջոցը։
Փափազյանը նշեց, որ «տուփը» երիտասարդներին, իրենց աշխատանքը կատարելիս, սեփական բնակավայրից չհեռանալու հնարավորություն է տալիս։ Որպեսզի ուսանողներին հեշտ լինի դպրոցից «տուփ» գնալ, դրանք տեղադրվում են ուսումնական հաստատության մոտ։ Նաև մտածում են՝ ինչպես օգտագործել «տուփի» առավելագույն հնարավորությունները ԿԳՄՍՆ-ի հետ համագործակցությամբ, ուսուցիչների վերապատրաստման համար։
«Մեծահասակների համար ևս լինելու են ծրագրեր։ Աշխատում ենք այդ ուղղությամբ, որ Արցախում շաբաթը մեկ-երկու անգամ դասընթացներ անցկացվեն նաև մեծահասակների համար, նույնիսկ լինեն կապեր դրսի համալսարանների և ծրագրերի հետ»,- նշեց Մարի Լու Փափազյանը։
Որպեսզի Ստեփանակերտի «Թումո» կենտրոնի աշխուժությունը վերադառնա կազմակերպում են բաց և անվճար կինոդիտումներ։ Ընդունում են ոչ միայն կենտրոնի ուսանողներին, այլև հյուրերի։
«Ճանաչելով Արցախը, ճանաչելով այնտեղի մեր երիտասարդներին՝ վստահ եմ, որ նախկին ակտիվությունը կվերականգնվի։ Ուսանողներն այնտեղ միշտ շատ ակտիվ և ուժեղ են եղել, հետաքրքրված են եղել «Թումո»-ով։ Վստահ եմ, որ աշխուժությունը կվերականգնվի ու ուսանողների թիվը նախկինի համեմատ նույնիսկ կաճի»,- վստահեցրեց Մարի Լու Փափազյանը։
Կենտրոնի շենքը պատերազմի ընթացքում չի վնասվել։ Աշխատում են էլեկտրականությունն ու  ինտերնետն ապահովել։ Մտածում են գեներատոր տեղադրել կենտրոնը մշտական ինտերնետ կապով և լուսավորությամբ ապահովելու համար։ Նա խոսեց նաև իրական կորուստների մասին․
«Ստեփանակերտում ամենամեծ կորուստներն ենք կրել, բայց մենք մեր երիտասարդներին միշտ հիշելու ենք։ Իրենց ներդրումը մեր պաշտպանության գործում մեզ ավելի է մոտիվացնում, վստահ ենք դառնում մեր գործերում։ Ինչքան էլ, որ ցավում ենք, ինչքան էլ, որ մեզ խոցել են կորուստները, այնուամենայնիվ, այն մեզ տալիս է ուժ և վստահություն, որ մենք շարունակենք և ոչ մի վայրկյան հետ չկանգնենք մեր ծրագրերից»,- ընդգծեց նա։
Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը (Tumo Center for Creative Technologies), 12-18 տարեկան պատանիների համար նախատեսված անվճար կրթական կենտրոն է, որը մասնագիտացված է դիզայնի և տեխնոլոգիաների ոլորտում։
Թումո կենտրոնը բացվել է 2011 թվականին Երևանում։ Հայաստանում այժմ գործում է 4 Թումո կենտրոն` Երևանում, Դիլիջանում, Գյումրիում և Ստեփանակերտում։ Հայաստանից դուրս կա 7 միջազգային կենտրոն Փարիզում, Բեյրութում, Մոսկվայում, Տիրանայում, Բեռլինում, Կիևում և Լիոնում։ Առաջիկայում ծրագրվում է բացել կենտրոններ Կողբում, Մասիսում, իսկ արտերկրում` ԱՄՆ-ում. Գերմանիայի այլ քաղաքներում և Պորտուգալիայում։
2019 թվականին հայտարարվել է Թումոյի նոր մարզային ծրագրի` «Թումո տուփ»-ի մասին։ Թումո-տուփը հեշտ տեղաշարժվող, սակայն տեխնիկապես հագեցած մինի-Թումո է։ Այն կարող է տեղադրվել ցանկացած քաղաքում կամ գյուղում և ծառայել որպես Թումոյի ինքնուսուցողական տարածք տեղի պատանիների համար։
Առաջին Թումո կենտրոնը բացվել է Երևանում օգոստոսի 14-ին։ Բացման հանդիսավոր արարողությանը համերգով է հանդես եկել System of a Down խմբի մեներգիչ Սերժ Թանկյանը։ Երևանյան կենտրոնը նաև հանդիսանում է որպես ընկերության գլխամասը։ Կենտրոնի նախաձեռնությունը Սիմոնյան կրթական հիմնադրամինն ու դրա ղեկավարներ Սեմ և Սիլվա Սիմոնյաններինն է։

TUMO Center in Stepanakert to get a new boost following 2020 war
YEREVAN, FEBRUARY 1, ARMENPRESS. The TUMO Center for Creative Technologies will do everything to boost the activity of its branch in Stepanakert, the Republic of Artsakh, Director of TUMO Marie Lou Papazian said in an interview to ARMENPRESS.
She said that before the 2020 Artsakh War, the TUMO Center in Stepanakert had nearly 1000 students, but now their number is approximately 600.
“We are adding three boxes in Martakert, Askeran and Martuni. Each TUMO Box allows to provide around 320 teenagers with education in technology and designing fields annually. We are creating a link between the TUMO Box and the Center. Thus, we will probably approach our previous number, 1000 students or more”, she said.
Explaining the activity of TUMO Boxes, Marie Lou Papazian said that students pass the stage of self-study in a box located in their city, but for participation to practical courses they visit a nearby TUMO Center or join them online. The Center provides transportation for their visit to TUMO. In order for the students to get easy to the Box from school, these boxes are installed near educational facilities.
“There will be programs also for adults. We are working on it so that trainings are held in Artsakh also for the elderly people twice a week, even communication with the universities and programs abroad”, she added.
In order to again boost the activity of the TUMO Center in Stepanakert, they are organizing outdoor film-watching free of charge. They accept not only students, but also guests.
“Knowing Artsakh and our youth there, I am sure that the previous activity will be restored. Students there have always been very active and strong and have been interested in TUMO. I am confident that that activity will be restored and the number of students will also grow compared to the past”, the Director of TUMO said.
Fortunately, the TUMO building in Stepanakert has not been damaged during the war. They are trying to keep the electricity and internet connection. They are thinking of installing a generator so that the Center will always have an internet connection and electricity.
Marie Lou Papazian also talked about the real losses.
“We have suffered the biggest losses in Stepanakert, but we will always remember our youth. Their investments in our defense further motivates us and makes us more confident in our works. No matter how much we regret, how much we are hurt by the losses, it gives us strength and confidence not to be back down from our programs”, she added.
The TUMO Center for Creative Technologies is a free-of-charge educational program that puts teens in charge of their own learning. Its learning program is made up of self-learning activities, workshops and project labs that revolve around 14 learning targets.
TUMO has Hubs in Yerevan, Dilijan, Gyumri and Stepanakert and work is underway to open centers in Koghb and Masis. TUMO Boxes are already operating in the towns of Berd and Gavar. A third TUMO Box will open soon in the town of Sevan. Outside of Armenia, there are centers in Paris, Beirut, Moscow, Tirana and Berlin. Hubs will soon open in several other cities around the world.