Պեկինում մեկնարկեց 2022 թվականի ձմեռային Խաղերի օլիմպիական կրակի փոխանցավազքը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փետրվարի 2-ին Պեկինում մեկնարկեց 2022 թվականի ձմեռային Օլիմպիական խաղերի կրակի փոխանցավազքը: Հանդիսավոր արարողությունը կայացավ ՉԺՀ-ի մայրաքաղաքի Օլիմպիական պարկում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Փոխանցավազքն սկսվել Է տեղական ժամանակով 09:16-ին (Երեւանի ժամանակով 05:16-ին): «Հայտարարում եմ Պեկինում 2022 թվականի ձմեռային Օլիմպիական խաղերի կրակի փոխանցավազքի մեկնարկը»,- արարողությանը հայտարարել Է ՉԺՀ-ի Պետխորհրդի առաջին փոխվարչապետ Հան Չժենը: Համավարակի պատճառով փոխանցավազքի երթուղին եւ տեւողությունն Էապես կրճատվել են: Կորոնավիրուսի տարածման վտանգների կանխման համար փոխանցավազքը տեղի կունենա առանց հանդիսականների: Բացի դրանից, վազքատարածության հատվածները գտնվում են բանուկ փողոցներից եւ շրջաններից հեռու:
Փոխանցավազքը կներառի վազքատարածության 12 հանգուցային հատվածներ օլիմպիական մրցումների անցկացման երեք  կլաստերներում. Պեկինում եւ Չժանցզյակոուում առանձնացված են հնգական գոտիներ օլիմպիական կրակի փոխանցման համար, եւս երկուսը գտնվում են մայրաքաղաքի Յանցզինի շրջանում: Փոխանցավազքի տասնմեկ հատվածները գտնվում են «փակ ցիկլի համակարգի»՝ օլիմպիական «բուշտի»  սահմաններից դուրս, որի ներսում են բնակվում բոլոր օտարերկրյա պատվիրակությունները, այնտեղ են գտնվում մարզական օբյեկտները եւ օլիմպիական ավանները: Ընդհանուր առմամբ փոխանցավազքին կմասնակցեն 14-86 տարեկան շուրջ 1 200 ջահակիրներ:
Բացի դրանից, դրան կմասնակցեն աշխարհի 20 երկրների եւ տարածաշրջանների ներկայացուցիչներ: Պատմության մեջ առաջին անգամ ջահի փոխանցման համար գործի կդրվեն ոչ միայն մարդիկ, այլեւ մեքենաներ. ամֆիբիա-ռոբոտները կրակը ջրի տակով կանցկացնեն Յունդին գետում, իսկ Շոուգանի արդյունաբերական պարկում (ձմեռային Օլիմպիական խաղերի պարկի մի մասը) գործի կդրվեն անվարորդ փոխադրամիջոցներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Эстафета олимпийского огня зимних Игр 2022 года стартовала в Пекине
Эстафета огня зимней Олимпиады 2022 года стартовала в среду в Пекине. Торжественная церемония состоялась в Олимпийском парке на севере столицы КНР, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Эстафета началась в 09:16 по местному времени (04:16 мск). "Объявляю старт эстафеты огня зимней Олимпиады 2022 года в Пекине", - заявил на церемонии первый вице-премьер Госсовета КНР Хань Чжэн.
Из-за пандемии маршрут и продолжительность эстафеты были существенно сокращены. Для предотвращения рисков распространения коронавируса эстафета пройдет без зрителей. Кроме того, ее этапы расположены вдали от оживленных улиц и районов. Эстафета будет включать в себя 12 ключевых этапов в трех кластерах проведения олимпийских соревнований: в Пекине и в городе Чжанцзякоу выделено по пять зон для передачи олимпийского огня, еще две расположены в столичном районе Яньцин.
Одиннадцать этапов эстафеты находятся за пределами "системы замкнутого цикла" - олимпийского "пузыря", внутри которого проживают все иностранные делегации, в нем расположены спортивные объекты и олимпийские деревни. Последний, 12 этап эстафеты пройдет уже внутри пузыря: 4 февраля факел вернется в Пекин и прибудет в Олимпийский парк, на территории которого расположен национальный стадион "Птичье гнездо", где пройдет церемония открытия Игр.
В первый день эстафеты - 2 февраля - факел побывает в Олимпийском парке Пекина, в той его части, которая находится за пределами "пузыря". После обеда огонь прибудет в парк зимних Олимпийских игр на западе города.
В общей сложности в эстафете примут участие около 1 200 факелоносцев в возрасте от 14 до 86 лет. Кроме того, в ней будут участвовать представители около 20 стран и регионов мира. Впервые в истории для передачи факела будут задействованы не только люди, но и машины: роботы-амфибии переправят огонь под водой в реке Юндин, а на участке в промышленном парке Шоуган (часть парка зимних Олимпийских игр) будут задействованы беспилотные транспортные средства.